Loading...
 
Tisk


Výhledy obnovitelné energie do 2030

-uv- 28.11.2015 20:28

Zpráva předpovídá globální investice do čisté energie dosáhnou 7,4 biliónu do roku 2040. Obnovitelné zdroje bude poskytovat asi čtvrtinu světové elektrické energie a vítr bude asi hlavní zdroj.

Ukrajina ničí sebe sama skrze blokádu Krymu

Petr Umlauf 24.11.2015 18:36

Energie z Ruska bude na Ukrajině do půl roku a přímé dodávky potravin na poloostrov už zahájilo Turecko. Ukrajina si sabotáží zničila vlastní rozvodnou síť a ohrozila chod jaderných elektráren.

Vše nejlepší, republiko!

kolektif 24.11.2015 18:21

Tomáš Krystlík, autor knih Zamlčené dějiny pozval Romana Jocha, ředitele Občanského institutu k debatě a on pozvání přijal. Roman Joch je autorem článku „Vše nejlepší, republiko!“, který vyšel v Lidových novinách 9. října 2015.

Bojkot Izraele

Pavel Letko 24.11.2015 07:22

Americká antropologická asociace (AAA) bude bojkotovat izraelské akademické instituce do doby, kdy tyto instituce ukončí svou spoluúčast na porušování práv Palestinců ve vyjmenovaných bodech podle mezinárodního práva.

Otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi OP

Ludmila Böhmová 23.11.2015 22:24

Křesťané se ptají kardinála Dominika Duky: Ptáme se, jak je toto Vaše jednání, stejně jako soustavné nadbíhání mocným (otevírání tunelu Blanka či reklama na limuzínu), slučitelné s výzvou papeže Františka, že církev musí vyjít z paláců mezi chudé.

Mali aneb Licoměrnost premiéra Sobotky

Květa Pohlhammer Lauterbachová 22.11.2015 19:29

Každý rok inkasuje Francie ze svých 14 bývalých kolonií 440 miliard eur. Je těžké mluvit o nějaké spravedlnosti, když se bývalé koloniální velmoci – týká se to ale především Francie - nemohou obejít bez vydírání a vykořisťování těchto zemí.

Pohyb na frontách v Sýrii (9.-20.11. 2015)

-uv- 21.11.2015 22:57

Poslední rezoluce RB OSN uznává Frontu al-Núsra a všechna seskupení spojená s al-Kájdou za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Tak jsme zvědaví, co tím Francouzi vlastně myslí.

Dopis od STOP TTIP

M. Efler, S. Roth, C. Reetz 19.11.2015 06:00

Hodláme pokračovat v nátlaku a máme spoustu nápadů, jak zastavit TTIP a CETA. Buďte s námi!
Stránka: 1/249Fast NextLast Page
12326249

Image ........... ImageMACHÁČEK: Turecko je náš SPOJENEC
To, že jsme s někým spojenci, znamená, že jsme vůči němu loajální, a pokud máme výhrady, vedeme o nich komunikaci (zvláště ve vypjatých situacích) skrze neveřejné diplomatické a vojenské spojenecké kanály. (Lidovky.cz)

Slovensko kvůli teroru změní ústavu. Opozice souhlasí, hotovo může být do týdne
Slovenská vláda reaguje na zvýšené riziko teroru. Na pátečním mimořádném zasedání rozhodla, že předloží parlamentu návrhy zákonů i ústavy, které zvýší pravomoci bezpečnostních složek, zvýší tresty za osnování teroristických útoků nebo umožní uvalení prodloužené vazby bez udání důvodu. Příslušné právní materiály by měly být zákonodárcům předloženy ve zrychleném legislativním řízení. (Novinky)

Hezký český export
Je hezké mít hrdě bijící české srdce, ale ještě by to taky chtělo mít český rozum. (Kulturní noviny)

Ukrajinka Halina varuje: V Česku je to jako u nás těsně před Majdanem
Tady je taky jedna strana, která podporuje demokratické zásady, a druhá strana je proruská a protidemokratická. A mezi nimi začíná boj. Je to dost nebezpečná situace a jsem si skoro jistá, že je to rozpoutané a uměle živené Kremlem. Vždyť tady máte asi dvacet webů s prokazatelně ruskou propagandou! Česko má ale štěstí, že je v EU a v NATO. (Svobodné fórum)

Česko chce vydat Turkům disidenta, který roznášel pro Kurdy letáky, prý je to terorismus!
Roznášení letáků pro Kurdy, které Turci utlačují, a kterým odmítají dát právo na sebeurčení a na autonomii, je v této zemi teroristickým činem. (NWOO)

V Turecku byli zatčeni novináři, kteří informovali o tajných dodávkách zbraní syrským džihádistům
Dva novináři, kteří oznámili tajné dodávky zbraní syrským džihádistům ze strany tajných služeb Turecka, byli zatčeni na obvinění ze špionáže, oznámily noviny Hurriyet. (AC24)

Teroristé jsou vaši tiší spojenci, vzkázal Lavrov Turkům a oznámil obnovení víz
Turecko je spojencem teroristů, a proto s ním v rámci bezpečnostních opatření rušíme bezvízový styk. Po jednání se svým syrským protějškem Valídem Mualimem to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Opatření začne platit 1. ledna. (Novinky)

Kto zastrelil ruského pilota SU-24?
Nie je to žiadny Turkmén, ale Turek Alpaslan Celik, syn starostu mesta Keban v provincii Elazig. S Turkménskom to mesto nemá nič spoločné. Celik je podľa fotiek a symbolov príslušníkom extrémnej tureckej islamskej pravice, člen neofašistickej skupiny “Siví vlci”. (Medzičas)

Panika v Turecku? Prezident najprv žiadal ospravedlnenie od Rusov, teraz: “Putin mi neodpovedá na telefonáty”
Po tom, čo v CNN rázne povedal, že ospravedlniť sa mu má Rusko, pre televíziu France 24 turecký prezident Erdogan vyjadril poľutovanie nad faktom, že Putin nereaguje na jeho opätovné pokusy o telefonický kontakt. (Hlavné správy)

Vrazi z Paříže byli na seznamu teroristů, ale jen v Belgii
Starostka Molenbeeku Françoise Schepmansová se hájí tím, že asi stovka policistů nemůže ohlídat 100 tisíc obyvatel, z nichž značná část je nezaměstnaná a má problémy se zákonem. Sledovat mladé zradikalizované muslimy by podle ní měla federální vláda. (Novinky)

Hollande na kremelské schůzce s Putinem: Mon cher Vladimir
Ztráty Ruska a Francie v důsledku teroristických útoků nutí země k spojení úsilí v boji s terorem, Moskva je na to připravena, prohlásil Putin na čtvrteční schůzce s Hollandem. (Sputnik)

Výstava v pražském Samaří
Podle biblického města se jmenuje prostor při sboru Církve bratrské v Soukenické ulici v Praze. Do 3. prosince jsou zde k vidění výtvarná díla Václava Sokola (1938) a Pavla Rejchrta (1942). (Kulturní noviny)

Počteníčko: Co je umění
Ze vzpomínek Dory Diamantové na Franze Kafku. (Kulturní noviny)

O vších a lidech
Charašó, pán, da. Fejeton humoristický. (Kulturní noviny)

Pravda o TTIP
Nová kniha o transatlantickém partnerství přináší zatím nejucelenější rozbor argumentačních strategií, s jejichž pomocí se vede diskuse o této kontroverzní smlouvě. ...Místo konstruktivní debaty o smlouvě, která se může stát opravdovým rizikem pro svrchovanost státu, se u nás voliči vrhají do náručí politiků, kteří jim slibují oplotit Evropu před hrozbou imigrantů ve jménu fašistického pojetí národovectví. Když ale stejní politici chtějí odevzdat značnou část politické moci americkému a evropskému byznysu, je na východě Evropy ticho po pěšině. (A2larm)

Rekviem za střední třídu
Kniha Jiřího Šimáčka Malá noční žranice není jen popisem jedné nepříliš funkční rodiny, ale dá se číst i jako zpráva o současném stavu české společnosti. (Kulturní noviny)

Před Oskarem i rakovina zmizí…
Pár poznámek k filmu Sicario: Nájemný vrah. A také k obchodním sdělením, která sice nejsou v prvním plánu, ale přesto působí u pozorného diváka rozpaky. (Kulturní noviny)

Dopis ministryni školství: Nerušte speciální školy (dokončení)
Pamatuji se na dobu těsně po sametové revoluci. Tehdy k nám přijeli speciální pedagogové ze Západu, aby nám předali své zkušenosti. Když jsme jim vše ukázali a provedli je po speciálních školách, řekli nám: „My vás nemáme co učit, my se budeme učit od vás.“ Tehdy byla speciální pedagogika u nás na světové špičce. (Kulturní noviny)

Nové tváře evropské rodiny
Pokud jste běženci a rozhodli jste se vypravit užívat si tolerance do Evropy, nezapomeňte si vyčistit facebook od nevhodných fotografií. (LiveJournal)

Paříž jede bomby aneb jak se prodává teror
Světem marketingu právě hýbe nová virální kampaň #PrayForParis. Už dva dny po spuštění se může řadit po bok virálních klasik jako 9/11, #occupywallstreet, #ArabSpring, #Kony, a dalších. Kreativa kampaně, plánování i exekuce na jedničku. Jak se taková kampaň dělá, se podíváme v dnešním speciálu. (Adam Hrubý)

Střípky ze světové výstavy v Miláně (1. část)
Soubor postřehů ze světové výstavy Expo 2015, jejíž historie začíná již roku 1851 a která je zaměřena na kulturu a průmysl jednotlivých vystavujících zemí. Počet zúčastněných států i jeho historie činí z Expa jedinečnou akci světového významu. Ani letos tomu nebylo jinak. (Kulturní noviny)

Video: Pilot Formule 1 dělá autoškolu. V žigulíku. Uspěl?
Jednadvacetiletý pilot Red Bull Racing během řidičské zkoušky opisoval. Rovněž se podivoval nad technikou vozidla autoškoly. (Auto.cz)

Nejlepší rváčka světa Ronda Rousey podporuje Sanderse na prezidenta
Mistryně světa v UFC Rouseyová podpořila kandidaturu socialistického demokrata Bernieho Sanderse na presidenta USA. Důvod? Jako jediný ze všech kandidátů odmítl korporátní peníze na kampaň. (alternet.org)

Nelehká demontáž bývalé východo-německé jaderné elektrárny vyjde minimálně na 4 miliardy euro
Z bývalé výrobní části elektrárny se musí všechny i nejmenší kousky kontrolovat na radioaktivní zatížení. Odborníci zde za ta léta vyvinuli speciální dekontaminační proces, čistí jednotlivé betonové a ocelové části kyselinou fosforečnou. To se podle ministryně může stát v budoucnu německým exportním šlágrem. Ne již stavba jaderných elektráren jako dříve, ale jejich odborná demontáž a likvidace. (DW.com via AC24)

Vodíková budoucnost lidstva. Převratné zasedání Vědecké rady Ruské akademie věd
30. října se konalo zasedání Vědecké rady Ruské akademie věd, na němž byla prezentována hypotéza hydridové země doktora geologie V.Larina… (Levanet)

Dělá náboženství z dětí sobce?
Zbožní rodiče žijí v představě, že jejich děti jsou empatičtější, jak jim vštěpili vnímat spravedlnost a že na ní také více dbají, než je tomu u dětí bezvěrců. Výsledky průzkumu, které nyní vyšly v časopise Current Biology, svědčí o opaku... Děti vychovávané ve víře jsou méně velkorysé. Nejvíce altruistické a ochotné se o své věci podělit s ostatními, byly děti z rodin ateistických a ne-religiozních. (OSEL.cz)

Termonukleární umění z NASA
Slunce v ultravysokém rozlišení 4K. (NASA via Outsidermedia)

3.11. selhala americká raketa s 13 vojenskými družicemi
3.11. v průběhu neúspěšného startu experimentální rakety «Super Strypi» z polygonu na Hawaii, Američané přišli rovnou o 13 vojenských družic (dobré číslo!). Raketa se rozpadla minutu po startu. (Leva-net)

Termonukleární umění z NASA
Slunce v ultravysokém rozlišení 4K. (NASA via YouTube)

MACHÁČEK: Turecko je náš SPOJENEC
To, že jsme s někým spojenci, znamená, že jsme vůči němu loajální, a pokud máme výhrady, vedeme o nich komunikaci (zvláště ve vypjatých situacích) skrze neveřejné diplomatické a vojenské spojenecké kanály. (Lidovky.cz)

Slovensko kvůli teroru změní ústavu. Opozice souhlasí, hotovo může být do týdne
Slovenská vláda reaguje na zvýšené riziko teroru. Na pátečním mimořádném zasedání rozhodla, že předloží parlamentu návrhy zákonů i ústavy, které zvýší pravomoci bezpečnostních složek, zvýší tresty za osnování teroristických útoků nebo umožní uvalení prodloužené vazby bez udání důvodu. Příslušné právní materiály by měly být zákonodárcům předloženy ve zrychleném legislativním řízení. (Novinky)

Hezký český export
Je hezké mít hrdě bijící české srdce, ale ještě by to taky chtělo mít český rozum. (Kulturní noviny)

Ukrajinka Halina varuje: V Česku je to jako u nás těsně před Majdanem
Tady je taky jedna strana, která podporuje demokratické zásady, a druhá strana je proruská a protidemokratická. A mezi nimi začíná boj. Je to dost nebezpečná situace a jsem si skoro jistá, že je to rozpoutané a uměle živené Kremlem. Vždyť tady máte asi dvacet webů s prokazatelně ruskou propagandou! Česko má ale štěstí, že je v EU a v NATO. (Svobodné fórum)

Česko chce vydat Turkům disidenta, který roznášel pro Kurdy letáky, prý je to terorismus!
Roznášení letáků pro Kurdy, které Turci utlačují, a kterým odmítají dát právo na sebeurčení a na autonomii, je v této zemi teroristickým činem. (NWOO)Linda Vedralová: Chtěla jsem si na uprchlíky jen udělat vlastní názorO uprchlících píší hlavně lidé a média, která mají na věci ten či onen zájem: finanční, mocenský, ideologický, morální, náboženský. Číslo O uprchlících, racionálně (2015/9) si dalo za úkol tuto paletu problematických zájmů pokud možno odbourat. Nechali jsme mluvit dvě svědkyně humanitární pomoci, které reprezentují dva světy. Kvalifikovanou institucionální pomoc a osobní iniciativu, která pomáhá svou chytrostí a rozhodností, protože ve skutečnosti jde o zubožené lidi, a ne o politické a jiné zájmy. Závěrečný redakční článek ukázal problém uprchlíků z jiného úhlu pohledu, než je nyní běžným zvykem. Nechali jsme mluvit demografii a racionální přistěhovaleckou politiku.Image
Image
Průlomový rozsudek evropského soudu ohledně fízlování USA

Image
Rozhovor s Viktorií Šilovou