Mnohokrát jsme na našem webu psali o tajných letech CIA s vězni poslanými na mučení. Ddokonce do zemí, které tehdy USA oficiálně označila za porušovatele lidských práv. Shrnující článek o českém zapletení do vládního Bushova teroru najdete pod názvem Česká vláda a terorismus. Polsko a Rumunsko bylo při analýze letů unesených osob určených k mučení trvala označováno za jedno z tranzitních míst, na rozdíl od české Ruzyně, kde letadla s unesenými osobami pouze dělala mezipřistání a nutný servis.

Polská zaslepená úslužnost Velkému bratrovi a pohrdání lidskými právy nyní dostane konečně odplatu. Dne 3. prosince se chystá u Evropského soudu pro lidská práva veřejné slyšení o polské spolupráci s CIA na programu státem vedených únosů a mučení (tzv. "extraoridany renditions"). Pro Polsko se chystá veliká mezinárodní ostudu, protože se budou veřejně projednávat důkazy potvrzující již notoricky známý fakt, že Polsko provozovalo u letiště Szymany pro CIA jedno z těchto příšerných vězení. Protože polské cestovky už tam vodí turisty, stejně jako české firmy nechají obdivovat sídla tunelářů, není možné takovou věc utajit.

Proti Polsku navíc leží na stole soudců svědectví minimálně tří unesených osob, které byly v těchto zařízeních mučeny slavným americkým vynálezem zvaným "waterboarding". V demokracii je ovšem třeba mučit podle manuálu, takže známe celý postup. Utajené věznice CIA běžely až do roku 2006, kdy se o nich dozvěděla veřejnost stejně jako o dnešní aféře s odposlechy.

Polsko čeká ohromnou mezinárodní ostudu a snaží se minimalizovat škody. Zatím se zdá, že si je spíše zvětšilo. Požádalo totiž Soud pro lidská práva, aby toto slyšení s obětmi mučení bylo neveřejné. Tento tah způsobil, že se na stránkách velkých novin objevily první podrobnosti z mučení a výslechů nezákonně unesených osob, které se děly v Polsku. Navíc Adam Bodnar, mluvčí polské organizace pro lidská práva Helsinky Watch, jasně řekl, že pro utajení procesu nejsou žádné důvody. Polská vláda odmítla své kroky komentoval. Když vás chytí s rukou ve sklenici s marmeládou, také nemůžete říci, že jste nelízal. Vlády států ovšem žijí v jiné realitě.

Polsko sice od roku 2008 vede oficiálně vlastní vyšetřování skandálu s věznicemi, ale to je dobré jedině k tomu, aby se o celé záležitosti přestalo veřejně mluvit. Oficiálně byl v roce 2012 obviněn šéf tehdejší bezpečnostní služby Zbigniew Siemiątkowski, protože nějaký viník se prostě najít musel a celá tehdejší vláda to být nemohla. V procesu navíc padla jména některých unesených a mučených obětí.

A tak se těšíme společně s polskou vládou na setkání ve Štrasburku s několika svědky mučení, kteří budou vypovídat na veřejném soudu, doufejme. Minimálně tři svědci jsou známi jménem a byli mučeni v tajné věznici CIA Stare Kiejkuty v letech 2002-2005, například pomocí waterboardingu, který zažili asi osmdesátkrát. Psychicky to znamená, že osmdesátkrát zažili příchod vlastní smrti. Vítejte do západní demokracie Made in USA a Made in Poland.