Wikileaks 7. 3. 2017 zveřejnily první soubor dokumentů CIA označený jako "Projekt Vault 7". Má to být doposud největší únik citlivých dokumentů ze zpravodajského prostředí. Obsahuje 8 761 souborů, které Wikileaks získaly od interního zdroje z vnitřní sítě "Centra pro kybernetické zpravodajství" (CCI - Center for Cyber Intelligence), jež je součástí ústředí CIA v Langley v americké Virginii. Odborníci, které tiskové agentury požádaly o vyjádření, označili dokumenty za věrohodné. Únik je podle nich skandální a způsobí americkým zpravodajským službám velké škody.

Některá zjištění Wikileaks

  • CIA má vlastní hackerský program, v němž je zapojeno více než pět tisíc lidí. Instrukce pro hackery šly např. na americký konzulát do Frankfurtu nad Mohanem. Podle Wikileaks je právě tam jedno z hackerských center, hackeři tam pracovali jako "techničtí poradci" pod diplomatickým krytím.
  • CIA nakoupila nebo sama vyvinula více než tisíc hackerských softwarových nástrojů, který poté použila k ovládnutí operačních systémů Android (používá ho většina světových výrobců mobilních telefonů), iOS (Apple) a Windows. Poté nad nimi ztratila kontrolu. Tyto škodlivé programy se pak dostaly do rukou "nezávislých" hackerů a rychle se šířily po celém světě.
  • CIA ve spolupráci s britskou zpravodajskou službou MI5 vyvinula software, které umožnilo přeměnit "chytré" televize od Samsungu na odposlouchávací zařízení. Televizní příjimač i po vypnutí nahrává všechny zvuky a po opětovném zapnutí je odešle zpravodajcům.
  • Od října 2014 se CIA snaží infikovat software palubních počítačů moderních automobilů. Cíl tohoto snažení nebyl určen, ale umíme si představit jeho využití k téměř nezjistitelným vraždám nepohodlných osob.
  • CIA vyvinula mnohostranný malware pokrývající Windows, Mac OS X, Solaris, Linux a další software používaný v počítačích a serverech.
  • Americké společností využívající "nové technologie" vedené obavou ze ztráty trhů přinutily Obamovu vládu ke slibu, že od roku 2010 bude průběžně zveřejňovat všechny díry v systémech, ale CIA porušila tyto závazky americké vlády. Mnohé z děr systému, které využívá CIA, jsou závažné, a některé z nich mohou být zneužity zahraničními rozvědkami nebo kybernetickými zločinci.
  • CIA si poradila s bezpečnostními systémy největších technologických firem a využívala slabin jejich přístrojů pro svoji špionážní práci. CIA vyvinula způsob, jak se do nich nabourat a maskovat se za ruské či čínské hackery.

Známý americký whistleblower Edward Snowden, který v roce 2013 poprvé upozornil na obrovský objem dat shromažďovaných americkými tajnými službami, vzkázal ze svého moskevského exilu, že dokumenty považuje za věrohodné. "Stále to ještě procházím. WikiLeaks tady ale nabízí velkou věc. Vypadá to autenticky," píše Snowden ve svém tweetu.

Samotná CIA odmítla s odkazem na své standardní postupy celou kauzu komentovat a říci, zda uniklé dokumenty považuje za věrohodné. Orwell napsal své romány jako varování. CIA je, pokud se informace od Wikileaks potvrdí, pojala jako návod. Návod, který nefunguje.

Závěr

Je obtížné pochopit, proč se to všechno dělo. Objem informací ke zpracování byl ohromný a smysl této špinavosti nejasný. Rozumné výsledky nejsou nikde vidět. Barack Obama jako "vrchní velitel světa" sice všechno věděl, ale stejně nic neudělal. A nakonec si šel zasurfovat s miliardářem Richardem Bransonem na jeho privátní ostrov a přitom udělal pár selfíček pro tisk. Podívejte se, co všechno může hackovat operativec CIA. A to tam nejsou mobily, které tvoří další sekci.Zato současný prezident Trump má starosti, a to nemalé. Externí kontraktoři a firmy pracující pro CIA představují obrovský cedník, z nějž dolují data nejspíš všechny špionážní agentury světa, a to vše za peníze daňových poplatníků USA a EU. Amatérské Wikileaks musí být až na konci řady, ale i tak je jejich únik obrovský a bude naší mediální potravou pro další měsíce. Zatím bylo publikováno údajně pouhé jedno procento dat. CIA ale už teď v nezávislých médiích vypadá jako spolek paranoiků, který kompletně fízluje celou planetu, ale pak neví co dělat s daty, protože v tomto objemu nejdou rozumně vyhodnotit. A nakonec ztratí kontrolu nad vlastními fízlovacími nástroji, které teď může použít každý zločinec či idiot. Technicky vzato je to na zavření celého fízlovacího odboru (asi 4 tisíce lidí), jeho rozpuštění a tvrdou reorganizaci celé CIA a NSA. Prezident Trump jako velitel těchto silových složek se tím může elegantně zbavit svých nepřátel a ušetřit státu nemalé peníze.

Co to znamená v praxi? Nyní se asi bude lámat chleba v Kongresu ohledně vyšetřování údajných odposlechů Trumpova volebního týmu, které měl nařídit bývalý prezident Obama. Trump ho již veřejně obvinil. Z úniku Wikileaks je jasné, že zpravodajci mohli skrze mobily, počítače a jiná firemní zařízení fízlovat prakticky kohokoliv z jeho štábu. Jenže pokud to dělali a pokud jsou důkazy, pak tito lidé půjdou pod přísahou vypovídat před vyšetřovací komisí Kongresu. A pokud neřeknou jména těch, kteří jim příkazy dali, je to na 10 let kriminálu a případnou smrtelnou nehodu, až z basy vyjdou, pokud se tak vůbec stane. Takže vypovídat budou a starosti budou mít lidé z nejbližšího Obamova okruhu. Díky odhalením Wikileaks dostal Trump do ruky silnou kartu v jeho boji proti Deep State, což jsou represivní a zpravodajské státní struktury. Pro tyto složky destruující právní stát a demokracii v USA pod vedením bývalého prezidenta Obamy začal doopravdy Zero Day. Tak se v hackerském slangu označuje prolomení operačního systému skrze kritickou chybu v logistice.

Zdroje:
Vault 7: Hackovací nástroje CIA odhaleny
WikiLeaks o americké špionáži: Server zřejmě odhalil, jak pracují hackeři CIA
Wikileaks zahájily sérii dokumentů o CIA
Obří skandál CIA rozděluje experty. Některí se domnívají, že za útokem stojí Rusko
Samsung "urychleně" vyšetřuje tvrzení Wikileaks, že CIA mění jeho "chytré" televize v odposlouchávací zařízení
Technologické firmy hledají díry v bezpečnosti po úniku informací o údajných praktikách CIA


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!