Načítání...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Británie ruší všechny kovid pasy, povinné masky a pracovní omezení
Ve středu (19.1.) oznámil britský premiér Boris Johnson, že v Anglii budou zrušena omezení včetně průkazů COVID-19, povinných masek a požadavků na práci z domova. Johnson rovněž naznačil, že koncem března mohou být vyřazena i pravidla pro sebeizolaci, protože pandemie viru ČKS (Komunistická strana Číny) se stává endemickou. S okamžitou platností přestává britská vláda požadovat, aby lidé pracovali z domova. Mandát průkazky COVID pro noční kluby a velké akce nebude obnoven, až 26. ledna vyprší. A od čtvrtka již nebude v Anglii nikde povinné nošení masek v uzavřených prostorách. Z národních pokynů ministerstva školství bude rovněž odstraněn požadavek, aby žáci středních škol nosili masky během vyučování a ve společných prostorách. V Dolní sněmovně bylo po Johnsonových prohlášeních o maskách slyšet bouřlivý jásot zákonodárců. (Zero Hedge)

Japonsko si nárokuje svrchovanost nad ruským územím
Jošimasa Hajaši na tiskové konferenci reagoval na tvrzení svého ruského protějšku Sergeje Lavrova, že Tokio odmítá uznat výsledky druhé světové války, kdy Sovětský svaz převzal kontrolu nad Kurilskými ostrovy. "Naše svrchovanost se vztahuje na čtyři severní ostrovy," řekl Hajaši. "Hodláme pokračovat v vytrvalých jednáních na základě našeho základního postoje, kterým je přání podepsat mírovou smlouvu po vyřešení územní otázky." Severní ostrovy je název, který Japonsko dalo čtyřem ostrovům v dolní části Kurilského řetězce. Tyto pevniny, pojmenované Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomai, byly před druhou světovou válkou součástí Japonska. (RT News)

Polsko si nebude znepřátelovat Čínu, aby se zavděčilo USA - média
Přestože je Polsko blízkým spojencem USA, nepřipojí se k mezinárodnímu diplomatickému bojkotu nadcházejících zimních olympijských her v Číně, řekl agentuře Reuters vysoký polský představitel. Naopak, prezident země se her zúčastní a využije této příležitosti k bilaterálním rozhovorům. "Polsko je suverénní zemí a o své politice vůči Číně rozhoduje samo," řekl agentuře Jakub Kumoch, poradce prezidenta Andrzeje Dudy pro zahraniční záležitosti. "Polsko je spojencem Spojených států, ale má také velmi přátelské vztahy s Čínou." (RT News)

Návrh zákona by umožnil vládě USA vybavit všechny nové automobily dálkovým vypnutím
Návrh zákona by "zabránil nebo omezil provoz motorových vozidel" a umožnil by přístup orgánům činným v trestním řízení. Návrh zákona, který byl v tichosti zahrnut do zákona o infrastruktuře podepsaného Bidenem, by od roku 2026 umožnil vládě USA přístup k "nouzovému vypínači" ve všech nových vozidlech, který by byl napojen na donucovací orgány. V části návrhu zákona, kde se hovoří o "technologii pro řidiče se sníženou schopností řízení", se uvádí, že nový systém by "pasivně monitoroval výkon motorového vozidla, aby přesně zjistil, zda řidič může být pod vlivem alkoholu". (Uncut News)

Oxfam: Nerovnost zabíjí
Nejnovější zpráva organizace Oxfam International o globální nerovnosti uvádí fakta. Deset nejbohatších lidí na světě od roku 2020, kdy udeřil Covid-19, svůj majetek více než zdvojnásobilo. Souvisejícím důsledkem tohoto vzestupu miliardářů byla pro zbytek světa smrtelnější a dlouhodobější pandemie, při níž klesly příjmy 99 procent lidstva. Více než 160 milionů lidí se ocitlo v chudobě. (Oxfam)

Západ by neměl odmítat projev Si Ťin-pchinga na WEF
Čínský prezident Si Ťin-pching vystoupil 17. ledna s hlavním projevem na posledním online summitu Světového ekonomického fóra (WEF) a optimisticky zhodnotil budoucnost v jinak temné době. Siův projev zazněl v kontextu řady ekonomických údajů čínské vlády, které jasně ukazují, že Peking stojí v čele světového hospodářského oživení, což dodává Siovým slovům na WEF velkou váhu. Například čínský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v roce 2021 o 8,1 %, což je nejrychlejší tempo růstu za téměř deset let a překonání vládního ročního cíle těsně nad šesti procenty. A co víc, čínský HDP na obyvatele se v témže roce zvýšil na 12 551 dolarů, což zemi podle definice Světové banky řadí do kategorie "země s vysokými příjmy". (RT News)

Jemenští povstalci odmítli výzvu OSN k osvobození lodi SAE zadržované dva týdny
Jemenští Hútíové odmítli požadavek Rady bezpečnosti OSN na propuštění lodi Rwabee plující pod vlajkou Sjednocených arabských emirátů. RB OSN ji prezentoval jako civilní nákladní plavidlo, a uvedl, že je třeba ji okamžitě propustit ve jménu svobody plavby v Rudém moři. Když byla loď na začátku tohoto měsíce zadržena, Saúdové trvali na tom, že obsahuje vybavení polní nemocnice a je čistě civilní povahy. Jednomyslné prohlášení Rady bezpečnosti OSN toto tvrzení zhruba odráží. Celý tento narativ byl již dávno zdiskreditován. Téměř okamžitě po zadržení lodi Hútíové zveřejnili fotografie a videozáznamy, které ukazují, že loď převážela téměř výhradně zbraně a obrněná vozidla, nikoli nemocniční vybavení. (Zero Hedge)

Nový guvernér USA zrušil v prvním příkazu mandát k povinnému používání masek a vakcín
Nový guvernér Virginie Glenn Youngkin hned v první den svého úřadu zrušil nařízení, podle kterého musí děti nosit masky a státní zaměstnanci musí být očkováni proti Covid-19. Youngkin (republikán) porazil v listopadu 2021 v guvernérských volbách demokratického kandidáta a bývalého guvernéra Virginie Terryho McAuliffa. Splnil slib a zrušil rozsáhlá omezení týkající se koronaviru, která zavedl jeho předchůdce. V nařízení, kterým zrušil mandát pro školní masky, Youngkin uvedl, že "rodiče, nikoli vláda, mají základní právo rozhodovat péči o své děti". (RT News)

Nejnebezpečnější cesty do školy - Ojmjakon (Rusko)
Průměrná teplota v zimě: -40°C. Děti ze sibiřského Ojmjakonu mají nejchladnější cestu do školy na světě. Extrémní životní podmínky jsou pro obyvatele Ojmjakonu zcela normální. Platí to i pro rodinu Tariksových a jejich syna Aljošu. Je mu osm let. Děti jeho věkové kategorie jsou z docházky do školy omluveny pouze z důvodu chladu při teplotách pod minus 54°C. (Youtube)

Všech deset letadel s ruskými mírovými silami přilétá z Kazachstánu do centrálního Ruska
Všech deset letadel s ruskými mírovými silami z mírového kontingentu Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) dorazilo z Kazachstánu do Ivanova ve středním Rusku, informovalo v sobotu (15.1.) ruské ministerstvo obrany. Poté, co na letišti přistane poslední vojenské dopravní letadlo, proběhne uvítací ceremoniál, po kterém personál se svým vybavením odletí na svou stálou základnu, uvedlo ministerstvo. (TASS)