Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Izraelský soud odmítl žalobu Amnesty za zastavení vývozu spywaru Pegasus
NSO Group, izraelský výrobce spywarové soupravy Pegasus, zvítězil v soudní bitvě s Amnesty International. Soud v Tel Avivu uvedl, že nevidí žádný důvod k zákazu vývozu notoricky známého produktu. Amnesty argumentovala, že Pegasus je používán represivními vládami po celém světě ke špehování aktivistů za lidská práva, včetně vládních zaměstnanců. Nejlepším způsobem, jak zastavit jeho zneužívání, je zabránit mezinárodnímu prodeji softwaru. (RT News)

Žár
Žár uléhá jak šelma sytá, jež hledá blízkou svěžest struh,
a nebem siným, odbarveným pár mráčků plyne – kam, ví Bůh!
(Kulturní noviny)

Zdaňte nás víc, vyzývají boháči
Desítky milionářů ze Spojených států a šesti dalších zemí vyzvaly vlády, aby zvýšily zdanění bohatých a získané peníze využily k financování programů, které si vyžádala pandemie nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Bloomberg. (Novinky.cz)

Rusko nabízí Latinské Americe lék na COVID-19
Ruský ředitel fondu přímých investic (RDIF) Kiril Dmitrijev v sobotu oznámil, že latinskoamerické země budou první, které dostanou lék Avifavir pro léčbu COVID-19. Avifavir byl úspěšně použit k léčbě více než 30 000 pacientů v 51 regionech Ruska. Ruské velvyslanectví v Guatemale spolu s RDIF oficiálně představilo Avivafir pro Latinskou Ameriku a Karibik. Rusko obdrželo žádosti od více než 50 zemí, ale prioritou jsou země, kde je vysoké riziko nákazy. (teleSur)

Pět ukradených housek a nemocný systém, který umí jen trestat
Krajský soud v Brně v úterý pravomocně odsoudil na jeden a půl roku odnětí svobody pětadvacetiletého Lukáše Kalinu, který během nouzového stavu ukradl pět housek v celkové hodnotě 62,50 Kč. Okolnosti celého případu odhalují nedostatky a problémy současného systému. (A2larm)

Vláda Spojeného království investuje 170 000 liber do elitní firmy pro sexuální párty
Společnost pořádající sex-párty pro bohaté a slavné po celém světě obdrží od vlády Spojeného království finanční pomoc určenou obětem pandemie, která je dána skrze vládní držení zakoupených akcií. Podle amerického televizního vysílání CNBC vláda premiéra Johnsona připravuje investici 170 000 liber do Killing Kittens, což je společnost, která pořádá VIP večírky pro „dospělé“ v metropolích, jako jsou Londýn, New York, Paříž, Benátky a Sydney. (RT News)

Bývalý kancléř uvedl, že aliance USA-EU by mohla skončitObě americké politické strany jsou významnou měrou financovány domácími výrobci frakovaného plynu. Jedním z mála hrdých úspěchů prezidenta USA Obamy, na který hrdě navázal prezident Trump, bylo zvýšení energetické produkce, zejména frakovaného plynu, aby se snížil deficit amerického zahraničního obchodu. Pokud však budou frakovací firmy nadále ovládat americkou vládu, potom skutečně existuje možnost, nebo dokonce pravděpodobnost, že v důsledku toho transatlantická aliance skončí. (The Saker via Zvědavec)


Demokraté ze CIA (I-III)
Analýza The CIA Democrats analyzuje bezprecedentní příliv kandidátů s vojenským zpravodajským zázemím, kteří způsobili drastický posun v Demokratické straně směrem doprava. Tato skupina podporuje protiruské kampaně, útočí na Trumpovu linii zahraniční politiky z hlediska pravice a požaduje stále tvrdší a více konfrontační přístup k Moskvě a na Blízkém východě, ve střední Asii a východní Evropě. (WSWS)

Stoleté výročí ruského výboru pro gramotnost
Dne 19. června 1920 sovětská vláda vedená Vladimirem Leninem a Leonem Trockým zřídila ruskou Mimořádnou komisi pro likvidaci negramotnosti (Čeka Likbez). Organizace hrála důležitou roli při vedení kampaně za vyhlazení negramotnosti v Sovětském svazu a odstranila jedno z nejškodlivějších dědictví carské zaostalosti a chudoby. Kampaň sovětské gramotnosti zůstává největší a nejúspěšnější ve světové historii. Historik Ben Eklof poznamenal: „Existuje dobrý důvod k závěru, že za 22 let (1917–1939) Sovětský svaz dosáhl toho, čeho to trvalo Británii, Francii a Německu, nejméně sto let.“ (WSWS)

Srbové se bouří proti vládnímu postupu v pandemii. V Bělehradě se policie střetla s demonstranty
Srbská policie zasáhla v noci na čtvrtek slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili před budovou parlamentu v Bělehradě. Střety mezi protestujícími a policisty se odehrály již druhou noc po sobě. Tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování prezidenta, že podobná shromáždění mohou vést k šíření nákazy koronavirem. Někteří z protestujících házeli na policisty světlice a kameny. Na sociálních sítích se pak objevila videa se záběry policejní brutality během zásahů, napsal server BalkanInsight. (Česká televize)