Odborníci si všimli, jak v korporátní tisk úporně hledá chyby na studii, o níž jsme informovali v době jejího originálního francouzského vydání. Francouzské literární salony pro odbornou veřejnost pochvalují knihu známého francouzského ekonoma "Thomas Piketty: Le capital au XXIe siècle" jako knižní událost loňského podzimu. Jeho metodickou analýzu nerovností v současném neoliberálním systému jsme používali v několika rozborech, viz např. článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce? nebo studii Distribuce státního bohatství v USA.


Nyní mohou zbohatlíci celé planety slavit se šampaňským historické vítězství. Okradli zbytek populace neuvěřitelným způsobem, viz tento graf. Je vypracovaný podle Pikettyho metodiky a ukazuje nevídané. Poprvé za posledních sto let se pouhých deset procent populace zmocnilo 50 % (slovy: celé poloviny) planetárního bohatství. Podívejte se na rozevírání planetárních nůžek v oblasti příjmů a zjistěte si, kam patříte.A jak vidíte, oněch 10 % si to šampaňské může bouchnout ještě jednou, protože to bude velmi brzy už 60 %. Kliknutím do rubriky "Analýzy" či "Věda a technika" zjistíte, že z kopce nejde jen 90 % lidské populace, ale stejně tak i celá planeta. Stejným tempem totiž roste globální oteplování, mizí ledovce, okyselují se oceány - a hlavně stejným tempem mizí na planetě i biologické druhy, hlavně zvířata. Zkratka, vláda 10 % nad zeměkoulí má pro nás všechny zhruba stejný efekt. Ještě, že to ta zvířata neví. Viz článek Zpráva WWF: na planetě zmizela polovina živočišných druhů.

My to ale víme a měli bychom jednat. Viz další významnou knihu na toto téma, o níž jsme psali (Proměny post-kapitalistických korporací a kapitalismu).