Skutečně husarský kousek se povedl silám NATO podle deníku Guardian (6.12.). Švédský výbor pro pomoc v Afghánistánu (Swedish Committee for Afghanistan) zde humanitárně pracuje už deset let. Letos v říjnu zaútočili vojáci NATO a afghánské armády na švédskou nemocnici v centrální části země, zničili její zařízení a přechodně ji obsadili. Tím se NATO dopustilo zásadního porušení Ženevských konvencí, které garantují zvláštní status zdravotníků ve válkách.

Švédský výbor zveřejnil celou zprávu ze svého centra v provincii Wardak, které leží nedaleko Kábulu.

Šokující byl především fakt, že vojáci NATO násilím zabrali nemocnici, udělali z ní muniční sklad a později i vězení. To je flagrantní porušení ženevských konvencí, která zakazuje jakékoliv vojenské zneužití zdravotnických zařízení válčícími stranami. Zábor nemocnice navíc trval několik dní, což bylo obzvláště skandální. Prakticky to znamená, že porušení Ženevských konvencí muselo být posvěceno velením NATO v Afghánistánu.

Andreas Stefansson, vedoucí švédské skupiny v Afghánistánu, prohlásil, že útok vojsk NATO na nemocnici byl dosud nejhorší útok na zařízení švédské humanitární organizace v této zemi za posledních deset let.