Včerejší článek redakce Rok 2014: Oligarchie vítězí nad demokracií mne vyprovokoval k tomu, abych se podíval, jak dopadly občanské iniciativy a petice v EU. Že na nejvyšší úrovni zvítězila oligarchie, je myslím zbytečné psát. Ale stejně jsme to udělali, a to s předstihem. Legální zloděj Juncker, který má na krku postupně odhalovanou Luxembourg-Leaks, se stal předsedou EK. Viz článek Juncker kryl legální zlodějny v řádu stamiliard. Vítězství politiků koupených bankéři a oligarchy je naprosté, protože slabý pokus o vyslovení nedůvěry tomuto zloději odmítl podpořit i předtím slušný europoslanec Keller (Zásadní selhání poslance Kellera v EP).

Takže pro EU platí v podstatě totéž, co psal předešlý článek pro USA. EU se stalo mopslíkem USA v jeho politice studené války proti komukoliv, kdo se globálně znelíbil. A protože EU přestala mít vlastní politiku, bude v této válce obětována oběma stranami, Spojenými státy i Ruskem, jako první. Chytrému napověz, hloupého trkni. Ale pro EU-populaci to bude drahé trhnutí. Nejspíš je probere z konzumního spánku a občanské lhostejnosti zpět do reality a bude to znamenat přinejmenším rozpad společné měny eura.

Zloději a demagogové vítězí

Jak se dařilo občanským peticím v rámci EU? Přesně opačně jako legálnímu zloději Junckerovi. Protože jsme v rámci našeho webu některé z těchto petic podporovali (právo na vodu, právo na nepodmíněný základní příjem), podívejme se na celkový vztah EU-moci k občanům. Projdeme si od konce hlavní petiční akce občanů v zemích EU, které mířily do Bruselu a do Štrasburku. Tituly iniciativ dávám anglicky.

4 petice měly méně než 6000 podpisů

  • Teach for Youth - podpora mladým učitelům, kteří měli působit v sociálně vyloučených lokalitách zemí EU;
  • ACT 4 Growth - pomoc ženskému podnikatelskému prostředí;
  • Let me vote - prosazení pro všechny občany EU možnost volit ve všech zemích a ve všech volbách, kde už mají právo pobytu jako tzv. resident;
  • Invest in education - vyloučit výdaje na vzdělání z veřejného dluhu a spravovat je jako samostatnou položku, protože zatím jsou z dluhu vyloučeny pouze nadnárodní korporátní neplatiči daní.


3 iniciativy měly více než 150 tis. podpisů

Iniciativy s více než miliónem podpisů a potřebným kvórem v 6 EU-zemích

  • Právo na vodu (right2water) sebráno 1.884 tis. podpisů ve 13 zemích, Barosso se odmítl touto iniciativou zabývat;
  • One of us - zákaz používání lidských embryí pro výzkum, zatím sebráno 1.897 tis. podpisů ve 20 zemích EU, akce běží.
  • Stop vivisection - zákaz pitvání zvířat zaživa, zatím sebráno 1.150 tis. podpisů ve 12 zemích EU, akce běží.

Tyto 3 inicitiavy už překročily práh platnosti, jedna byla okamžitě zamítnuta (právo na vodu), obě dvě zbylé se chystají na podání.

Stop TTIP!

Klíčový je pro nás, občany EU, osud iniciativy Stop TTIP!. Prozatím má sebráno 1.233 tis. podpisů, kvóty byly splněny v 9 zemích. Za tuto iniciativu se angažujeme přímo, viz vybídnutí k podpisu v článku Proti TTIP a CETA!. Celkový negativní dopad smlouvy na EU komentujeme už celý rok z různých hledisek, viz např. Smlouva TTIP jako příklad toxického spiknutí korporací nebo souhrnný článek Transatlantická a transpacifická smlouva připravuje novodobé otroctví. Barosso už dopředu signalizoval, že tuto iniciativu nebude brát k úvahu. Juncker jistě udělá totéž, protože ho celý život platily korporace, které smlouvu prosazují. EU v nynější podobě slouží jednomu promile bank a korporací. A to také bude její konec.