Loading...
 
Tisk


Švýcarská národní banka pod tlakem demokracie

Květa Pohlhammer Lauterbachová 23.05.2016 12:10

Povstaňme i my k obraně české koruny! Konference pod názvem „České ženy na obranu české koruny“ s podtitulem „Za monetární modernizaci“ se bude konat 10. září 2016 od 9 hod. v Praze.

Včera, dnes a zítra

Aleš Macháček 20.05.2016 17:11

Pokud všechny naše sračky splachujeme pitnou vodou do moře, tak nemáme šanci na přežití.

Podivné výroky arcibiskupa Duky

Pavel Letko 18.05.2016 09:02

Problémem se tak ukazuje nejen samotná migrace, ale zejména mlžení, na kterém se podílí i Duka. Papež František se pak právem ptá: „Co se to s tebou, Evropo, stalo?“. Zhloupla a je bez soucitu.

Šíité vs. Sunnité

kolektif 14.05.2016 16:00

Dovolili jsme si pozvat do Debatního klubu dvě osobnosti pohybující se ve vymezené oblasti a nabídli jim základní téma: Šíité versus Sunnité

Rusko jako globální geopolitický hráč

redakce 11.05.2016 21:51

USA, EU a NATO se rozhodly, že Rusku a jeho spojencům nebudou věřit. Ve světě znova vzniká logika mocenských bloků, rostou náklady na zbrojení, rozšiřují se zóny ozbrojených konfliktů, množí se regionální války a nestabilita i v zemích EU a roste riziko nekontrolovaných úderů.

Čím je NATO, a čím už nemůže být

redakce 11.05.2016 21:48

Trump je kritický jak k současné roli NATO, tak k roli USA v této organizaci. Tím se vysvětluje negativní kampaň našich i washingtonských jestřábů, kteří žijí z lokálních válek, zvyšování napětí a zvyšovaných zbrojních zakázek.

NATO jako imperiální nástroj

redakce 11.05.2016 21:46

Intervence v Libyi popřela první a nejdůležitější 1. článek charty NaATO. Poslední konflikty ukazují, že tato vojenská organizace si zvykla žít v šedé zóně mezinárodního práva, kde se pohybují i některé teroristické skupiny.

Karty rozdány. Stejně jako ve 20. století

Květa Pohlhammer Lauterbachová 09.05.2016 09:52

Banky nejsou pod žádnou demokratickou kontrolou a ovlivňují naše životy, aniž by si toho většina lidí byla vědoma. Pro ECB pod Draghim to platí dvojnásob.

Výuka dějepisu v roce 2020: Kdo nás osvobodil?

Václav Umlauf 08.05.2016 19:25

Někdy možná ještě uslyšíte od vašich pomýlených rodičů, že naši vlast osvobodila nějaká „Rudá armáda“. Nemějte jim za zlé. Žili ještě v jiné době než vy, a pro samé chození do práce nemají čas číst nový dějepis, který máte před vámi.

Debatní klub - Levicová idea

kolektif 08.05.2016 09:39

Levicová idea je hlavním tématem debaty Radima Hejduka, předsedy spolku Idealisté.cz a člena České strany sociálně demokratické a Ladislava Žáka, který byl před rokem 1989 vedoucím oddělení ÚV SSM. Po roce 1989 vedoucím oddělení ÚV KSČ a tajemníkem Federální Rady KSČS.

První máj 2016 v Praze

Pavel Letko 03.05.2016 13:25

Májový jarmark, „Čechy Čechům“ a „Izraeli sláva“, topce a modrým strakám První máj. Žijeme v posledních časech nerozumu a studené války.
Stránka: 1/263Fast NextLast Page
12328263

Image ........... Image


Image


Upřímné vystoupení reportéra Českého rozhlasu o Sýrii a islámu. Kdo čeká to, co se běžně říká, zažije šok
Válku v Sýrii rozpoutaly Katar, Turecko a Saúdská Arábie. Ta šíří radikální islám. Kvůli tomu může dojít ke konfliktu mezi západní civilizací a islámem. Ostrá slova zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše na besedě v liberecké knihovně. (Parlamentní listy)

Turecký parlament dnes schválil zrušení imunity zhruba pro čtvrtinu poslanců.
Nová pravidla mají postihnout přinejmenším 138 z 550 zákonodárců, vůči nimž ve sněmovně leží podněty k trestnímu stíhání, uvedla agentura DPA. Nejvíce zasaženou stranou bude opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která může přijít až o 50 z 59 poslanců.(ČTK)

Pětiprocentní zvýšení platů pracovníků ve školách ,
o němž hovořil ministr financí Andrej Babiš (ANO), považují školské odbory za naprosto nepřijatelné. Trvají na desetiprocentním růstu platů učitelů i nepedagogických pracovníků v roce 2017. (Týden.cz)

Ondřej Rohlík, expert ministerstva dopravy pro kosmické aktivity, bere měsíčně v průměru 180 000 korun
S Rohlíkem coby externím poradcem uzavřelo ministerstvo smlouvu na pět měsíců za 900 000 korun. Rohlík přitom inkasoval na ministerstvu miliony již dříve, upozorňoval na to i Nejvyšší kontrolní úřad. Podle mluvčího ministerstva dopravy však v ČR není dostatek expertů pro kosmické aktivity, proto znovu spolupracuje právě s Rohlíkem. (Aktualne.cz)

Pelikán plánuje projekt „otevřené věznice”, odsouzení mají být samostatnější
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce hledat v německém vězeňství inspiraci pro programy zacházení s českými vězni. Po úterní návštěvě drážďanské věznice uvedl, že ho zaujal tamní režim, který ponechává vězňům mnohem větší odpovědnost za sebe samotné. (Novinky)

Reportáž z Brazílie: LAVA-JATO – pračka peněz
Brazilský bermudský trojúhelník aneb Pád socialismu v Brazílii. Letos opozice opětovně dopravila do parlamentu žádost o impeachment Dilmy. První útok se vládní garnituře podařilo 8.12.2015 odrazit, ale nyní už je pro odvolání 70 % obyvatel. (Literární noviny)

V Sýrii nalezen masový hrob tisíců obětí, které zavraždil ISIL
Oběti byly popraveny na místě a pak zahrabány do prolákliny v poušti. Viz video z místa nálezu. (LiveLeak)

Poměr sil na světovém trhu s ropou
Grafy přehledně ukazují trh s ropou ve všech hlavních oblastech světa, zásoby, denní produkci, vývoz a dovoz nejdůležitějších zemí. (Sputnik)

Ázerbajdžán oznámil společné vojenské cvičení s Tureckem a Gruzií
Baku, Ankara a Tbilisi se dohodly o provedení společných vojenských cvičení. Podle tiskové agentury RIA Novosti to 15. května oznámil ázerbajdžánský ministr obrany Zakír Hasanov. (Lenta.ru)

WikiLeaks vyprávěl o práci nové hlavy Brazílie pro velvyslanectví USA
Zástupce prezidenta Brazílie Michel Temer, který byl do této funkce jmenován po dočasném odstoupení prezidentky Dilmy Rousseffové, předával informace politického rázu na velvyslanectví USA. (Sputnik)

USA a severské státy kritizovaly Rusko za vojenské akce
Spojené státy spolu se zeměmi na severu Evropy považují počínání ruské armády v oblasti Baltu a severní Evropy za agresivní. Shodují se, že sankce proti Rusku je nutné nadále uplatňovat. Je to jeden ze závěrů dnešního amerického summitu s Islandem, Norskem, Švédskem, Dánskem a Finskem. (Eurozprávy.cz)

Česká zpěvačka Gabriela Gunčíková jako první zástupce Česka postoupila do finále soutěže Eurosong.
V prvním semifinálovém kole uspěla se svou písní I Stand. K deseti postupujícím se přidají úspěšní uchazeči ze čtvrtečního semifinálového kola. Společně se utkají o vítězství v sobotním finále, kde mimo soutěž vystoupí také zpěvák Justin Timberlake. Oba další přenosy nabídne ČT živě.

Олег Газманов - Вперед, Россия!
Slavíme vítězství ve Druhé světové válce. A děkujeme! (Youtube)

Havel tomu vůbec nerozuměl. Nad výbušným filmem o 90. letech, který odmítla ČT, se rozpovídal Jan Hřebejk. Padla i sprostá slova
Možná to bude časovaná bomba. Anebo to ti, o kterých se jedná, ani nezaregistrují. Takové zněly hlasy z publika při uvedení půldruhahodinového dokumentu Česká cesta mladého režiséra Martina Kohouta. Snímek, pojednávající o vzniku a začátcích privatizace, je hlubokou sondou do doby po „sametové revoluci“, kdy se – podle filmu – objevil v Občanském fóru Václav Klaus, vytvořil ODS a převzal iniciativu na cestě privatizace „po domácku“, bez prodeje do zahraničí. (Parlamentní listy)

Ufáky
Fejeton o tom, co dokážou infrareflektory. (Kulturní noviny)

Gustav Erhart: Fanál

Nikdo z nás dnešních
již neproskočí
obručí Diogenova sudu

Zato však spatříme

co samé Pýthii
zůstalo skryto

Gordický uzel Alexandrův
krysami přehryzaný
(Kulturní noviny)

Potřebujeme divadlo?
Poselství k Mezinárodnímu dni divadla – 27. března 2016.
Jediné divadlo nepotřebujeme: divadlo politických her, divadlo politických intrik, divadlo politiků, divadlo politiky. Divadlo každodenního teroru – individuálního i masového, divadlo s mrtvolami a krví na náměstích a v ulicích metropolí i vzdálených provincií, divadlo rozehrávané mezi náboženstvími a národnostmi. (Kulturní noviny)

Design-fiction jménem Hyper-Reality
Nejnovější krátký film designéra Keiichi Matsudy ze série design-fiction se jmenuje Hyper-Reality. Ukazuje, kam až mohou dojít dnešní hrátky s virtuální a rozšířenou realitou. (zive.cz)

Britská historička Catherine Hallová odmítla izraelskou vědeckou cenu
Britská historička Catherine Hallová odmítla izraelskou vědeckou cenu v hodnotě 330.000 dolarů. Důvodem je trvalá ilegální a nelidská okupace arabských území. (972mag.com)

ISIL odmítá tlusté Zápaďáky
Dva mladí bratři-džihádisté z Austrálie přišli vraždit do Sýrie s váhou 140 kg. Vůdci ISIL je odmítli jako neschopné, protože jsou příliš tlustí, a proto neschopní boje. (LiveLeak)

Saúdský rodinný terapeut Chalíd al-Sakabi zveřejnil video s radami mužům, jak správně bít svou ženu , napsal britský deník The Independent. „Jsem si vědom, jak ošemetná je to otázka skrývající mnohá rizika. S pomocí Alláha však tento most bezpečně překročíme,“ ujišťuje al-Sakabi své diváky.
Cílem bití žen je podle něj „ukáznit, nikoli ventilovat hněv“. „Musí být splněny nezbytné islámské podmínky pro bití,“ vysvětluje lékař.

Stavovské rozdíly v chlastání
Podle Homera Simpsona je alkohol příčina i řešení všech problémů. Ve stejném začarovaném kruhu se zatím potácíme i my – někteří vesele, jiní jak prasata. Všichni však s překvapivou hrdostí na étos svého bolehlavu. (Deník Referendum)

Petr Pelikán: Kuvajťané v Teplicích jako Češi v Hurgádě
O islámu, migračních vlnách, paralelních společnostech nebo o Kuvajťanech v Teplicích s Petrem Pelikánem, arabistou, který přestoupil na islám. (Literární noviny)

Colin Furze - létající motocykl
Britský inženýr natočil výrobu u sebe v garáži a skutečně letěl několik metrů, vzlétl od země cca 50 cm. Rám je svařen z hliníkových trubek.Motory vynálezce použil z paraglide padáků a otáčením je v různých směrech využil ke kompenzaci reaktivních momentů. Na projektování a výstavbu aparátu potřeboval měsíc.

Na Měsíci i na Marsu. Budoucnost lidí ve vesmíru je nafukovací
Oba současní nejúspěšnější kosmičtí podnikatelé Elon Musk a Robert Bigelow věří, že se prosadí svými podnikatelskými aktivitami nejen na oběžné dráze kolem Země. Musk mluví o Marsu a Bigelow představil návrh základny na měsíčním povrchu – jak jinak, než opět vytvořené jeho rozkládacími a nafukovacími moduly. (Technet.cz)

Bludné balvany za rok 2015: MUDr. Hnízdil i Český Rozhlas
Český klub skeptiků Sysifos již po osmnácté uděloval ceny za matení veřejnosti. Komu a proč byly Bludné balvany tentokrát uděleny? (Manipulátoři.cz)

8minutový chirurgický zákrok, který vám navždy poskytne nadlidský zrak
Nové bionické oční čočky, které jsou teď ve vývoji, lidem v jakémkoliv věku poskytnou zrak 3x 20/20. Tyto čočky zvané Okumetrické bionické čočky vyvinul Dr. Garth Webb, optometrik z Britské Columbie, který hledá způsob, jak optimalizovat zrak bez ohledu na zdraví či věk osoby. Pacienti s těmito pozoruhodnými čočkami získají perfektní zrak a skoncuje se s potřebou řidičských brýlí, progresivních a kontaktních čoček, a to všechno by se po transformaci průmyslu péče o oči mělo stát zašlou vzpomínkou, hlásí CBC. (AC24

První průchozí trasy člověka Homo sapiens Evropou
Poznatky moderní biologie ve spojení s archeologickými zjištěními umožňují vytvářet hypotézy o směrech migrace dávných lidí z místa jejich hypotetického původu v Africe. (Kulturní noviny)

Robot Microsoftu tweetoval proti ženám a chválil Hitlera
Robot Microsoftu "Tay" zřízený na chatování musel být po několika hodinách odstaven. Na sociálních sítích začal urážet ženy, Afro-Američany a chválit Hitlera. Microsoftu se nepodařilo všechny chaty hned smazat. Kdo ví, od koho to doma pochytil... (Deutsche Wirtschafts Nachrichten)

Upřímné vystoupení reportéra Českého rozhlasu o Sýrii a islámu. Kdo čeká to, co se běžně říká, zažije šok
Válku v Sýrii rozpoutaly Katar, Turecko a Saúdská Arábie. Ta šíří radikální islám. Kvůli tomu může dojít ke konfliktu mezi západní civilizací a islámem. Ostrá slova zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše na besedě v liberecké knihovně. (Parlamentní listy)

Turecký parlament dnes schválil zrušení imunity zhruba pro čtvrtinu poslanců.
Nová pravidla mají postihnout přinejmenším 138 z 550 zákonodárců, vůči nimž ve sněmovně leží podněty k trestnímu stíhání, uvedla agentura DPA. Nejvíce zasaženou stranou bude opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která může přijít až o 50 z 59 poslanců.(ČTK)

Pětiprocentní zvýšení platů pracovníků ve školách ,
o němž hovořil ministr financí Andrej Babiš (ANO), považují školské odbory za naprosto nepřijatelné. Trvají na desetiprocentním růstu platů učitelů i nepedagogických pracovníků v roce 2017. (Týden.cz)

Ondřej Rohlík, expert ministerstva dopravy pro kosmické aktivity, bere měsíčně v průměru 180 000 korun
S Rohlíkem coby externím poradcem uzavřelo ministerstvo smlouvu na pět měsíců za 900 000 korun. Rohlík přitom inkasoval na ministerstvu miliony již dříve, upozorňoval na to i Nejvyšší kontrolní úřad. Podle mluvčího ministerstva dopravy však v ČR není dostatek expertů pro kosmické aktivity, proto znovu spolupracuje právě s Rohlíkem. (Aktualne.cz)

Pelikán plánuje projekt „otevřené věznice”, odsouzení mají být samostatnější
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce hledat v německém vězeňství inspiraci pro programy zacházení s českými vězni. Po úterní návštěvě drážďanské věznice uvedl, že ho zaujal tamní režim, který ponechává vězňům mnohem větší odpovědnost za sebe samotné. (Novinky)
Výročí Druhé světové války a probíhající studená válka celkem přirozeně vedou k zamyšlení o roli NATO a Ruska ohledně vojenské strategie a případných konfliktů. Proto jsme věnovali tematické číslo nazvané NATO, jdeme na to rozborům globální vojenské situace ve světě. Toto číslo navazuje na předchozí Analýzu e-republiky 2015 (PDF) danou v první a druhé kapitole.

Rusko jako globální geopolitický hráč

Pokusme s bodech shrnout ruský názor na politiku Západu, jak ji reprezentují oficiální projevy ruských politiků a jejich vládní média.
  • Rusko vidí, že Západ řídí iracionální oligarchické skupiny (NATO, TTIP, korporátní média atd.)
  • Předešlé části ukázaly (NATO jako imperiální nástroj ), že přestaly platit mezinárodní dohody a zvolení politikové (premiéři, ministři) už neřídí vojáky ani ekonomiku.
  • RB OSN už neřídí světovou politiku, protože USA a NATO začaly vést ve světě jednostranné války.
  • Západ ničí odbojné nebo nezávislé země v hybridních válkách a barevných revolucích.
Ruská odpověď je celkem jasná: zajistit si stoprocentně bezpečnost vlastního území, připravit mobilní raketové a ponorkové síly posledního úderu schopné zničit militaristické jedno procento válečných štváčů.Image
Globální predátoři v Libyi

Image
Jak běží studená válka v médiích