Ivan David, psychiatr, politik a publicista1. Co Vás v právě uplynulém roce nejvíce zaujalo a proč?
Myslím, že se neúměrná váha přikládá takzvaným "událostem", za nimi však jsou nenápadné dlouhodobé procesy. Vloni mě zaujal poměrně rychlý proces (asi dva roky) odklonu lidí od přijímání mainstreamové propagandy spojený s poklesem důvěry v "představitele". Podle průzkumů veřejného mínění to tak nevypadá, čísla jsou skoro stejná. Domnívám se však že je to artefakt z omezeného výběru a volby menšího zla. Další zajímavý proces, tak pomalý, že se jeví jako stav, je úpadek schopnosti a ochoty evropských představitelů rozpoznat a řešit závažné společenské problémy.

2. Co s radostí očekáváte a čeho se naopak obáváte v roce 2016?
V roce 2016 očekávám další pokračování techto procesů, které vykrystalizují v nové události. Obávám se, že tyto události nás nepotěší, i když se mohou na počátku jevit podobně nadějně jako pro většinu Ukrajinců Majdan. I Hitler byl přijímán jako naděje. Totiž ti, kteří by snad mohli být motivováni přinést pro většinu občanů pozitivní změny, nejsou připraveni.

3. Co sám osobně plánujete v roce 2016?
Plánů mám jako vždy mnoho, zcela neúměrně reálným možnostem. Zlomek z toho zvládnu. Vážně uvažuji, že se opět změním z pozorovatele v iniciatora.


Václav Umlauf, přispěvatel e-republiky, vysokoškolský učitel


1. Co Vás v právě uplynulém roce nejvíce zaujalo a proč?
Docela jsem znechucený z toho, že jsem se na stará kolena dožil další studené války, kterou navíc rozpoutaly z velké části země, jež si říkají „demokratické“. Zaujala mne míra lhaní ve veřejných sdělovacích prostředcích. Když člověk čte nezávislá média v různých jazycích, tak je zděšený z toho, co se v médiích vydává za realitu pro obecný lid. Fakticky jsme informační vězni, ani o tom nevíme. A je nám v lochu dobře a ven nechceme, byl by to moc náročný život. Míra manipulace dosáhla globální úrovně. Stačí se podívat na hlavní korporátní média, která patří jednomu procentu planetárních nabobů. Hned zjistíte, že vytvářejí stejné mediální simulákrum, protože se za nimi skrývá stejný zájem. No a za dva, tři roky se nenápadně dozvíte, jak se lhalo o druhé válce v rozvráceném Iráku s více než miliónem mrtvých. Nebo co se stalo v Libyi a v Sýrii. Ale koho to nyní zajímá, že ano. Svět má přece už dávno úplně jiné (a stejně zmanipulované) starosti. Hlavní je, aby informační vězni dostávali stabilní dávku stravy, na kterou jsou zvyklí. Zvíře v ZOO může žít ve světě, který je simulákrum přírody, ale člověk ne. Nebo se stane zvířetem, ale v lidské podobě. A to jsou ty válečné konce, a hlavně neuvěřitelná zvěrstva páchaná pod jakoukoliv ideologickou záminkou.

2. Co s radostí očekáváte a čeho se naopak obáváte v roce 2016?
Že studená válka a lokální konflikty v mnoha zemích světa vytvoří trvalá ohniska napětí: USA a NATO versus Rusko, plus různorodí a chaotičtí spojenci obou stran. A do těchto ohnisek napětí začnou výše uvedení studenoválečníci koncentrovat vojenský potenciál, třeba i nukleární zbraně. Třeba pod záminkou boje proti terorismu, který sami vyvolali, vyzbrojují jej a platí. Náhoda je blbec a blbců tady běhá příliš mnoho. Navíc placených teroristů se zbraněmi a s evropským pasem. Očekávám nástup mladší generace, které je vcelku všechno jedno, žijí většinově jen pro dnešek a pro své potřeby. Třeba se z těch krasoduchů a kavárenských povalečů stanou i občanští, či dokonce političtí aktivisté. Ale to by museli makat, a navíc zadarmo, pro společnou věc. A koho dnes zajímá res publica? Tedy kromě politických šíbrů a tunelářů, kteří ze společného ekonomického, vzdělanostního či hodnotového bohatství žijí jako paraziti. Navíc jsou opěvovaní korporátními médii a dáváni mladým za zářný vzor privátní ctnosti, neutuchající píle, neoliberální vytrvalosti a globální hrabivosti.

3. Co sám osobně plánujete v roce 2016?
Rád bych dokončil rozepsané odborné knihy a do e-republiky plánuji sérii obecnějších, leč srozumitelných esejů o stavu světa. Jenže to by se musel stát onen zázrak ohledně mladých, viz výše. Kéž by iniciativní mladí chtěli dělat kvalitní informační web, abychom my staří mohli psát věci, které znají jen ti senioři, bohužel. Protože už holt jsou staří a vidí svět v souvislostech třeba půl století a více. O tom vždy byly, jsou a budou knihy. A proto je třeba pracovat i na internetovém nakladatelství e-republiky.


Stanislav Blaha, redaktor e-republiky


1. Co Vás v právě uplynulém roce nejvíce zaujalo a proč?
Pokusím se být stručný v tom, co mě zaujalo:

  • Změna paradigmatu od unipolárního k multipolárnímu svět, na to navazující dvojkolejnost až naprostá zmatenost americké zahraniční politiky a s tím související návrat Ruska a Íránu do globální politiky.
  • Statečnost, s níž syrský lid další rok čelil zahraniční džihádistické intervenci.
  • Změna režimu v Polsku, "vyměknutí" Syrizy v Řecku, "nevítězství" Podemos ve Španělsku, vítězství euroskeptické levice v Portugalsku a bankrot Ukrajiny.
  • Volební porážka sandinistů ve Venezuele a peronistů v Argentině.
  • Pokusné zavádění nepodmíněného základního příjmu ve Finsku, referendum o nepřípustnosti dluhové emise peněz komerčními bankami ve Švýcarsku.
  • Naprostá neschopnost evropských elit čelit výzvám současnosti zakrývaná bezobsažným blábolením, na něž jsme byli zvyklí spíše u komunistických gerontů minulého režimu.
  • Rychlá změna společenské atmosféry v souvislosti s migrační krizí. Hysterický křik z obou stran barikády. Výzvy k soucitu, obviňování oponentů z xenofobie, ani mávání oprátkami problém neřeší, spíše naopak.
  • Celkem dobrý výkon Sobotkovy (a Babišovy) vlády, která, když už nepomáhá všem, tak alespoň neškodí většině národa. Platí, že když se v palcových titulcích na prvních stránkách novin nepíše o nevyhnutelných a společensky prospěšných vládních reformách, tak vláda zpravidla pracuje dobře.

A proč? Protože jsou to vesměs věci, o nichž se příliš nemluví a nepíše.

2. Co s radostí očekáváte a čeho se naopak obáváte v roce 2016?
S radostí očekávám každý nový den, protože přes všechny globální problémy žiju celkem šťastný život. A obávám se toho, že globální problémy velmi krutě dorazí i do našich domovů a éru našich celkem spokojených životů ukončí.

3. Co sám osobně plánujete v roce 2016?
Být úspěšný v novém zaměstnání, nezbláznit se ze snahy stihnout všechny své aktivity, oslavit promoci svých dětí, zatančit a zazpívat si na svatbě svého syna.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!