Yanis Varoufakis se stal novou hvězdou na politickém nebi Evropy. Projděte si jeho životopis na Wikipedii . Varoufakis, ač kritik globálního Minotaura, rozhodně nemá v úmyslu vytvoření nového peněžního systému. Právě naopak. Tento mistr teorií her a autor výjimečně dobře napsané knihy Globální Minotaurus, kterou jsme mnohokrát doporučovali k přečtení, není systémovým kritikem, ale národohospodářem. To už je dnes zapomenuté řemeslo od doby, kdy světu vládnou lichváři a banksteři. Viz poctu jeho nedávno zesnulému českému protějšku v článku Vyznání národohospodáře . Varoufakis se představuje nejen jako skvělý autor, ale i jako televizní hvězda. Podívejte se na toto video.


Chceme opravdu demokratizovat EU tím, že vytvoříme jeden centralizovaný bankovní systém a rekapitalizujeme soukromé banky? Nebo tím, že necháme rozhodovat direktivně bankéře u vesla o tom, které investice bude podporovat Evropská investiční banka, a které ne? K tomu je důležitý závěr videa, kde Varoufakis shrnuje svá řešení ve třech bodech.

A všimněte si, co v dokumentu chybí, ale co je pro Řecko rozhodující. Ani zmínka o roli Goldman Sachs při machinacích, které dovedly Řecko tam, kde je dnes. Koneckonců se ho na to jeden Němec v dokumentu ptá. Nicméně reakce na toto téma se od Varoufakise nedočká. Nedočkáme se ani žádná otevřené kritiky ECB, která Řeky dnes doslova vydírá, viz tento článek .

Řekneme, že politik Varoufakis jedná ve dvou krocích. Nejprve vyhodil lichvářskou Trojku z Řecka. Trojka po vyhození svou roli vůči Řecku suspendovala, a potichu zmizela ze scény. Vydírání a vyhrožování nyní zařizuje osobně Mario Draghi. Šéf ECB tímto krokem pilně zastupuje zájmy své domovské firmy Goldman Sachs, jednoho z hlavních věřitelů Řecka a naprosto hlavní příčiny jeho dluhového pádu. Ve druhém kroku Varoufakis objede hlavy států a připomene jim, že nejsou placení mopslíci ECB, ale politikové volení lidem a vládnoucí pro lid. To právě teď dělá. A ve třetím kroku po selhání obou předešlých může nastoupit národohospodář Varoufakis. Po vystoupení z eura a po oficiálním bankrotu země začít uskutečňovat plán B na oživení ekonomiky, jako to udělala Argentina. Řecku pomůže Rusko a země BRICS.

Jak ECB vydírá Řecko? No přece přes bankomaty!

Je to jednoduché a jmenuje se to Emergency Liquidity Assistance (ELA). Lichváři pouští Řekům peníze přes jimi ovládané bankomaty. Ostatně, k tomu ty bankomaty vlastně jsou: aby obešly suverenitu státu jako garanta měny. Draghi za hlavní lichváře říká: buď budete akceptovat naše podmínky, nebo zastavíme přísun peněz do bankomatů (dnešní ELA program). A přes to všechno chce Řecko zůstat v drápech jediné skutečně mocné politické evropské organizace, tedy ECB.

Varoufakis formuluje mimo jiné i požadavky na vytvoření demokratického měnového evropského systému, kde by kromě eura existovaly ještě další národní, regionální měny. ECB by pak podléhala demokratické kontrole a musela by plnit své základní funkce, mezi které rozhodně nepatří lichva a ničení evropské měny. Své základní funkce ECB neplnila, když přihlížela, jak banky skupovaly šrot a pak jim od něho pomáhala. Nebo když Goldman Sachs ničil Řecko tak, že dnes je to už v učebnicích ekonomie. K čemu nám je taková centrální banka?

Z dosavadního postupu ECB je jasné, že tu není pro hospodářský rozkvět kulhající Evropy. Má ji finančně spojit s USA, než skrze smlouvu TTIP přejde do rukou korporací a jejich fašistického a technokratického systému rozhodování. Ani Syriza zatím nechce prosazovat rozdělení bank, má v programu jejich znárodnění na vlastním území. Ani nemůže zastavit fakt, že privátní komerční banky emitují do oběhu neexistující peníze. FED a ECB tisknou peníze formou dluhu, což je děsivé dílo.

Varoufakis začíná hezky při zemi

Řecký ministr financí, o jehož schopnostech a talentu nelze ani minutu pochybovat, slibuje znárodnění bank. Naopak okamžité rozdělení velkých bank na investiční a na komerční, čili opětné zavedení Glass-Steagallova aktu, požaduje například německé hnutí PEGIDA. Proto také existuje kolem tohoto hnutí tolik lhaní a takový mediální odpor. Vůči změnám daným jen jednou, dvěma osobami je třeba být v politice a v ekonomii velice opatrný. Systém dnešního korporátního fašismus s vládnou jednoho promile planetárních vyvolených se budoval zhruba dvacet let a prosazoval se několika lokálními válkami a dnes i studenou válkou s Ruskem. Takovou věc nezmění jeden člověk. Vzpomeňme na nadšení mas při zvolení Baracka Obamy do funkce prezidenta USA, a co dnes z jeho slibů reálně zbylo. Obama zavedl USA do horšího stavu než prezident Bush tím, že prostě jen pasivně pokračoval jeho cestou.

Ale může se nakonec stát, že bude Řecko s demokraticky zvolenou Syrizou (63% volební účast, 36 % hlasů) využito ke konečnému pádu Globálního Minotaura a nastolení Nového světového řádu. Představuje slabý článek řetězu, stejně jako kapitalisticky nerozvinuté Rusko před I. světovou válkou. Tehdy západní bankéři také pomohli nástupu bolševiků tím, že ze Švýcarska převezli v zaplombovaném vagónu V. I. Lenina do Ruska v dubnu 1917. A bolševici pak nechali zavraždit cara, který chtěl dostat tisk peněz pod svou kontrolu. Ale nepředbíhejme událostem. Boj o suverenitu Řecka a EU se teprve rozbíhá.