Průmyslovým neštěstím v Bangladéši a vraždám textilních odborářů jsme věnovali již několik článků, naposledy pod názvem Další tragédie v bangladéšské textilce. Úřady nyní oznámily, že počet mrtvých dosáhl čísla 1003 obětí. Jde o tedy o největší průmyslovou katastrofu od roku 1984, kdy došlo ke katastrofě chemičky v indickém Bhópálu. Viz česká Wikipedia.

Bhópálská katastrofa je největší známá průmyslová havárie v historii. V noci z 2. na 3. prosince 1984 se stala v indickém městě Bhópál průmyslová katastrofa v chemické továrně patřící americké společnosti Union Carbide. Během nehody uniklo do okolí továrny cca 40 tun methylisokyanátu (MIC), kyanovodíku a dalších látek poškozujících lidské zdraví. Během tří dnů po havárii zemřelo v Bhópálu a jeho okolí přibližně 8,000 lidí, do dnešního dne okolo 25,000 lidí a celkový počet zasažených lidí dosáhl počtu 520,000.


Důvod zhroucení osmipatrové budovy na předměstí Dháky byl již oznámen. Čtyři velké generátory v přízemí budovy zásobovaly provozy proudem v případě výpadku a vyšší spotřeby. Jejich vibrace poškodily základy budovy stavěné ze špatného betonu a provozované bez jakéhokoliv stavebního povolení. Psali jsme, že podle neoficiálních zpráv je polovina továrních budov v Bangladéši v havarijním stavu. Textilní baroni přímo uplácejí ministerské a bezpečnostní úředníky. Těch je na 5000 budov jen 18 v celé zemi. A západní firmy dělají už léta, že o tom nevědí. Využívají sítě nastrčených prostředníků, aby se vyhnuly jakékoliv přímé odpovědnosti. Stejně tak západní společnost Union Carbide neplatila fakticky žádné odškodnění obětem, protože celý podnik oficiálně patřil indické chemické společnosti.