Z amerického mléka rostou ženám vousy

Alexej Aronov

Březen 06, 2013

V Rusku je nezbytné vytvořit jednotnou veterinární službu, která ochrání spotřebitele před nebezpečnými potravinami. Nově připravený zákon o veterinární službě naopak ukotvuje roztříštěnost kontrolní služby a věci neprospěje.

Hovoří náměstek vedoucího Rosselchoznadzoru Nikolaj Vlasov. Objasnil, proč z amerického mléka rostou ženám vousy a uvedl, že lze brzy očekávat dovoz buvolího masa z Indie a vyslovil obavy, že se do Ruska může vrátit ptačí chřipka.

Do Ruska se mohu dostávat škodlivé potraviny, jelikož zde chybí mnoho prvků normálního systému jejich zajištění. Nelze identifikovat a kontrolovat suroviny a to ani veterinárně, ani suroviny rostlinného původu. Neexistuje společný kontrolní orgán. Je jich kolem stovky a to je neúnosné. Veterinární systém se zreformoval v roce 2000, ale žádný veterinář s tím nesouhlasil. Podle jejich mínění je potřebná jednotná dozorová služba, jinak je kontrola neovladatelná. V Rusku neexistuje registrace provozovatelů v potravinovém sektoru. V USA musejí mít všichni provozovatelé registraci i v elektronické podobě a musí být zajištěno, že nemají konflikt se zákonem. V Rusku existoval "Vasiljok", nebylo jasné, co to je. Pracoval špatně a byl zrušen. Na jeho místě je společnost "Ljutik", ale se stejnými lidmi.

Papírový systém certifikování nemá při mobilitě ruského obyvatelstva význam. Jednotný a přehledný celostátní elektronický systém neexistuje. Při dosavadním způsobu zjišťování formou dotazů na příslušných místech trvá procedura dlouho, odpověď přijde po měsících, anebo nepřijde vůbec. Mezi tím už je potravina na trhu a zkonzumována.

Nový navrhovaný zákon neruší rozdrobenost služeb. Nezakládá Národní veterinární službu. Určit bezpečné potraviny je sázka do loterie. Závisí na svědomitosti výrobců a na zkušených veterinářích. Je jedno, kde se potravina koupí - supermarket nebo trh. Není-li kontrola, není záruka.

Američtí dodavatelé nechtějí do Ruska dodávat maso bez ractopaminu, přestože do EU takové dodávají. (pozn.: Ractopamin se přidává do krmiva pro zvýšení produkce svalové hmoty.) V jiném případě se v USA ošetřují dojnice somatotropním (růstovým) hormonem, aby se o 20 % zvýšila produkce mléka. Jenomže tento hormon vyvolává u žen vznik mužských znaků.

V Rusku je potíž s dodržováním technických norem. Mnoho výrobců si s tím nedělá problémy. Ti, kteří technické normy dodržují, mají vyšší náklady a prohrávají v konkurenci.

Co se týká dodávek potravin ze zahraničí nelze říci, že by některá země dodávala samé nevyhovující potraviny a jiná samé bezpečné. Například z Vietnamu přicházejí ryby v dobré kvalitě, ale maso teplokrevných zvířat je špatné a nelze ho od nich kupovat. Indie by mohla dodávat buvolí maso, je to náhrada hovězího. Jenže nebezpečí tkví v tom, že se buvoli pasou na smetištích.

Na africký mor prasat, který se doposud nepodařilo vymýtit, není žádný účinný lék. Je možno pouze převést akutní fázi na chronickou, což je ještě horší. Vakcinace je možná, ale zvíře je nositelem viru. Nepodařilo se vymýtit ani ptačí chřipku. Veterinářům v Jihovýchodní Asii se bohužel podařilo propást vhodnou dobu a nyní tam vzplála nová vlna ptačí chřipky. Není jasné, zda se podaří zabránit jejímu ataku, ale tak zlé, jako to bylo v roce 2005, by to být nemělo. Chovatelé drůbeže jsou na ni připraveni.

Převzato z Rg.ru

Čurkin: Izraeli hrozí "nové nebezpečí"

Ljubov Ljulko

Březen 06, 2013

Dne 4. března objasnil Čurkin před novináři, že RB OSN očekává posouzení nových sankcí proti KLDR, posouzení situace v Afghánistánu, Demokratické republice Kongo, v Mali, Iráku, Somálsku a že bude rokovat o blízkovýchodním a kosovském problému a také prozkoumá otázku vztahů republiky Jižní Súdán se svým severním sousedem.

Podle Čurkina má být "hlavní otázkou ruského předsednictví v RB OSN situace v Afghánistánu". Situaci tam mají prodiskutovat ministři zahraničí. Zřejmě bude řešena i otázka pokračování mandátu mise OSN (UNAMA), tedy co se bude dít, odejdou-li mezinárodní síly (ISAF) z Afghánistánu. Je jisté, že region bude nadále zónou konfliktu, občanské války a války s Pákistánem, pokud nebude Tálibán uznán za legitimního představitele Paštúnú.

Rusko má vážné neshody s USA ve věci Sýrie, obzvláště po oznámení, že Amerika podpoří opozici. Podle Čurkina tak Izraeli hrozí "nový a velmi nebezpečný jev" - aktivní ozbrojené skupiny v nárazníkovém pásmu na Golanských výšinách. Přímo řekl: "To může potenciálně rozvrátit bezpečnost na hranici mezi Sýrií a Izraelem."

Izrael a Sýrie jsou po válce v roce 1967 trvale ve válečném stavu. Existuje pouze dohoda o přerušení útoků z roku 1974. Síly OSN rozmístěné v nárazníkovém pásmu a udržující mír nemají mandát na vojenské operace a nemohou předejít násilí, řekl Čurkin. Nedávno upozornil Bašár Asad: "Odplatíme (bombardování Sýrie) naším postupem a jen Izraelci vědí, že máme důvod. Odplata neznamená kulka za kulku, raketa za raketu. Způsob naší odplaty netřeba zveřejňovat." Asad také komentoval rozhodnutí USA o přidělení šedesáti milionů dolarů "neletální" pomoci syrským povstalcům. "Průzkumné prostředky, spojovací prostředky, finanční pomoc - všechno to bude smrtící, tedy letální".

Dále bude v RB posuzováno embargo na zbraně, které byly dodány po rezoluci RB OSN pro svržení vlády Muammara Kaddáfího. Prezident Libye se chce na RB obrátit s žádostí o zrušení embarga. Odůvodňuje to slabostí libyjských bezpečnostních sil a armády. Tyto složky nedokáží vrátit pod kontrolu území, na němž operují bojovníci.

V severoafrických státech se nachází ohromné množství nekontrolovatelných zbraní. Čurkin na jednom z minulých zasedání RB žádal Washington o objasnění, proč na rozpoutání konfliktu v Sýrii dodal Katar, s podněcováním USA, dvacet tisíc tun zbraní. Uvedl, že "je to takový objem, kterým je možno vyzbrojit menší teroristickou armádu, která destabilizuje situaci v oblasti Sahelu a na severu Afriky, což je zřetelně vidět." Libyjské kořeny koukají i ze zajetí stovek rukojmí v Alžírsku. Uvádí se, že při útoku byly použity tytéž zbraně, které měli libyjští povstalci. Západ by měl mít na paměti vlnu násilí v Benghází a zabití amerického velvyslance a měl by podpořit RF v její snaze o řešení.

Dále RB zváží speciální dokument generálního tajemníka pro oblast bezpečnosti v Konžské demokratické republice v oblasti Velkých jezer. K vojenskému jadernému programu KLDR musí být přijat "aktualizovaný balíček sankcí" zaměřený na obnovení šestistranných rozhovorů k odstranění jaderných zbraní z korejského poloostrova a nalezení diplomatického řešení.

Převzato z Pravda.ru

Ruské loďstvo se vrací do Vietnamu

Andrej Michajlov

Březen 07, 2013

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil Vietnam. Návštěva přinesla senzační výsledek. Rusko pomůže Vietnamu s vybudováním ponorkového loďstva a bude obnovena přítomnost ruských ponorkových lodí ve vietnamských přístavech. Ministr obrany Vietnamu Phung Quang Thanh prohlásil, že jeho země bude nakupovat aktivněji zbraně v Rusku. Letos se obě země připravují podepsat oficiální úmluvu o podmínkách přítomnosti ruských bojových lodí ve vietnamských přístavech.

Reakce zemí sousedících s Vietnamem byla rychlá. Například čínská informační agentura Xinhua uveřejnila rozsáhlý přehled všech válek, které Vietnam vedl od druhé světové války. Podle přehledu byly všechny vedeny s aktivní pomocí SSSR. Pomoc Vietnamu ve válce s USA přišla Sovětský svaz na 1,5 milionu rublů denně. Je to částka ohromující.

Pokud lze věřit úředním údajům, šla účast v bojích (velmi omezeně) jen na účet sovětských instruktorů protiletadlových systémů. Podle informací Severního Vietnamu bylo ve válce sestřeleno 4181 amerických letadel a výzvědných bezpilotníků. Do konce války dodal Sovětský svaz Severnímu Vietnamu 95 protiletadlových raketových systémů S-75 Dvina a přes 7500 příslušných raket.

Čínští novináři vyzdvihli zejména bleskovou "první socialistickou válku" před 34 lety v roce 1979. Socialistický Vietnam byl napaden socialistickou Čínou - jejími více než 250 tisíci vojáky. Proti ní stálo pouhých 100 tisíc vietnamských pohraničníků, policistů a domobranců. Vietnamci zvítězili svým bojovým uměním, neboť měli zkušenosti z dlouholetých válek, ale i s pomocí sovětských zbraní. Číňané z Vietnamu odešli.

Zneklidnění okolních států z přítomnosti ruské vojenské techniky ve Vietnamu je pochopitelné, kdo by si přál mít vedle sebe silného souseda. Rusko pečlivě zvážilo situaci a uznalo, že Vietnam je jediný možný budoucí strategický partner v oblasti.

Šojgu vojenskou spolupráci s Vietnamem oznámil záměrně. Vojenské loděnice mají určité potíže s vytížením a vietnamské zakázky na výstavbu ponorek jsou jim vhod. V Rusku se také renovují dieselové ponorky pro Indii a před několika roky byly v přísném utajení postaveny dvě ponorky pro Čínu.

Vietnamci s vděčností vzpomínají na sovětskou pomoc. Dnes je u nich oficiálně téměř 2000 ruských pracovníků, vesměs inženýrů na podporu průmyslu. Přístav Cam Ranh, v němž Šojgu zahájil svou návštěvu, sloužil 23 let jako základna materiálně-technického zajištění Tichooceánského námořnictva a byl jeho největší základnou v zahraničí. Je to jeden z nejlepších hlubinných přístavů ve světě. Jelikož se nachází na území bývalého Jižního Vietnamu, byl kdysi velkou týlovou základnou USA. Američané vybudovali letiště a nynější přístav. Po podpisu dohody o pětadvacetiletém využívání přístavu Sovětským svazem byla modernizovaná infrastruktura. Na letišti měl stálou základnu samostatný letecký pluk.

Do roku 1991 byl pronájem bezplatný. Poté vietnamská strana neoficiálně žádala nájem platit. V roce 2001 se Rusko rozhodlo pronájem neprodlužovat a předčasně základnu evakuovat.

Současné plány na rozšíření vojensko-technické (a jistě i politické) spolupráce Ruska s Vietnamem jsou založeny na dostatečně připravené a vhodné půdě.

Převzato z Pravda.ru

Slované: Filozof Česlav Kirvel říká, že bez spojenectví nebude rozvoj

Irina Ušakova

Únor 25, 2013

Profesor Česlav Kirvel z běloruské univerzity v Grodně poskytl rozhovor autorce článku.

Pro východní Slovany je v této chvíli nejdůležitější zformování východoslovanského civilizačního centra rozvoje a moci na vlastním kulturně civilizačním základě. Spojená Evropa nepovažuje pravoslavné východoslovanské národy za svou součást a v dohledné době zřejmě ani nebude. Podobné je to se vztahem s národy islámského světa (především JV Asie). Proto nezbývá nic jiného než se buď konzolidovat, sjednotit se a vytvořit vlastní centrum rozvoje a moci, anebo ze sebe udělat "etnografický materiál", vhodný pro rozkvět jiných civilizačních center rozvoje.

Ukazuje se, že jenom ve spojenectví mezi sebou a také s některými dalšími zeměmi se mohou slovanské národy zachovat a najít své místo ve světě. Další důležitý aspekt je, že v současném světě mají perspektivu pro své přežití a rozvoj jen ty země, které jsou bohaté surovinami, včetně energetických, anebo takové, které ovládly hi-tech. Faktorů by bylo více, ale dnes jsou hlavní tyto.

Porovnejme situaci ve Spojených státech amerických a v Ruské federaci. Obyvatelstvo USA představuje 4 % světové populace a přitom spotřebuje přibližně 40 % přírodních i energetických zdrojů. V Rusku žijí 3 % světové populace, ale na jeho území se nachází 1/3 světových energetických a surovinových zdrojů. Pro světovou politiku je to důležité. Zde se koncentruje hybná síla a jsou zde k ní klíče.

Světová civilizace se dnes podobá neblaze proslulému Titaniku s jeho trhlinou v trupu po střetu s ledovcem. Stalo se, že v našem obráceném světě, v němž je všechno propočteno, změřeno a vše se ukázalo nedostačující, má právě Rusko ve světě nejvíce existujících "záchranných člunů". To vše zásluhou polokočovného ruského mužika, který šel, šel, až došel k Beringovu průlivu a otevřel Ruskou Ameriku. Lidé hledali svobodu (na Donu, na Sibiři) a osídlovali stále nová území.

Scénář rozvoje východoslovanských národů je dvojí:

1. Jestliže se Bělorusko a Ukrajina zcela odtrhnou od Ruska, poruší svazky historické, hospodářské, vědecké, vojenské a jednoduše lidské, oddělí se. Současný Západ je potřebuje ze dvou důvodů. Za prvé kvůli oslabení Ruska. Potřebuje na něj nalíčit past, nedat mu možnost vytvořit své samostatné centrum rozvoje moci a chce získat bezproblémový přístup k jeho zdrojům. Za druhé potřebuje zastavit vylidňování vlastních zemí a doplnit tamní obyvatelstvo o bílé pracovní síly z Běloruska a Ukrajiny. Potřebuje snížit počet pracovníků z chudého jihu, z Afriky, Asie a Jižní Ameriky. K ničemu jinému je Západ nepotřebuje. Musí si udržovat monopol na hi-tech výrobu, což je základní podmínka jeho dominance ve světě. Ovšem co Západ nepotřebuje, je ukrajinský a běloruský duchovně mentální a kulturně civilizační potenciál.

Proces tohoto charakteru by způsobil urychlení a prohloubení destabilizace světa. Země, které opustily nejvzdělanější, kvalifikovaní a ekonomicky aktivní obyvatelé se změní na parazitní státy, neschopné samostatné existence a bez formální správy. Budou součástí batsko - černomořského koridoru, který oddělí Rusko od Západní Evropy a Bělorusko a Ukrajina se mohou změnit na jalovou periferii a vyvrhele Eurasie.

Oddělení Ukrajiny od Ruska si geopolitičtí konkurenti přáli dávno. Byl to už Bismarck, který tvrdil, že sílu Ruska je možno rozvrátit jen odtržením Ukrajiny. K tomuto účelu se musí zkorumpovat a naprogramovat chování elit.

2. Jestliže Rusko, Bělorusko a Ukrajina vytvoří samostatné regionální centrum rozvoje a moci, je možné, že se do sféry jejich vlivu dostanou i další země a národy. Potom bude Rusko moci zachovat celistvost a uchovat si bohatství svých zemských hlubin.

Pokud Rusko, Bělorusko a Ukrajina nevytvoří těsný hospodářský, politický a vojenský svazek, nestanou se samostatným centrem rozvoje a moci, potom je čeká degradace a zánik. Každou z nich zvlášť rozdrtí globalizace, případně jiná centra moci. Proti východním Slovanům i dalším národům se vede informační válka a mnohé z jejich dětí už jsou jejími "invalidy". Národům se vnucuje konzumní ideologie a psychologie hédonismu a nepřijímá se kultura práce a pracovní askeze, takže se lidé mohou změnit na otroky 21. století, drobným směnným penízem na světovém pracovním trhu.

Otroctví 21. století nepotřebuje okovy a řetězy. Je trhem laciné pracovní síly, územím k umisťování škodlivých výrob a škodlivých odpadů, místo pro odkládání nekvalitních výrobků a k získávání surovinových doplňků pro cizí země. Toto nesmějí východní Slované dopustit.

Naděje zabránit takovým událostem je v tom, že ruský svět má vedle svých mesiášských idejí také v kritických chvílích schopnost vyvinout ohromnou energii a k tomu schopnost maximální mobilizace všech svých materiálních a duchovních rezerv pro dosažení všenárodních cílů. Historie dokládá období, kdy se Rusko změnilo v ohromnou pokusnou laboratoř lidství.

Není vyloučeno, že se Rusko zakrátko znovu vzchopí, vzplane energií a představí světu bezprecedentní experiment: příkladně průlom do duchovně-ekologické civilizace.

Rusko, byť ponížené, zůstává mohutné, byť vypleněné, zůstane bohaté. V Rusku je stále silná hloubka morálních základů a pravzory národního povědomí.

Převzato z File-rf.ru