Tento týden byl gril vypnut, protože se všechny oči upřely na útok „burzovních medvědů“ proti řeckým vládním dluhům a vážné hrozbě řeckého bankrotu.
Image
Od čtvrtka zmizely podvody Goldmanů z hlavních titulků a Kongres byl zastrašen tak, že vzdal svou kampaň na rozbití bank, příliš velkých na pád. V pátek měl Goldman Sachs dohadovací řízení s burzovním dohledem SEC.


Goldman Sachs byl minulý týden na kongresovém „grilování“ kvůli podvodům, které souvisely s jeho obchody s komplikovanými finačními produkty - „syntetickými CDO“. Tento týden byl gril vypnut, protože se všechny oči upřely na útok „burzovních medvědů“ proti řeckým vládním dluhům a vážné hrozbě řeckého bankrotu. Od čtvrtka zmizely podvody Goldmanů z hlavních titulků a Kongres byl zastrašen tak, že vzdal svou kampaň na rozbití bank, příliš velkých na pád. V pátek měl Goldman Sachs dohadovací řízení s burzovním dohledem SEC.

Goldmani a Wall Street vládnou. Zdá se, že Kongres nedokáže umravnit velké banky, stejně tak jako Evropská centrální banka, která vypadá, jako by byla bezmocná ve snaze zabránit rozpadu Evropské unie. ...Nebo ne?

Podezřelé burzovní transakce


Spekulanti na pokles rejdili jako žraloci kolem řeckých dluhopisů poté, co v pondělí došlo k vysoce podezřelému snížení ratingu Řecka agenturou Moody’s. Změny ratingu soukromými agenturami, jež jsou již dlouho podezřívány z toho, že jsou v područí Wall Streetu, vyvolávají často dojem, že jsou načasovány tak, aby způsobily skokové zvýšení či pokles cen akcií a dluhopisů, což má potom za následek extrémní reakce na trhu. Snížení řeckého ratingu bylo podezřelé a neočekávané, protože Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond právě přislíbily 120 miliard euro, aby zabránily bankrotu Řecka.

Trhy byly ještě více rozbouřeny ve čtvrtek, když americká burza náhle ztratila 999 bodů, a pak se náhle zotavila o dvě třetiny této své ztráty. Vypadalo to jako tak jasný případ manipulace, i Maria Bartimorová na CNBC začala breptat: „To je absurdní. Opravdu se mi to jeví jako manipulace trhem.“

Manipulace kým? Burzy jsou vybaveny počítači, které používají tzv. vyskokofrekvenční trading (HFT), přes nějž nyní probíhá 70 procent všech obchodů na burze; a Goldman Sachs je nesporným lídrem v těchto nových hazardních hrách. Matt Taibbi tvrdí, že Goldman Sachs „zosnoval každou tržní manipulaci od Velké hospodářské krize“. Pokud věci nejdou podle Goldmanů, je v takové pozici, že si může vylít vztek a zničit celý trh. Může k tomu použít ty automatizované technologie pro obchodování, jako je ta, kterou vynalezl Max Keisler, a o níž tvrdí, že je používána k „turbomanipulacím“ finančních trhů.

Až do září 2008, kdy se stal přes noc „bankovním holdingem“, aby mohla být kapitalizována státní podpora, včetně bezúročné půjčky do Federálních rezerv a ostatních bank, byl Goldman Sachs investiční společností. Když president Obama v lednu podpořil Paula Volckera a jeho plán obnovit jistou formu Glass-Steagallova zákona, jež by měla oddělit investiční bankovnictví od komerčního, podle očekávání zkolabovala burza a Volckerův návrh zmizel z titulků v médiích.

Když se v dubnu podařilo Goldmany dostat do Kongresu a SEC, vypukla jako „kontrapunkt“ řecká krize, aby odvedla pozornost k tomuto vzmáhajícímu se požáru. Zdá se, že Řecko bylo zápalnou obětí v Evropské unii stejně tak, jako jí byl Lehman Brothers ve Spojených státech – „rukojmí, které únosci zastřelili, aby ukázali, že to myslí vážně“.

Nukleární varianta


Evropská centrální banka však stále ještě může vytáhnout Řecko z ohně a rozdrtit spekulanty. Může totiž udělat to, co bývá nazýváno nukleární variantou – „monetarizovat“ dluh Řecka a ostatních předlužených zemí účinným „tiskem peněz“ (quantitative easing) a jeho následným odkoupením při zachování velmi nízkých úrokových sazeb. Říká se tomu „nukleární varianta“, protože by to mohlo zlikvidovat zajišťovací (hedge) fondy, elektronické žraloky ovládané Goldmany a ostatními wallstreetskými giganty, kteří se specializují na likvidaci společností a celých zemí se strategickými a kořistnickými záměry.

Přikročí ECB k tomuto plánu? Možná, říkají někteří experti. Možná se jenom čeká na nedělní německé volby a ECB nechce, aby to vypadalo, že je chce ovlivnit.


Zdroj: Global Research


Překlad: Stan


Převzato z Outsidermedia