Těsně před převratem se oficiální zásoby ukrajinského zlata pohybovaly nad úrovní 40 tun a činily 8 % všech státních rezerv. Po celou dobu vlády "nenáviděného" prezidenta Janukovyče soustavně rostly a dosáhly svého maxima těsně před státním převratem.V březnu 2014, těsně po kyjevském puči se v nezávislých médiích objevila zpráva, že z kyjevského letiště Boryspil odletělo letadlo z ukrajinským zlatým pokladem směr USA. Noví lídři Ukrajiny údajně téměř celý státní zlatý poklad přemístili do New Yorku, a to v době, kdy Německo, Venezuela, Indie, Švýcarsko a další země usilovaly o repatriaci svého zlata umístěného převážně v amerických, britských a francouzských bankách. Nezávislý tisk se za to stal předmětem obvyklého výsměchu ze strany masmédií.Až do chvíle, kdy šéfka ukrajinské centrální banky v televizním rozhovoru ohromila svým přiznáním, že "v trezorech centrální banky už nezbylo téměř žádné zlato. Nějaké zlaté cihly tam sice jsou, ale je to pouhé 1 % rezerv."Podle dalších zpráv z Ukrajiny toto ohromující odhalení znamená nejen to, že se Ukrajina v průběhu tohoto roku potichu zbavila svého zlata, ale také, že bylo zfalšováno poslední oficiální číslo, podle nějž měla mít Ukrajina osmkrát větší zásoby zlatých cihel než ve skutečnosti oficiálně udávala. Je samozřejmé, že tato čísla mohla být zfabrikována už dříve, např. po zmiňované březnové události na kyjevském letišti.

Podle ruských zdrojů je současná vykazovaná hodnota zlata 123,6 mil. USD. Na konci února přitom měla Ukrajina zlato v hodnotě 1,8 mld. USD, což činilo 12 % rezerv. Jinými slovy, od počátku roku poklesly zlaté rezervy Ukrajiny téměř šestnáctkrát.

Vysvětlení této dramatické redukce v kontextu devalvace hřivny je nemožné. Vždyť 92 % rezerv Národní banky bylo ve formě cizích měn, které je mnohem snazší použít k udržení hodnoty hřivny a pokrytí krátkodobých závazků. Kromě toho se cena zlata od března na mezinárodních trzích propadla. Prodávat zlato za takových okolností je zločin. Ve skutečnosti by v takovém případě bylo účelnější zlaté rezervy naopak zvýšit.

Výsledek však zřejmě není v důsledku něčí nedbalosti nebo nepozornosti. Zlaté rezervy byly aktivně vyvezeny ze země jako důsledek velmi nepříznivých ekonomických a politických vyhlídek Ukrajiny. Něco podobného se stalo se zlatými rezervami SSSR - když elity zjistily, že pěrestrojka vede zemi do propasti, zlato jednoduše zmizelo neznámým směrem. Dějiny nám říkají, že snížení zlatých rezerv v důsledku politické krize obvykle signalizuje blížící se kolaps daného státu.

Je dost zvláštní, že nedošlo k žádnému snižování zásob zlata těsně před Victorií "Fuck the EU" Nulandovou naplánovaným svržením Janukovyče, a jak ukazujeme výše, bylo tomu spíše naopak. Trochu méně divné je to, že právě v období, kdy Ukrajina byla "podporována" svými západními spojenci, se fyzické zlato ukrajinského lidu ve výši několika miliard dolarů "vypařilo".

Možná nastal čas oživit "nepotvrzenou" historku z letošního března o tom, že krátce poté, co současný ukrajinský režim převzal moc, byla velká část ukrajinského zlata převzata Spojenými státy. Tyler Durden ze Zero Hedge od března čeká na odpověď Fedu na svůj přímý dotaz, zda se ukrajinský státní poklad nachází v jeho podzemních trezorech.

Zdroj zde.