Po spuštění internetové aplikace Rendition project bude pro českou vládu nemožné dále lhát o účasti na letech CIA s nezákonně unesenými vězni, kteří skončili v tajných věznicích a mučírnách. Vědci z Velké Británie a USA sestavili internetovou aplikaci, která z dostupných dat ukazuje dráhu letů, místa přistání a možné cíle určení.

Vybrali jsme pro vás lety s názvem "highly suspitious circuit", o nichž se z jiných zdrojů ví, že létaly do utajených věznic a mučíren v Afghánistánu a jinde.Celý systém unášení, nezákonného věznění a často i mučení osob nazvaný extraordinary rendition běžel pod Bushovou administrací od roku 2001 a pod upraveným systémem pokračuje i pod prezidentem Barrackem Obamou.

Není jisté, zda byli na palubě letadel, která přistávala v Ruzyni, také občané unesení americkou administrativou. Ale u letů vyznačených červeně je to velmi pravděpodobné. Na tyto lety si stojí za to kliknout, protože ukazují způsob státního terorismu ve XX. století. Zde máte seznam letů, jejichž tranzit šel přes Ruzyň.Ve starším článku Česká vláda a terorismus (05.02.2013) jsme psali o studii Open Society Fund věnovanou tajným letům a jejich organizaci. Vyšla pod názvem Globalizing Torture: CIA Secret Detention and Extraordinary Rendition. Na uvedených stránkách si můžete stáhnout celou studii. Protože Česká republika se tohoto teroristického programu zúčastnila, je jasné, že patří k oněm 50 zemím, které tímto flagrantním způsobem porušovaly lidská práva. Analýzu českého zapletení do tohoto zločinu najdeme na straně 72, ale je poměrně stručná. Nová aplikace ji doplňuje a upřesňuje.

O některých letech již tehdy informovaly české noviny a několik lidí bylo dokonce zachyceno na letištní ploše tehdejší televizí Nova. Minimálně jsou doloženy lety z Prahy do Taškentu v létě 2003. Tehdejší mluvčí Ministerstva vnitra Radka Kovářová řekla k dotazům novinářů následující:

Ministerstvo vnitra nemá o případu žádné informace. Pokud by se jednalo jen o mezipřistání, není žádný důvod, abychom tyto informace vůbec měli.


Je na čase, položit vládě zásadní otázky o jejím zapletení do nezákonných únosů, které prováděla Bushova administrativa:

  • Kolik toho české úřady o těchto letech věděly?
  • Jak aktivně spolupracovali s CIA při organizaci letů, únosů, věznění a mučení?
  • Které české úřady a vládní instituce byly zapleteny do těchto zločinů proti lidskosti?
  • Bude Česká republika žalovaná unesenými osobami jako vědomý spoluúčastník zločinů?


Je na vládě, aby odpověděla, a rychle. Na lhaní a vytáčení je už pozdě.