První kolo prezidentských voleb máme za sebou. Jako klad bych zhodnotil klidný průběh a rekordní účast voličů. Zatím jsem také nezaznamenal žádné stížnosti na 1. kolo, i když výsledky v některých obvodech byly kuriózní.

K upozornění na to, čím mě prezidentské volby zklamaly, jsem si vzal na pomoc kalkulačku a vyšlo mi, že:

  • 92,52 % platných hlasů dostali kandidáti "válečné" strany (všichni kromě Bašty);
  • 84,31 % platných hlasů dostali kandidáti "předvybraní" agenturami pro manipulaci veřejným míněním; (Babiš, Nerudová, Pavel)
  • 58,63 % získali kandidáti podporovaní vládou nebo nominovaní provládními stranami a hnutími; (Fischer, Hilšer, Nerudová, Pavel);
  • 49,32 % získali kandidáti s oficiální vládní podporou masivně podporovaní masmédii (Nerudová, Pavel);
  • pouhých 4,45 % získal kandidát, který sliboval odvolat nepopulární Fialovu vládu a zasadit se o mír (Bašta).


V zemi, kde má vláda důvěru cca 30 % obyvatel a v níž je cca 50 % obyvatel naladěno spíše pacifisticky, mi takový výsledek 1. kola prezidentské volby nedává smysl.

Co dál? Petr nebo Andrej?


Dostali jsme se do situace, kdy volíme pouze mezi kratší či delší cestou do pekel. Rozhodnutí je na každém z nás, ale v podstatě platí, že šanci na změnu nastoupeného trendu jsme promeškali.
Teď už zbývá se jen modlit, abychom vůbec někdy dostali další a aby nás to nestálo moc krve.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!