S komunisty, Babišem a Okamurou se nemluví. Tak praví pražská kavárna a Přátelé kultu Václava Havla. Původně nemluvili s komunisty a Sládkem, kteří měli dohromady kolem 20 procent. Současný klub, se kterým se nemluví, se už v české poslanecké sněmovně rozrostl na málem ústavní většinu.

Čeští přátelé Sorosovy demokracie zkoušejí k udržení své nadvlády různé triky. Ale ty se jim nakonec stejně vymstí, a bohužel nejen jim samotným, ale i nám všem. Jejich hra na antikomunismus ztratila jakýkoliv politický a společenský význam. Většina voličů se ve volbách vyjádřila v neprospěch zavedených politických stran, které reprezentovaly po jednu generaci český tunelářský systém demokratické vlády. Nová většina tvořící jiný parlamentní systém je už po volbách legitimním faktem. Nic na tom nemění, že je nejednotná. Máme tu prostě „plíživou kontrarevoluci“. Snad ji nezarazí tanky spřátelených armád našeho současného vojenského paktu.

Protože volby dopadly tak, jak dopadly, bude tato volební změnanejen plíživá, ale i vítězná. Světlé zítřky nečekejme. Kalousek už nebude každý den v televizi, což může být úlevné pro všechny. Horáček nebude na Hradě, zato si bude užívat legálně a nepoctivě nabytých korunek na lidech propadlých hazardu. A možná se přestane zabývat jakýmsi Ondráčkem a jeho činností v řadách policie před 30 lety. Místo toho se mu po obrácení mysli k normálu vybaví rozvrácené rodiny s trpícími ženami a dětmi, jejichž muže a otce dokázal přesvědčit, aby mu odevzdali výplatu. Nikoliv snad přímo, nýbrž pomocí sofistikovaného systému, kterému se říká hazardní hra. Někdo prodává drogy a bohatne, a někdo jiný je platí, konzumuje a umírá. Někdo drží bank a jiný jde domů s holou zadnicí. Někdo prodává šmejd za desetitisíce, a jiný se kvůli tomu samému šmejdu zadluží. Otázkou zůstává, nakolik si ti první mohou dovolit moralizovat a mentorovat ostatní. Opravdu stojí v morálce výše majitel kasina nad výrobcem a distributorem tvrdých drog? Legálně ano, ale morálně určitě ne. Šmejdi žijící z hlouposti, patologické závislosti a utrpení bližních by opravdu neměli poučovat společnost o morálce.

Většina společnosti to už pochopila a dokonce volebně ukázala. To bylo pořád řečí o agentu Burešovi, to dalo práce to na Slovensku pokládat, a nakonec bác, 30 procent. A to nejsme u konce. Babišovo ANO má volební potenciál okolo 40 procent. Ty také dostane, pokud ODS a další partaje budou postupovat jako dosud. Chlubit se 30 let vytunelovanou revolucí a pliváním na komunisty, k nimž mnozí z nich patřili, to už dávno není společensky nosné téma. Vraťme se k činům prohrané generace reprezentované fíkovým listem Pražské kavárny. Co jste dělali těch uplynulých téměř 30 let? Tunelovali legálně i ilegálně. Seděli ve správních radách, přihrávali zakázky, loupili prostřednictvím kuponové privatizace. Děkujeme, jděte domů, do parlamentu už nám nelezte. Z nezadlužené země jste udělali zemi s dvoubilionovým vládním dluhem, přitom jste rozkradli celou republiku a složenku poslali zpitomělým občanům. Tak už zmizte z politické scény, ať vás v parlamentu raději nevidíme. Pro nás, kteří nevlastníme hazardní podniky a nic jsme nerestituovali ani nezprivatizovali, možná za Babiše a spol. nebude lépe. Ale na vás se už opravdu nedá koukat. Všechno jste prohospodařili, zejména důvěru. Už vám prostě většina nevěří a věřit nebude. Tím si můžete být jisti. Přinejmenším byste se museli omluvit, činit pokání. Tedy to, co pořád chcete po KSČM.

Zločin neskončil před 30 lety. Zločin v této zemi kvetl i po Sametové revoluci. Revoluci, kterou podnítila mimo jiné i tajná služba Sovětského svazu. Revoluci, kterou pomáhala probudit i naše nechvalně známá StB. Revoluci, která by ovšem neměla naději, kdyby vládnoucí KSČ měla důvěru alespoň poloviny občanů. Neměla, prohospodařila ji a dosud se z toho nevzpamatovala. Podobné to bude s vámi. Rozdíl je snad jen v tom, že bývalí komunisté, kteří podle vás všechno ukradli, opouštěli své posty žiguliky, družstevními byty a chatami, zatímco někteří z vás, demokrati jako řemen, jste z funkce odcházeli se sta miliony. Ty nenapršely z nebe, jak by se mohlo zdát, podle toho co nám nakukala doktrína neoliberalismu. Vysocí nomenklaturní komunisté kradli a dnes mají ty chaty a možná nějaké jiné majetky. Vy jste to mysleli upřímně a odcházíte s tučnou výslužkou v řádu mnohonásobně vyšším. To si fakt myslíte, že mezi vašimi majetky a našimi společnými dluhy není žádná spojitost? Volby ukázaly, že většina občanů tu spojitost vidí úplně jasně. Otázkou také je, jak dlouho tu nemravnou výslužku budete užívat a jak vám půjde k duhu.

K moci se díky vám dostal miliardář Babiš, xenofob Okamura, a nereformovaná KSČM. V záloze čekají Piráti. Tam jste to dopracovali. Zleva doprava máte po necelých 30 letech od revoluce podporu menší než dvě pětiny voličů. Skrytá či zjevná koalice ANO, SPD a KSČM je vaše společné dílo a jasná politická závěť. Nejvyšší čas, že jdete od vesla. Možná se ještě podaří zastavit válku, které tvoří další ovoce tohoto neoliberálního oligarchického systému. Zatím jí odnesli lidé na Ukrajině, v Sýrii, Jugoslávii, Libyi, Iráku, Afghánistánu, Jemenu a dalších zemích. Snad se ještě podaří zvrátit vývoj směřující ke konfrontaci a k válce. Snad je možné se přátelit s Rusy i Američany, s Číňany i Araby, Židy i Němci. Snad přestane být v našem mainstreamu „přítel Ruska“ nadávka, a doufejme, že se jí později nestane i její ekvivalent, tedy „přítel Ameriky“. Snad jednou dostaneme rozum, který se vy, neoliberální a oligarchičtí Přátelé kultu Václava Havla, důsledně snažíte potřít.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!