Minulý týden proběhla tiskem zpráva o výši pokuty, kterou musí zaplatit investiční gigant Investment Bank JPMorgan za to, že poškodil vědomě a záměrně investory, když špatné hypotéky nechal pojistit a prodával je jako jištěné cenné papíry MBS. Podobné chování vykázala banka Bear Stearns a Washington Mutual, kterou JPMorgan později převzal. Proto je tato pokuta z větší části pokutou za chování obou těchto menších bank. Pokuta 13 miliard dolarů však není žádnou maličkostí, a tak šéf JPMorgan Jamie Dimon musel ohlásit, že za 3. čtvrtletí se banka ocitne poprvé ve ztrátě.

Jenže nic není tak horké, jak se uvařilo, protože nyní se na veřejnost dostala informace, že velkou část pokuty, kterou tato velkobanka dostala, si může odečíst z daňového základu. Zaplatí plně pouze 2 miliardy a zbylých 11 miliard si může odečíst z daní. Tyto peníze dá do svého fondu na pomoc majitelům domů, kteří mají potíže se splácením. Není žádná pochybnost o tom, že tito majitelé stejně zadarmo nic nedostanou.

Při daňové sazbě 38 % se tak trest sníží bance o 4,2 miliardy dolarů a stát přímo o tyto peníze přijde. Mohl vymáhat celou částku jako v případě banky Goldman Sachs v roce 2010, která musela zaplatit 550 milionů dolarů v roce 2010 jako odškodnění investorům a odpočítat si z daňového základu nic nemohla.

Nikdo z bankéřů nebyl postižen. Nikoho to nestálo místo. Peníze, které musí JPMorgan zaplatit, ponesou klienti bank a investoři. A to již v září musela banka zaplatit pokutu 920 milionů dolarů za to, že nesplnila zákonnou povinnost a neinformovala bankovní dohled o riskantních operacích na finančních trzích.

Vláda Baracka Obamy je podrobena silné kritice, že je vůči Wall Streetu měkká a nečiní, co má činit. Co mohou američtí daňoví poplatníci od Obamy očekávat? Vždyť dobře věděli, kdo nejvíce podpořil jeho prezidentskou kampaň.

A co můžeme chtít my po našich politicích, když víme, že většina politických stran se bez úvěru na volební kampaň neobejde? Proto daň z příjmu, které platí české banky zahraničních majitelů, pohybující se kolem 14 %, je pro podnikání „systémově relevantních“ českých bank rájem na zemi. To, co se dá ještě vyždímat, odchází z kolonie pryč.

Která politická strana přišla s návrhem bankovní daně, kterou již zavedli v Rakousku nebo Maďarsku, či zvýšení daně z příjmů bank alespoň na 35 %? Nebo s podporou zavedení daně ze spekulativních finančních transakcí? Nebo s požadavkem na rozdělení bank? Ani jedna. Naopak: TOP 09 tvrdí, že je potřeba odstranit daň z dividend. Že se prý jedná o nespravedlivé dvojí zdanění.

Na obyčejný lid musí být přísnost, víme. Když ten je dvojnásobně zdaňován, tak je to v pořádku. A DPH si odečíst nemůže. Třeba z plínek a mléka pro děti, nebo z nákladů za dopravu do práce. O tom by se dala napsat diplomová práce. Politika je prodejná, jako pouliční holka. V USA stejně jako v Česku.

Zdroj: DWN.de