Poprvé jsem se setkala s jezuity, když jsem před pár lety začínala dálkové studium na olomoucké teologii. Moje povědomí o jezuitech pohodlně zapadalo do rámce vzdělání, které mi v mládí poskytlo školství Československé socialistické republiky. Pocházím z nevěřící rodiny, a moje vědomosti neměl kdo korigovat. Jaké bylo mé překvapení, kolik předsudků musím opustit a kolik lží jsem považovala za normu! Po přečtení knížky Michala Altrichtra (SJ) Co si myslíme o jezuitech? jsem teprve začala pátrat dál.

Na objevených stránkách českých jezuitů jsem od začátku s velkým zaujetím sledovala úsilí Josefa Horehledě založit školu Nativity. Byl na zkušené v Americe, aby zjistil, "jak se dělá" a jak funguje tento model školy, v Česku i v Evropě neznámý. Tohle mě oslovilo: konečně škola, která je vstřícná vůči nadaným dětem! Síť škol Nativity funguje v Americe třicet let. Škola je otevřená nadaným dětem ze sociálně slabých rodin. Nikoli tak, že bohatí a zbohatlíci předplatí svým dětem místo v prestižní škole! My, obyčejné učitelky a učitelé dodnes zápasíme se zohledňováním dětí, postižených různými dysfunkčními potížemi. V osmdesáti procentech případů se za ono "dys-" schovává prostá nevychovanost, nekázeň (dětí a hlavně jejich rodičů), lenost, choutka "se nechat" vzdělávat, pasivita a někdy obyčejné hulvátství. Proto jsem nadšeně "hltala" nové zprávy na jezuitském webu o přípravě a počátcích první školy Nativity mimo území USA. Česká <a href="http://www.nativity.cz/nativity/o-skole.html">škola Nativity</a> byla otevřena 31.8.2008 v severočeském Děčíně. Na další studium a na život se zde připravují děti, které by proto, že jejich rodiče nedisponují velkými penězi, zůstaly mezi hýčkanými průměry.

Z médií, moderně nazývaných"mainstreamové", jsme se doslechli o trestuhodném skandálu jezuitů v Německu. Bohužel, o výjimečných osobnostech, jakou byl jezuita Josef Horehleď, zakladatel první školy Nativity v Evropě, se v těchto mediích sotva něco dozvíme. S jezuitou Josefem Horehleděm jsem se nikdy osobně nesetkala. Přesto mě jeho <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/Parte_Horehled.pdf">odchod na věčnost</a> zasáhl. Kdo investuje svůj život do školství, ten se nikdy nedostane na první stránky novin, ale zůstane v lidských srdcích.