Dne 9.11.2016 proběhla na Novotného lávce v Praze debata o ruské a protiruské propagandě. Zvali jsme na ni ZDE. Tato akce organizována aktivistou Zdeňkem Kratochvílem nesla podtitul:

Ohrožuje nás "ruská propaganda?" Je zřízení "Chovancova" útvaru při MV pro boj s dezinformacemi největším útokem na svobodu od roku 1989? Proč bojují "neziskovky" s "kremelskou propagandou?"

Hlavními, i když ne jedinými aktéry debaty byli pánové:

  • Jaroslav Bašta - publicista, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a na Ukrajině.

  • Roman Máca - bezpečnostni a medialni analytik, spolupracovník think tanku "Evropské hodnoty."

  • Jan Schneider - publicista, bezpečnostní analytik.

  • Ondřej Soukup - novinář HN, spolupracovník "Člověka v tísni." Debatu najdete na Youtube.Co jsme se dozvěděli? Úvodem nás Roman Máca ujistil, že nevystupuje za Evropské hodnoty, ale za Romana Mácu. To mě uklidnil, protože v think tanku Evropské hodnoty je Roman Máca ZDE veden jako analytik projektu „Kremlin Watch“. Tímto programem se think tank Evropské hodnoty pyšní následujícími slovy:

S programem Kremlin Watch jsme jediným nevládním centrem v Česku, které se pro-kremelskou dezinformační kampaní systematicky zabývá. Kremlin Watch je strategický program think-tanku Evropské hodnoty, který má za cíl rozkrývat a čelit jednotlivým nástrojům hybridní války Ruské federace zaměřené proti liberálně-demokratickému systému


A čím se skutečně zabývá tento projekt? Řekl bych, že je takovým udavačským centrem, pomocnou stráží „Chovancova centra hybridních hrozeb“, o kterém jsem psal ZDE . Udávat se nemá, hlásit se to musí. To je jasné. Pamětníci pamatují pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti (PSVB). Šlo o obzvlášť uvědomělé soudruhy dozírající na nezávadné jednání vlažných nebo dokonce nepřátelsky laděných občanů k jednotné linii strany. Někdejší ochránce socialistického zřízení v čele se Sovětským svazem, udavače svých spoluobčanů, nahradili mnohem sofistikovanější strážci liberálně-demokratickému systému a vedoucí úlohy Spojených států v České republice. Není tedy divu, že i náš web E-republika neunikl bdělému oku Evropských hodnot a ocitl se na jejich "Seznamu českých pro-kremelských webů" (str. 25 -26). Nejde o studii lecjakou, byla vydána s podporou Poslaneckého klubu Evropské strany lidové v Evropském parlamentu. O kvalitě takové „kompletní studie“ svědčí i tato věta věnovaná E-republice.

Obsah publikovaný na E-republice je v drtivé většině zaměřen na dění na Ukrajině...


O pravdivosti této věty se může přesvědčit každý, kdo umí trochu sčítat. Jelikož předpokládám, že analytici "Kremlin Watch" počítat umějí, alespoň pan Máca jako gramotný vypadal, nemohu se zbavit dojmu, že tady někdo pořádně napálil Američany, Brity i Evropský parlament. A nejen je. Jak to? Podle výročních zpráv činnost -“Evropských hodnot“ sponzoruje mj. Velvyslanectví Spojených států amerických, Velvyslanectví Spojeného království, Evropský parlament a další pozoruhodné instituce, k vidění ZDE .

Zpět k panu Mácovi

Ulevilo se mi, že bude vystupovat jen jako občan Máca a nikoliv jako pomocník ministerstva vnitra a Chovancova centra hybridních hrozeb. Uklidnilo mě také, když nás ujistil, že nemá žádnou výkonou pravomoc. Nemůže tedy ty, se kterými nesouhlasí a které označí ve svých studiích, nijak trestat. Jen využívá svou svobodu s někým nesouhlasit, jak to ostatně činí i celé Evropské hodnoty, s heslem na štítě „chráníme svobodu“.

V této souvislosti je pozoruhodné vystoupení 85letého Miroslava Polreicha v závěru večera. Referoval o tom, kterak byl pozván ministrem vnitra na konferenci do tzv. Kachlíkárny, a jak jej jakýsi Jakub Janda z Evropských hodnot vykázal ze třetího dne konference s tím, že toto jednání je tajné. Jak je vidět, analytici Evropských hodnot jsou zbytečně skromní. Jejich působení není tak marginální, jak se snaží vypadat. Ostatně i další projekt s názvem "Kdo sdílí prokremelské weby na facebooku?“ je takovým amatérským seznamem „závadových osob“. Jde o lidi, kteří sdílejí na facebooku příspěvky od autorů a webů, které se ocitly na jiném seznamu, třeba právě na tom „prokremelském“. Bude-li tedy někdo sdílet a odkazovat třeba na tento náš článek, už jenom tím se ocitne v hledáčku Evropských hodnot a šup s ním na seznam. Evropské hodnoty se tak mohou vypořádat s proklatými levičáky raz dva.

Na výše zmiňovaném denunciačním seznamu Veroniky Víchové se už ocitli poslanci Škromach, Hašek, Huml či Foldyna. To, co začala profašistická skupina na tzv. Pravdoláskařích, dokončují neoliberální „Evropské hodnoty“. Ano, musíme připustit, že k evropským hodnotám patří i vytváření takových seznamů. Jednou jsou na nich Židé, podruhé komunisté, potřetí pravdoláskaři a nakonec se na nějakém ocitneme všichni. Čeká se jen na nějakou radikalizaci, válku nebo něco podobného, aby vynikly i ty evropské „hodnoty“, na které jsme v naší zemi tak trochu pozapomněli: Udávání, loupení, mučení a vraždění. Záleží jen na tom, který seznam zrovna bude v kurzu.

Autentický záznam celé debaty:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!