Docela zásadně nás zaujala malá zpráva z 5 11. 2015 publikovaná serverem ENENews. Ty citují tento původní článek z Japan Times. Mitsuhei Murata, bývalý japonský velvyslanec ve Švýcarsku, navrhl, aby Japonsko zahájilo fázi nazvanou "čestný ústup" z hostování Olympijských her 2020. Důvod? Nepředvídatelná situace ohledně havárie reaktorů zdejší jaderné elektrárny.

Nebezpečí představují neodklizené tyče vyhořelého paliva v reaktorech 1, 2 a 3. Ty nemohou být odstraněny z poškozeného reaktoru vzhledem k vysoké úrovni radioaktivity v okolí těchto reaktorů. Klíčovým problém jsou nekontrolované jaderné řetězové reakce v jednom nebo více reaktorech ve Fukušimě. Tyto úniky trvají a s nimi i podezření, že v jádrech zhroucených reaktorů běží nekontrolovaná štěpná reakce. Nebezpečné koncentrace byly opakovaně zjištěny v prosinci 2014, a to radioaktivního jódu-131 a telluru-132. Jejich výskyt byl hlášen až v městě Takasaki, které leží asi 130 km od Fukušimy. Vzhledem ke krátkému poločasu rozpadu těchto radioaktivní částic nemůže být jejich přítomnost výsledkem původního výbuchu v Fukušimě.

Jaderná lobby v Japonsku byla schopna uvalit informační embargo na trvalý únik radioaktivity ze zkolabovaných reaktorů, které se s velkou pravděpodobností pomalu propalují do země. Pokračuje kontaminace spodních vod a Tichého oceánu. K tomu mlčí světové korporátky, které ovládá jaderná lobby jejich zemí a s nimi táhnou za jeden provaz i vystrašené vlády. Japonští organizátoři OH 2020 ale chtějí mít krytá záda, aby je úřady nezavřely na doživotí a neobvinily za následky ozáření pro hosty OH. Proto připomínají pokračující zamoření a hlavně varují před následky nečekaného zemětřesení, tak častého v tomto regionu. Odborníci z MIT spočítali, že zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice je schopné elektrárnu zničit úplně a rozpoutat již nekontrolovatelný únik radioaktivity.


Přesně pravý opak tvrdí japonský jaderný regulátor i šéf koncernu Tepco, kterému zničená elektrárna patří. Podle obou z nich je tzv. "recriticality", čili opětovné zahájení štěpné reakce "fyzikálně nemožné". Touto sofistikou ale jen říkají, že množství vyhořelého paliva je podkritické vzhledem k jadernému výbuchu. Ale zarytě mlčí o tom, že tuny vyhořelých chlazených tyčí a zničených jader reaktorů naprosto dostačují k tomu, aby vytvořily tzv. "špinavou bombu", čili způsobily úniky přehřátého radioaktivního materiálu do okolí.

V této souvislosti si přečtěte nedávný rozhovor s Danou Drábovou zde. Šéfka českého jaderného dozoru není úplně hloupá a začíná si krýt záda stejně jako její japonští kolegové organizující OH. Společnost ČEZ by podle ní neměla tolik spoléhat na externí firmy, které provádějí v elektrárně údržbu: „ČEZ to s outsourcingem přehnal,“ říká Drábová v rozhovoru pro LN. Státní úřad pro jadernou bezpečnost přitom čeká v příštích dvou letech rozhodování, zda dukovanské elektrárně po třiceti letech její existence postupně povolí další provoz čtyř jejích reaktorů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!