Orgány ruské prokuratury začaly uplatňovat zákon o postihu nevládních organizací jako "agentů", který začal platit od listopadu 2012. Je celkem logické, že jako první byla obviněna nezávislá NGO jménem "Golos", která sleduje regulérnost voleb. Její představitelé budou dnes stát před soudem v Moskvě. Lilja Šibalová jako předsedkyně této NGO odmítla všechna obvinění a považuje je za falešné důvody k politické represi.

Dosti pochybně působí obvinění justice. Golos se prý snažil ovlivnit veřejnost (co by asi tak nevládka měla dělat jiného?) a co je horší, dokonce i státní úředníky. Ovlivnění směřovalo k zajištění transparentnosti volebního procesu, což je i oficiální cíl této NGO.

Falšování voleb je citlivý bod Putinova systému, protože k němu s největší pravděpodobností došlo v parlamentních volbách 2011 ve prospěch Putinovy strany Jednotné Rusko. Organizace Golos tehdy připravila na webu interaktivní mapu Ruské federace s vyznačenými nahlášenými prohřešky proti férovosti voleb. Odhady pozorovatelů EU potvrzují falšování v některých okrscích. Statistická analýza reálného průběhu voleb v čase a v místě navíc spočetla, že falšování hlasů bylo zaměřeno proti ruským komunistům, kteří byli hlavní protivníci Putina.

Zákon postihující neziskovky částečně financované ze zahraničí už pomáhá k trvalé a efektivní represi proti různým NGO v Rusku. Pod touto záminkou může policie fakticky kdykoliv provádět prohlídky nevládek a zabavovat jako důkazní materiál, co se jí líbí, včetně počítačů a dat. Domovní prohlídky a výslechy už byly provedeny u těchto organizací: Memorial, Amnesty International, Human Rights Watch, Helsinki-Group, Transparency International a mnoha dalších. Mnohé z nich budou pravděpodobně stíhány podle stejného modelu politické represe jako Golos.