Blamáž pokračuje. Velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro ve vysílání České televize vyslovil svou nevoli nad cestou prezidenta Miloše Zemana do Ruska při příležitosti oslav 70. let ukončení druhé světové války. Miloš Zeman mu na oplátku symbolicky uzavřel cestu na Hrad. A vláda jedná o souhlasu a uvolnění finančních prostředků na cestu prezidenta do Moskvy.

Schapiro se snažil své diplomatické selhání zachránit. Domníval se prý, že prezident Zeman má rád upřímnost, a že tedy bude rád za přímo projevený názor. Každý prezident suverénní země by byl jistě nadšením bez sebe, kdyby mu velvyslanci cizích zemí radili kam jezdit, chodit, co je dobré a co už je prekérní. A kdyby to navíc dělali prostřednictvím médií. Zdá se mi, že se pan Schapiro minul povoláním. Nicméně, poslankyně za ODS, Němcová, interpeluje v této věci premiéra Sobotku, aby prý uvážil, v jak hrozné společnosti se náš prezident na případné cestě ocitne. Paní Němcové i velvyslanci z USA prý leží také nejvíce na srdci ta vojenská přehlídka v Moskvě, která by nás všechny zřejmě měla urazit. Oslava se podle Němcové může konat i tady doma v ČR.

Němcová možná bude slavit se svými někdejšími souputníky, kterým dlouhá léta kryla záda, s Topolánkem, Nečasem či Íčkem a nevyužije připravené červené kartičky pro našeho prezidenta. Nemůže tak nějak pochopit, že prezident republiky, navíc zvolený v přímé volbě, by mohl mít i svoji hlavu na uvažování, a sám si určit svůj program i bez paní Němcové, bez poctivců z ODS a bez dobráků z TOP09. Vláda tedy přerušila projednávání této cesty. I když premiér Sobotka jasně řekl, že on osobně je pro schválení, je celkový výsledek ve hvězdách. Ve hře je totiž KDU-ČSL, která má na starosti především církevní restituce. To je asi její jediný důvod proč setrvává v této vládě. Jinak by samozřejmě raději vládla se svými kamarády z ODS a TOP09, a s ambasádou USA, neboť jsou si s nimi tradičně ideově bližší.

Co se stane, pokud vláda cestu prezidenta do Moskvy neschválí? Celému světu bude jasné, že v České republice má větší slovo velvyslanec USA než přímo zvolený prezident ČR. Což ovšem vlastně také nemusí být špatné, leccos se někomu vyjasní. Nicméně ani toto rozuzlení nemusí být konečné, ve hře je národní sbírka na cestu prezidenta do Ruska, o které se už píše na sociálních sítích. To by byl myslím hřebíček do rakve jak této vlády, tak našeho dalšího členství v NATO. Nemusíme být vazaly věčně. Jelikož má pan velvyslanec USA rád upřímnost, je na místě mu sdělit, že ono to s armádou Spojených států amerických není také žádný med. Za posledních 20let její „rukou“ padlo sta tisíce civilistů. Zajímalo by mě, jaký vzkaz má pan Schapiro pro ně?

Prezidentská volba ve druhém kole: spadly masky, vzkypěly vášně
Valašsko ve válečné zóně vytvořené ministerstvem obrany
Orwellovský přístup ke konfliktu na Ukrajině
Židé, Ukrouši a Nata-san
Zelení válečníci
Výročí 11. září: od teroru jednotlivců k teroru celých států
Lynčuje a upaluje ISIL, dříve lynčovali a upalovali v USA


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!