Obecně platí, že čtvrtina dotázaných Ukrajinců se již aktivně zajímá o pracovní příležitosti v zahraničí. Podle průzkumu provedeného skupinou sociologů "Rating" v září 2016 by 30 % dotázaných Ukrajinců chtělo získat trvalý pobyt v zahraničí, tedy emigrovat, 40 % chce v zahraničí pouze pracovat. Touhu jít natrvalo žít nebo pracovat do zahraničí ve větší míře projevují obyvatelé západních oblastí a centrálního regionu, muži, lidé mladšího věku, s vyšším vzděláním a příjmy.

Hlavní důvody pro touhu cestovat do zahraničí a emigrovat:
  • Získání lepších podmínek pro život (53 %)
  • touha zajistit lepší budoucnost pro děti (41 %),
  • Nedostatek slušné práce na Ukrajině (32%).

V případě respondentů, kteří mají děti do 16 let, je touha zajistit lepší budoucnost pro děti hlavním motivem (52 %) cesty do zahraničí za účelem získání trvalého pobytu.

Mezi další motivy odchodu do zahraničí za účelem získání trvalého pobytu patří:
  • Lepší naplnění cílů (13 %),
  • pocit, že na Ukrajině nejsou v bezpečí (8 %),
  • cíl získat lepší vzdělání, nebo lepší zdravotní péči (7 %),
  • jít za lepšími podmínkami pro podnikání v zahraničí (5 %).


Lidé, kteří již pracovali v zahraničí, nebo se touto otázkou vážně zabývají, jsou výrazně optimističtější ohledně svých šancí skutečně vycestovat za prací do zahraničí. Mezi dotázaných návštěvníky z vízových center, kteří vyjádřili přání pracovat v zahraničí, se téměř 70 % v tomto směru aktivně angažuje. Každý desátý dotazovaný Ukrajinec má zkušenosti s prací v zahraničí, podstatně více na Západě (23%) než v ostatních regionech (6-8 %), častěji to jsou muži, lidé středního věku, s vyšším vzděláním a příjmy.

Mezi návštěvníky vízových center, kteří vyjádřili přání pracovat v zahraničí, jde téměř o 40 % (ve Lvově a Žitomiru je to o polovinu více, než v Charkově), kteří jsou ochotni pracovat a zůstat na dobu od 1 do 5 let. Většina dotázaných návštěvníků vízových center však zvažuje možnost zůstat pracovat v zahraničí na kratší dobu – do 1 roku.

Třetina dotázaných Ukrajinců se zajímá o práci jako specialisté, každý pátý je připraven se přeškolit a najít si práci v novém oboru.

Co dotázaní návštěvníci vízových center ochotných vycestovat považují za důležité:
  • Informace o zaměstnavateli (80 %),
  • informace o zdravotním pojištění a právní ochraně (70 %),
  • informace o hledání bydlení, právní pomoci, poradenství ohledně svých práv (dvě třetiny dotázaných).


Dvě třetiny dotázaných Ukrajinců, by se za předpokladu, že získají stálou práci v zahraničí, po nějaké době na Ukrajinu vrátily. Naopak 15 % by se spíše nevrátilo. Mezi respondenty, kteří vyjádřili přání pracovat v zahraničí, je připraveno vrátit se zpět na Ukrajinu méně lidí (57 %) a mezi návštěvníky vízových center je toto číslo ještě menší (52%).Celou studii v délce 41 stran ve formátu PDF najdete zde.

Psali jsme k tématu:

Ruská střední třída v mezinárodním průzkumu 2014


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!