Na začátku nepokojů na Ukrajině jsme vydali článek Ukrajinský gambit: koloniální EU versus imperiální Rusko. V článku jsme také jasně vyjmenovali důvody zájmu evropských multinacionál. Je to země zaslíbená, černozem jako půl Evropy, neuvěřitelná korupce a k tomu neuvěřitelně nízké platy těch občanů, kteří zde ještě živoří a neutekli na Západ nebo do Ruska. A navíc tu lze půdu, vodu a vzduch zamořovat fakticky neomezeně a beztrestně. Do takového ráje na zemi se s chutí nastěhuje každá firma. Ukrajinský premiér Nikolaj Azarov prohlásil, že EU prý neslíbilo Ukrajině fakticky nic, kromě per huba daného slova o pomoci jedné miliardy dolarů v rozmezí 7 let. Když stačí v zemi přiživovat zdejší nepokoje, například pomocí tak zkorumpovaných politiků jako je Alexandr Vondra a chrabrý Kníže, pak je zbytečné investovat do koupě ukrajinské ekonomiky.

Jenže právě to nyní udělali Rusové, a to zcela masivním způsobem. A navíc tak učinili způsobem, který je pro evropskou bankovní Trojku zcela jasným výsměchem. Hlavní dluh Ukrajiny je u ruského státního Gazpromu, a to ve výši 2 miliardy dolarů za ceny plynu. Blíží se krutá zima a zbídačelé domácnosti musely počítat s vyšší cenou plynu, kvůli umoření dluhu. Však jim to také neoliberální MMF spočítal a Janukovyčovi řekl, že má lidi odřít z kůže, aby Gazprom dostal své. Řečeno ekonomickým jazykem MMF, mělo dojít ke zmrazení platů a k osekání rozpočtu, především sociálního balíku, což je samozřejmé. Bohatí nikde na světě na své zisky nesáhnou, od rozpočtových úspor jsou tu chudí.

Jistěže by to tak proběhlo podle scénáře EU, za který se Kníže s Vondrou statečně bijí v ukrajinských exkluzivních hotelech. Jenže ruský Gazprom je státní firma, nikoliv soukromý kšeft evropských bankéřů a multinacionál. A v Rusku ekonomika poslouchá politiku, v USA a v EU je to opačně. Výsledkem bylo zvednutí telefonu a nová smlouva o dodávkách plynu na Ukrajinu. Ta předtím platila 400 dolarů za 1.000 kubíků, nyní platí 268 dolarů. Až zmrzlí bojovníci za demokracii přijdou domů, mohou u kamen poděkovat Putinovi a spol.

Další důležitý impulz spolupráce je právě provedené odkoupení ukrajinského státního dluhu. Evropští Goldíci jistě zaskřípou zubama, protože to měla podle jejich scénáře udělat EU a tak uvrhnout tuto zemi do dluhového otroctví. Ruská vláda v podstatě vykoupí 15 miliard dluhu v dolarech tím, že do něj investuje 17 % své národní rezervy, přičemž aktiva tohoto fondu mají výši 88 miliard dolarů. Tím je tento dluh zmrazen a pro EU banky nedobytný. Dále Putin hned podepsal s Janukovičem smlouvu o hospodářské spolupráci na 17 velkých průmyslových projektech. Takže do Ukrajiny přiveze i práci, nejen, že odtud vyveze laciné potraviny. Inu, v nouzi poznáš politického "přítele".