Prezident Obama ve své kosmické ušlechtilosti prohlásil, že nebude fízlovat hlavy států, tedy těch spřátelených. Co to znamená, nechť si každý vyloží sám. Česká média uvedla tuto zprávu s rychlostí nepřímo úměrnou zprávám o Snowdenových odhaleních, o nichž pochopitelně již několik měsíců téměř neinformují. Ale naše média nejsou jediná na světě, i když to tak doma může vypadat. Francouzi pochopili nebezpečí neomezené průmyslové špionáže mnohem lépe. Podívejte se na tuto animaci deníku Le Monde.


Natalie, matka Kevina, pracuje pro francouzskou telekomunikační firmu Alcatel a právě dojednává schůzku s důležitým obchodním partnerem. Jak běží špionáž? NSA je přímo napojená na adresu Alcatel.com a na osobní firemní web Natalie a tedy ví, že pojede do Brazílie. A tato dáma je ukecaná a i přes firemní zákaz prozradila na Facebooku své přítelkyni něco dost o připravovaných obchodních jednáních. Protože NSA je napíchnutá se souhlasem Facebooku na konta uživatelů přes vlastní software zvaný Prism, tyto informace si stáhne a předá americkým firmám do Brazílie. Ti už tedy dopředu ví klíčovou část jednání, že totiž kontrakt s nimi má být zrušen. Viz článek Software na fízlování sociálních sítí.

Syn Kevin studuje práva a celá al-Kájda mu může být ukradená. Ale dělal studentský program Erasmus v Turecku a seznámil se tam s tureckým kámošem na škole, který je sledovaný NSA. Pak je jasné, že i jeho telefonní konverzace s tímto kamarádem je automaticky sledovaná. Jak, to jsme vysvětlili přes techniku upstream v článku Snowden zase otevřel kufr, tentokrát fízlovali Britové. Samozřejmě, Kevina si pořádně proklepnou přes jeho kontakty na tzv. "sociálních sítích", popřípadě si napíchnou jeho PC přes analytický program zvaný Keyscore.

Jean Marc, otec Kevina, je naprosto neškodný. Jenže hraje PC hry a používá proxy IP adresy a tímto skrýváním je už podezřelý. Tak si jej fízlové z NSA napíchnou také. K tomu slouží program Prism, v němž skrytě jedou velké internetové firmy. Protože jedno procento má na boji proti tzv, "terorismu" planetární zájem kvůli vlastní bezpečnosti, je fakticky odposlouchávána celá planeta. Tzv. "Patriotic Act" schválený v USA za prezidenta Bushe a znovu potvrzený Obamou nedává na odposlech absolutně žádná omezení.

Poslední perlička na závěr. Podle vyšetřování nezávislé komise bylo zjištěno, že ani v jednom jediném případě z 25 známých procesů nebyli teroristé usvědčeni z odposlechů NSA. Tato skupina aktivistů proti fízlování se nedávno sešla s prezidentem Obamou a díky její analýze Liberty and Security in Changing World předané v Bílém domě se konečně začalo mluvit o tom, k čemu to fízlování občanů vlastně je. Fízlování celého lidstva za miliardy z daní evropských a amerických poplatníků je podle této studie fakticky k ničemu z hlediska boje proti teroru.