Minulá část seriálu Fakta o Sýrii XVI. aneb Dvě války v jednom balení ukázala, jak otočila FSA. Vedení dnes již téměř neexistující Free Syrian Army, tj. skutečných Syřanů bojujících proti Asadovi, má historicky poslední možnost, jak zachránit legitimitu svého boje. Již před několika měsíci varovali USA a Saúdskou Arábii, že nestrpí vraždění a teror džihádistů z ciziny. Nešli do boje proti Asadovi proto, aby vlastním lidem přinesli islámský teror, který zde nikdy předtím nebyl. Boje ale vypukly na mnoha frontách zároveň a situace je dost nepřehledná. Vezměme nejprve průběh bojů, mediální ofenzívu Západu v Ženevě, neb Američané objevili skrytý půvab al-Kájdy a al-Nusry v Sýrii. Nakonec přidáme jednu veselou historku z natáčení, protože mnozí džihadisté se pomalu chystají na návrat do Evropy.

1. Průběh ofenzívy v Damašku

Začneme přehledem bitev kolem Damašku, které jsou pro všechny strany konfliktu zcela klíčové. Tady je situace jasná, viz první obrázek.Na schematickém nákresu je jasně vidět, že povstali jsou uzavřeni ve třech kapsách, z nichž fakticky není úniku. Poslední podrobná mapa obklíčení povstalců ze začátku února vypadá následovně.Bílé šipky ukazují současnou ofenzívu SAA, která prokopala zákopy do hloubky víc než 10 m a přerušila většinu zásobovacích a bojových tras povstalců. Malé kapsy jistě brzy padnou a poslední boj bude ve východní Ghuttě. Nyní se podívejte na zbožné přání Izraele a USA. Chtějí za pomoci FSA, al-Kájdy a al-Nusry vytvořit nárazníkové pásmo, které by mělo držet pozice proti Asadovi a chránit Izrael.Pak ale jsou i teroristé k něčemu dobří, což jim zavčas prorokoval šéf Hizballáhu (Fakta VIII). Ideový vůdce vítězného hnutí Hizballáh upozorňuje wahábisty v Sýrii, že je tam za peníze úmyslně poslal Západ a despocie z Perského/Arabského zálivu proto, aby je zde nechali povraždit: "Nalíčili na vás v Sýrii past a vy jste do ní vlezli." Ano čtete dobře, al-Kájda a al-Nusra se potichu dostaly na seznam teroristů, které tiše přijímají v amerických válečných salónech.

Šéf al-Kajdy se totiž distancoval od vytvoření katarsko-saúdského chalífátu, který zde probojovávají sunnitští teroristé z ISIL (viz Fakta XI. a také XIII.). Takže v prvním kole mediálního čardáše se musí tvrdit, že Asad si sem tyto teroristy pozval sám. Ale ti dobří hoši "prozřeli" a začali bojovat za demokracii, no a ti zlí hoši jsou holt v tom ISIL. Pak se z obrácených duší s kalašnikem udělají přátelé, protože se tito dobří hoši budou kát za své "přehmaty" atd. Ale to bude ještě nějakou dobu trvat, světová veřejnost na tento nový zvrat osudu zatím nedozrála.

2. OSN oficiálně: Asad nemohl spáchat útok sarinem

Šéf skupiny mezinárodních inspektorů OSN vyjádřil nové pochybnosti o tom, že zdejší plynový útok spáchala SAA. Důvod je jednoduchý: rakety Grad se sarinem by tam ze syrských vládních pozic nedoletěly, protože vzdálenost mezi pozicemi byla větší než 2 km, což je dolet raket. Záznam z oficiální konference OSN máte zde a podívejte se na počet přítomných novinářů. Ale koho to dnes zajímá? Stejně jako nikoho nezajímají Powelovy "trubičky" dokazující v OSN nepochybné jaderné zbraně v Iráku. Dnes přece každý "ví", že útok sarinem spáchal Asad, tak to nerozmazávejme. Kdo si chce přečíst kritický rozbor tehdejších propagandistických keců, může si přečíst předešlá fakta o Sýrii. Od začátku jsme o této verzi pochybovali, hlavně kvůli nejasnostem americké zprávy. Zajímavé je jen jedno: světová a česká média absolutně mlčí o tom, kdo by tedy měl útok spáchat, když to téměř jistě neudělala Asadova armáda.

3. Krach jednání v Ženevě

Úmysl konference Ženeva II byl pouze propagandistický, a to na obou stranách. Každý ví, že konflikt se rozhodne na bojišti. Američanům, Francouzům a sunnitským režimům šlo pouze o to, aby světu předvedly tzv. "demokratickou opozici", tj. budoucí loutkovou vládu. A že to loutky opravdu jsou, to ukázaly rozbory hlavních opozičních postav. Viz tento článek listu Guardian.

Západním pučistům šlo o tři věci: Írán nesmí být legitimován jako partner v jednáních; Asad musí odstoupit tzv. na základě ujednání Ženeva I, což je lež, protože nic takového tam není; spojenci diplomatickým spinningem legitimují teroristické povstalce. Těsně před konferencí vypustili do médií dýmovou clonu "průmyslového mučení" v Asadových věznicích. Tam se teroristé mučí zcela určitě, aby prozradili komplice, místa vyzbrojování, transporty, západní spojence atd. Ale celý mediální kec stojí na jediném svědkovi, kterého navíc do světa vypustil Katar. Lež musí následovat lež, aby se zapomnělo na plynový útok, který stál životy minimálně 1000 lidí.

4. Jak se činí západní džihadisté

Mnohokrát jsme psali o tom, co budou dělat "bojovníci za svobodu", až se vrátí z dovolené v Sýrii do svých demokratických zemí v EU a jinde ve světě. Odpověď nabízí toto video.


Na obrázku vidíte běžnou soustružnickou dílnu, kterých jsou u nás stovky. Jenže tato vyrábí kompletní rakety s doletem kolem 2 km. Džihadistická skupina se jmenuje Harakat al-Muthanna al-Islamíja a operuje v oblasti Dáraje. Jistěže u raket absolutně záleží na palivu a na použité výbušnině. Ale takových "hraček" zde sestrojují desítky, takže to hoši asi umí. A zahalený mládenec v brýlích nevypadá na vousatého beduína z pouště, který viděl soustruh maximálně na obrázku. A tito bojovníci za svobodu jsou schopni vyrobit i vlastní detonátor, jak vidíte na videu. Takže opakujeme znovu a znovu: kdo s terorem zachází, ten s ním také schází.