Když už se tiskne tolik peněz, nechejme je shodit helikoptérami mezi lidi! To není vtip. Věřte nebo ne, tento nápad přichází od uznávaného a americké vládě nakloněného časopisu Foreign Affairs. Myslela jsem, že jsem se přehlédla. Už musí být hodně zle.

Miliardy dolarů, vytištěné rotačkami FEDu, by mohly být rozděleny obyvatelům USA přímo a odůvodnění je jasné. Banky, které dostaly levně peníze, na nich zůstaly sedět a nepustily je do reálné ekonomiky. Pokud se nyní tedy banky obejdou, mohlo by to napomoci nastartovat opět ekonomiku. Zvýšila by se prý poptávka po zboží a snížila nezaměstnanost. Dost uhozený nápad i pro laiky. Jakoby bychom neměli dost zkušeností s hyperinflacemi v nedávných dějinách.

Když nechal bývalý šéf FEDu Ben Bernanke rozběhnout naplno rotačky, odůvodnil tento krok teoriemi Miltona Friedmana. Friedman položil kdysi otázku: “Co by se stalo, kdyby vláda naložila vrtulník s nákladem tisícidolarových bankovek a nechala je shodit na zem?“ Zřejmě tuto větu, nikoliv další poznatky Miltona Friedmana týkající se inflace a množství peněz v oběhu, měl Ben Bernanke tehdy na mysli. Od té doby má přezdívku „Helikoptéra Ben“.

Je evidentní, že se pokusy amerického FEDu nastartovat ekonomický boom pomocí zvýšené emise levných peněz minuly naprosto účinkem. Peníze tečou na burzy, ženou nahoru ceny akcií a nemovitostí – s tím jdou ovšem nahoru i nájmy – a vytvářejí se bubliny, jaké tu nebyly již od 70. let minulého století.

Bohužel eurozóna se ráda inspiruje za oceánem a svatá a nedotknutelná Evropská centrální banka stádně následuje politiku americkou, a to vše je řízeno odněkud z Basileje šedou eminencí dle předem připraveného plánu. Ne, že by Mario Draghi nevěděl, která ruka je levá a která pravá. Aby nebylo pochyb, které ruce drží pevně taktovku při rozhodování v ECB, nastupuje jako poradce do ECB „Black Rock“, nejsilnější finanční korporace světa. Podívejte se jenom na některé jejich podíly v jednotlivých firmách, graf uveřejnil Die Welt.Není žádným tajemstvím, že právě Black Rock má být pověřena programem tvorby programu ABS (Asset Backed Securities) pro ECB. To jsou ony finanční inovace, balíčky hezky zabalených, spřátelenými pojišťovnami pojištěných a ratingovými agenturami oštemplovaných pochybných úvěrů, které v roce 2008 vyvolaly pád Lehman a Brothers a současnou finanční a hospodářskou krizi, která v současnosti již není zvládnutelná bez změny systému. Larry Fink, nazývaný „Král Wall Streetu,“ se dočkal. Tímto krokem se korporace Black Rock dostane k databázi a informacím, které jistě dobře využije ve svůj prospěch.

O tom, že ECB radí při realizaci stress testů bank - tedy říká, u které banky půjde palec nahoru, nebo naopak dolů - největší poradenská firma z USA Oliver Wyman, jsme již psali (Bankéře v EU požírá jejich vlastní monstrum). ECB si nemusí lámat hlavu, stejně jako jiné evropské centrální banky - včetně České národní banky na ni napojené - s legitimitou přijatých rozhodnutí. Nikdo ji nesmí kontrolovat, ze zákona jedná „ nezávisle“. Nezávisle na vládách, nezávisle na suverénech státu, kterým je v demokracii dle ústavy lid. Prezident ECB a jeho spolupracovníci nemusejí nikomu skládat účty a nikdy nebudou v budoucnosti povoláni k odpovědnosti. Chrání je imunita.

Proto jsme se v těchto dnech dočkali radikálního obratu v kurzu ECB: Mario Draghi vyhlásil „že se euzozóna má vzdát úsporného kurzu“ a pustit se zřejmě v důsledku nátlaku zkrachovalé a zkorumpované politiky zejména Italů a Francouzů (další si dosaďte) do dalšího kola státního zadlužování u soukromých investorů. Protože jen tak nastartují prý vlády růst, sníží nezaměstnanost a zvýší se konkurenceschopnost Evropy. A ECB to bude pěkně z Frankfurtu se svými soukromými poradenskými firmami včele s Black Rock dirigovat přes bankovní unii a prostřednictvím dozoru nad evropskými bankami držet v hrsti tu jednu, tu druhou evropskou vládu a diktovat jim finančně-politická rozhodnutí.

Možná se ale nakonec také dočkám shazování tisícieurových bankovek, kdo ví? Z jedné strany CETA a TTIP, z druhé strany Black Rock v ECB. Potěš nás pánbůh!