Na 15. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy dne 31. 3. 2016 byl za jásotu fanoušků schválen nákup stadionu fotbalového klubu Bohemians včetně pozemku do vlastnictví města Prahy. Budou však fanoušci jásat ještě za půl roku nebo za 10 let? To je ve hvězdách.

Jak se totiž můžeme dozvědět z různých vyjádření aktérů a z tisku, vznikly problémy zpackanou privatizací v 90. letech. Dovolím si oponovat. Problémy vznikly standardně úspěšnou privatizací. Úspěšnou. Nejde jen o nějakou slovní hříčku, ale o podstatu systému, o podstatu správy věcí veřejných, o prostředí, v němž se pohybujeme. Mantra naší doby praví, že stát je špatný hospodář. A to se v případě Bohemians ukázalo s nejjasnější průzračností, a čím více se to ukazovalo, tím více se utužovala nebývalá jednota fanoušků a našich pražských zastupitelů. Nikdo nehlasoval proti, dva se zdrželi, 56 pro. Abychom pochopili, oč jde, proč je tu pro někoho důvod k jásotu a pro jiného spíše k pláči, musíme si tuto kauzu trochu zrekapitulovat. Omlouvám se, že to bude opravdu velmi stručné a zjednodušené. Ostatně při hlubším ponoru bych už taky nemusel vyplavat. Spadne-li totiž člověk do žumpy, je s ním obvykle ámen.

Rekapitulace

Po revoluci spravovala majetek fotbalového klubu Bohemians, jakož i dalších sportovních klubů společnost TJ Bohemians. Od té se v roce 1993 odtrhl fotbalový klub. Odtrhl se, ovšem bez stadionu, pozemků a dalšího majetku. V roce 1997 vzniká účelově společnost BOHEMIANS REAL a.s. Vedení TJ Bohemians do ní vstupuje s vkladem fotbalového stadionu s pozemkem za cenu 77.400.000,-Kč. Tato cena vychází z nižšího ze dvou znaleckých odhadů. Následně došlo ke změně statutárních orgánů BOHEMIANS REAL a.s., když do vedení společnosti byly zvoleny i osoby z TJ Bohemians Praha. Stadion s pozemkem „všeho lidu“ tak byl „přetransformován“ v soukromý majetek. Později TJ Bohemians Praha prodala majoritu ve společnosti Bohemians Real, a.s. a noví vlastnící změnili i obsazení představenstva a dozorčí rady.

Privatizace se zdařila, od této chvíle začíná standardní kapitalismus. Nic zpackaného od této chvíle už není na obzoru. Naopak, jde o jeden ze způsobů privatizace tak, jak byla běžně prováděna. Stát je špatný hospodář, je třeba vše rozdat, a soukromí vlastníci se již postarají o prosperitu a seženou práci pro všechny. Tedy téměř pro všechny. Pro lenochy, socky a jiné vyžírky místo není. Pečení holubi nelétají do huby ani v Čechách.

Noví vlastníci CTY GROUP

Jak praví dobová (2007) tisková zpráva:

"Chtěli bychom klub spolu s jeho fanoušky vrátit na pozici, kam dlouhodobě patří, to znamená mezi nejlepší kluby v zemi. Proto jsme se rozhodli výrazným způsobem vstoupit do klubu," řekl Martin Frelich, generální ředitel CTY GROUP a člen představenstva Bohemians 1905 a.s.. "Bohemka tímto partnerstvím nakročila zpět mezi českou elitu. Je to významný den novodobé historie klubu a věřím, že přinese hodně radosti pro naše věrné fanoušky," prohlásil Antonín Panenka, prezident Bohemians 1905.


Antonín Panenka, legenda fotbalu, a vršovického zvlášť, nebyl samozřejmě sám, kdo jásal. Uplynulo deset let a oddělení stadionu od fotbalového klubu se zdálo být u konce. Kapitalismus zase slavil své vítězství. Všichni mají na paměti jméno „Bohemky“ a všem jde o blaho fanoušků. Onoho rána roku 2007 se někteří probudili a zjistili, že se jim splnil americký sen. Předseda DFB (Družstva fanoušků Bohemians) to vyjádřil takto:

CTY GROUP zároveň s investicí do klubu podpořila svůj vstup i koupí stadionu ve vršovickém Ďolíčku. CTY GROUP odkoupila 100 % akcií společnosti Bohemians Real, která stadion vlastní. „Po více než třinácti letech je stadion znovu spojen s klubem. Pro Bohemku je to nový milník v novodobé historii a pro fanoušky je to nejdůležitější informace. Když jsme před dvěma lety pomáhali Bohemku zachránit, toto byl náš sen. A teď se nám splnil,“ prohlásil předseda Družstva fanoušků Bohemians Antonín Jelínek.


Nu, a jak už to bývá, následovalo probuzení. Ještě před dvěma lety, v květnu roku 2014, se měl realizovat nákup stadionu a pozemků za 109 milionů. Tedy „všechen lid“ v rámci dogmatu o státu jako špatném hospodáři si měl za 109 milionů koupit zpět to, oč před 15 lety přišel. Nicméně i z tohoto obchodu sešlo a po dalších transakcích už dnešní zastupitelstvo ani nevědělo od koho Bohemku za 121 (+ 8,5?) milionů vlastně kupuje. Ano, čtete dobře, cena se nějak zázračně vyšplhala za dva roky ze 109 na na 135 milionů. Těch 8,5 s otazníkem je rozdíl mezi 135 miliony požadovaných anonymním akcionářem a cenou, kterou zaplatí Hlavní město Praha (121 milionů). Zaplatí je fotbalový klub Bohemians. Že to matematicky nesedí? Nevadí. Milion sem, milion tam. Prý se nějak odečte daň, a "k dohodě dojde", ujišťoval zástupce fotbalového klubu. Přitom i 109 milionů se zasvěceným v tomto článku zdálo příliš. Navíc již tehdy bylo upozorňováno na rizika celé transakce.

Firma CTY GROUP slovenských miliardářů Juraje Kamaráse a Ladislava Krajňáka, za kterou jen tak mimochodem lobboval i bývalý premiér Topolánek, nechala přestěhovat fotbalovou Bohemku do Edenu. Ano, do toho Edenu, který „dotovala“ či „sponzorovala“ městská část Praha 10 desítkami či stovkami milionů skrze společnost Key Investments. Za stamiliony korun nakoupila nelikvidní nekotované nezajištěné dluhopisy tehdejšího majitele slávistického fotbalového stadionu E Side Property, holdingu Via Chem Group navázaného na společnost Viamont, jejímž spolumajitelem a předsedou představenstva byl Aleš Řebíček, poradce Miroslava Topolánka, v letech 2006–2009 ministr dopravy České republiky, a někdejší prezident a majitel fotbalového klubu SK Slavia Praha. Ovšem jak říká Řebíček:

Jsem, jaký jsem, nejsem žádný Mirek Dušín, to ostatně málokdo, ale před Boha jsem připraven předstoupit.


K tomu můžeme dodat, že podle policejního spisu „Olej“ byl Řebíček napojen na organizovaný zločin. Policie už v roce 2004 věděla o kontaktech Řebíčka s Tomášem Pitrem. Ve spisu se uvádí.

Řebíček je osoba, která skupině Pitr-Mrázek zabezpečovala v ústeckém regionu kontakty na regionální politiky

Více ZDE

V případě Prahy 10 se ztráta z transakce odhaduje na 90 milionů korun.
Zdroj ZDE

Někdo považuje takovou ztrátu za náhodu. Všichni to mysleli jistě dobře, nejvíce jim leží na srdci povinnost dobrého hospodáře a vůbec blaho daňových poplatníků, jen se se to pro tentokrát nepovedlo. Dobrý podnikatelský záměr s penězi občanů prostě našim zastupitelům nevyšel. Zlobit se na ně budeme jen chvilinku, příště to určitě vyjde! To jen někteří škarohlídi (mezi které naneštěstí patřím) tvrdí, že celá transakce se nadmíru podařila a vůbec, že kapitalismus jen kvete. Zatímco budování komunismu šlo od neúspěchu k neúspěchu, budování kapitalismu jde jedna radost. Našim vlastníkům se dobře daří, to těžko můžeme popřít. Prakticky nic neriskují, když se něco pokazí, jde do vězení nějaká malá mřenka. Kdo stál za Key Investements, to zatím nevíme, a nevíme také od koho vlastně Hlavní město Praha stadion za 121 milionů kupuje. Vlastníkem BOHEMIANS REAL a.s již totiž není CTY GROUP, ale společnost Safety Real, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

Podle bývalého primátora za TOP09 Hudečka na tom nezáleží. Má pravdu. To jen když se to týká Babiše, je třeba svolat mimořádné zasedání sněmovny. Drží-li anonymní akcie Babiš nebo jeho blízcí a obdrží 50 milionů dotaci od EU, jde o střet zájmů nebo hluboký etický problém. Když od anonymního majitele akcií kupuje Hlavní město Praha stadion, který byl před tím „nešťastně“ privatizován za 121 milionů, je vše v pořádku.

Výhledy pro Bohemians do budoucna

Do budoucnosti se mohou fanoušci dívat jen s obavami. Tuneláři všech zemí jsou stále připraveni. Jak už to bývá, je čas radosti a čas smutku. Jelikož radost právě proběhla, smutné zprávy se už chystají. Dnes se oslavuje, kocovina však přijde nevyhnutně. Nejde ovšem jen o nějaké „básnické“ obraty. Bohemians čeká mj. řešení těchto problémů:

  • Spolupráce mezi Magistrátem, Městskou částí Praha 10 a vlastníky fotbalového klubu
  • Řešení otázky financování rekonstrukce/výstavby/opravy stadionu
  • Využití přilehlých pozemků

Je otázkou, zda na řešení těchto problémů bude entuziasmus fanoušků a dobrá vůle dalších zainteresovaných stačit. Osobně se domnívám, že zase přijde den, kdy se znovu ukáže, že stát je špatný hospodář, a poté, co to magistrát Prahy dokáže proinvestováním sta milionů korun, bude stadion zase prodán za symbolický poplatek nějakému všehoschopnému podnikateli.

Závěr

Čtenáři se možná zdá, že jsem na Bohemians přísný a fotbalu nepřeji, ale není tomu tak. Souhlasím s nákupem stadionu a odnáším si z celé kauzy jednu výrazně pozitivní zkušenost. Občané, kteří neváhají obětovat svůj čas, věnují se „hromadnému lobbingu“ a přijdou i na zastupitelstvo, mohou dosáhnout pozitivních výsledků. Prostě „nátlak ulice“ opravdu funguje. Může-li tedy být zlevněno jízdné nebo pozitivně ovlivněn sport, je to jen dobře. Proč jen platit pěkný život, cesty kolem světa a zahraniční sídla kmotrům a developerům a nenechat také nějakou úlevu a radost pro „řadové“ občany? Fanoušci Bohemians ukázali celé společnosti, jak se to dělá a bez čeho se neobejdeme v žádném systému. Ani v kapitalismu ani v socialismu. V osobním nasazení a angažování se ve věcech veřejných.

Zdroje:
http://www.bohemians.cz/clanek/5005/dalibor-lacina-stadion-nevlastnim.aspx
http://ekonomika.idnes.cz/kdo-stal-za-key-investments-dpi-/ekonomika.aspx?c=A160316_080212_ekonomika_kris
http://www.bohemians.cz/clanek/10705/projekt-zachranme-dolicek-bezi-dal.aspx
http://www.bohemians.cz/clanek/17610/zastupitele-odhlasovali-odkup-dolicku.aspx
http://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-25110543-bohemians-real/
http://www.zaostrenona10.cz/kauza-dolicek-nevyhodna-smena-pozemku/
http://brada.blog.sme.sk/c/224744/Slavkov-cez-Cyprus-aj-Luxembursko.html
http://sport.aktualne.cz/praha-10-kupuje-dolicek-za-109-milionu-ale-od-koho-vlastne/r~8c30daaadf6c11e3809d002590604f2e/
http://sport.aktualne.cz/praha-10-kupuje-dolicek-za-109-milionu-ale-od-koho-vlastne/r~8c30daaadf6c11e3809d002590604f2e/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!