Zprávy o krizi způsobené otrávenou vodou ve Flintu už vyvolaly velký ohlas po celém světě. To základní je už známo: Republikánský guvernér Rick Snyder anuloval svobodné volby ve Flintu, odvolal starostu a městskou radu. Poté do vedení města jmenoval svého vlastního člověka. Proto, aby uspořili peníze, rozhodli se odpojit lidi ve Flintu z jejich vlastního zdroje vody, Huronského jezera, a místo toho přinutili veřejnost pít toxickou vodu z řeky Flint.

Když guvernérův úřad zjistil, jak moc je ta voda otrávená, rozhodli se to uchovat v tajnosti a zakrýt rozsah škod, které byly způsobeny občanům Flintu, jež nejvíce působí na děti, kterým způsobuje nevratné a trvalé poškození mozku. To vše odkryli občanští aktivisté a guvernér teď čelí stále rostoucímu tlaku na to, aby odstoupil a byl uvězněn.

Existuje deset věcí, které se pravděpodobně z médií nedozvíte, protože ta se k tomuto příběhu dostala příliš pozdě na to, aby toho mohla tolik zpracovat. Pokud však žijete ve Flintu nebo v americkém státu Michigan jako já, víte stejně dobře, že to, co bylo řečeno většině veřejnost, pouze klouže po povrchu.

1. Zatímco děti ve Flintu byly nuceny pít otrávenou vodu, získal General Motors zvláštní přístup k čisté vodě

Několik měsíců poté, co guvernér Snyder odpojil Flint od čisté vody, kterou jsme tam pili po celá desetiletí, přišel k němu nějaký hlavoun z General Motors a stěžoval si mu, že voda z řeky Flint způsobuje korozi dílů, které se jí myjí na výrobní lince. Guvernér se upřímně vyděsil, když uslyšel, že vzniká škoda na majetku GM, takže proskočil několka obručemi a tiše utratil 440 tisíc USD, aby připojil GM zpět na vodu z Huronského jezera. Zbytek Flintu nechal pít vodu z řeky Flint.

Znamená to, že zatímco děti ve Flintu pily vodu plnou olova, existovalo jedno - a pouze jedno - místo ve Flintu, které dostávalo čistou vodu - továrna General Motors.

2. Této krizi mohlo být zabráněno za pouhých 100 dolarů denně

Federální zákony požadují, aby vodovodní systémy, které obsahují olověné trubky, obsahovaly aditivum, jež brání uvolňování olova do vody. Kdosi na začátku požádal guvernéra, aby přidali tuto protikorozní látku do vody pocházející z řeky Flint.

"Jak moc to bude stát?" zněla otázka. Odpověď byla: "100 dolarů denně po dobu tří měsíců."

Soudím, že to bylo příliš mnoho, takže kvůli úspoře 9 000 USD řekla vláda státu "vys...m se na to" - a výsledkem bylo, že stát teď bude platit 1,5 mld. USD na nápravu tohohle bordelu.

3. V řece Flint není jenom olovo

Nejenom, že děti ve Flintu byly každodenně tráveny olovem, vypadá to, že v dalších měsících uslyšíme o několika dalších nemocech. Počet případů legionářské nemoci ve Flintu se od přechodu na říční vodu zvýšil desetinásobně.

Onemocnělo jí sedmaosmdesát lidí, nejméně deset už na ni zemřelo. Přitom za posledních pět let před přechodem na říční vodu nezemřel ve Flintu na legionářskou nemoc ani jeden člověk. Lékaři teď v krvi občanů Flintu nalezli další půltucet jedů, což vyvolává obavy, že na obzoru je další zdravotní katastrofa.

4. Domy ve Flintu ztratily svoji hodnotu, protože si je nikdo nekoupí

Koupili byste si právě teď dům ve Flintu? Kdo z vás? Takže všichni vlastníci domů ve Flintu jsou přikováni k domu, který má nulovou hodnotu. Celková hodnota domů ve výši 2,4 mld. USD odtekla do "volnotržního" kanálu. Lidé ve Flintu, jednoho z nejchudších měst ve Spojených státech, mají opravdu hluboko do kapsy a pro mnohé z nich byl jediným majetkem jejich dům.

Takže teď k tomu, že byli otráveni, jsou na mizině. (A co se týče zaměstnání, kdopak asi přemístí pracovní místa, aby otevřel podnik ve Flintu za těchto podmínek? Nikdo.) Byla budoucnost Flintu právě spláchnuta do řeky?

5. Byli nejen vystaveni otravě, ale současně i bombardování

Existuje jeden příběh, o němž se mimo Flint píše jen málo nebo vůbec. Během těch dvou let, kdy zde byla kontaminovaná voda, museli se obyvatelé Flintu vypořádat z rozhodnutím Pentagonu, který využil Flint jako střelnici. Doslova. Opravdová neohlášená vojenská cvičení - s ostrou municí - byla loni uskutečněna uvnitř města Flint. Armáda se rozhodla ve Flintu nacvičovat boj ve městě, k čemuž využila tisíce opuštěných domů, které mohla bombardovat.

Ulice se zchátralými domy byly ostřelovány raketami. Flint pro neurčitý počet vojáků představoval Bagdád nebo Damašek. Vypadalo to, jako by na město útočila okupační armáda nebo teroristé. Lidé byli šokováni z toho, že se to děje v jejich sousedství.

Počkejte - řekl jsem "lidé"? Měl jsem na mysli lidi z Flintu. Podle guvernéra bylo naprosto v pořádku zneužít komunitu, která neměla žádnou politickou moc ani peníze, aby kladla odpor. Bum!

6. Manželka guvernérova personálního šéfa pracuje jako mluvčí Nestle, největšího vlastníka soukromých vodních zdrojů

"Sledujte toky peněz." Tohle "Deep Throat" (v aféře Watergate - pozn. edit.) řekl Woodwardovi a Bernsteinovi. Dennis Muchmore, Snyderův personální šéf po celou dobu, kdy byl Flint tráven, byl úzce zapojen do všech rozhodnutí týkajících se Flintu. Jeho ženou je Deb Muchmoreová, která se právě stala tiskovou mluvčí společnosti Nestle v Michiganu. Nestle je největší vlastník soukromých vodních zdrojů v Michiganu.

Nestle bylo v severním Michiganu opakovaně zažalováno kvůli 650 litrům čerstvé vody, které každou minutu čerpá ze země a balí do lahví jako pramenitou vodu pod značkou Ice Mountain. Manželé Muchmoreovi měli osobní zájem na tom, aby Nestle ukradlo co nejvíce vody - zvláště, když města jako Flint budou v budoucnu potřebovat Ice Mountain.

7. V Michiganu se od vody ve Flintu, přes kriminalitu a vraždy až po spínací skříňky u General Motor jedná o tu samou kulturu smrti

Není to jen voda, která je bezohledně užívána k tomu, aby dávala lidské životy v sázku. Existuje mnoho věcí, které se dějí ve Flintu a jež vyvolávají pocit, že zde na lidském životě jen málo záleží. Míra kriminality a vražd ve Flintu patří k nejvyšším v zemi. Jen pro srovnání: Pokud by New York City mělo stejný výskyt vražd jako Flint, počet lidí zavražděných tam v minulém roce by byl téměř čtyři tisíce - místo skutečných 340, kteří tam byli v roce 2015 zavraždění. Není to však jen pouliční kriminalita, která nás nutí zabývat se tím, co se děje v Michiganu.

Loni bylo odhaleno, že už zase dal jeden z detroitských výrobců automobilů přednost zisku před lidskými životy. General Motors zjistil, že instaloval vadné spínací skříňky zapalování do mnoha svých aut. Místo toho, aby ten problém jednoduše odstranil, pracovníci na střední úrovní řízení ho utajili před veřejností.

Automobilové odvětví má dlouhou historii zvažování nákladů toho, zda je levnější utratit peníze na opravu závady u milionů aut nebo jednoduše zaplatit za spoustu právních sporů ze strany členů rodin obětí. Má cynická, arogantní kultura jako tato usnadnit bývalému korporátnímu hlavounovi, nyní guvernérovi, přivírat oči nad tímto způsobem vedení, které bylo odhaleno kolem městské pitné vody?

8. Neříkejte tomu "Kauza detroitské vody" - jedná se o největší zdroj čerstvé pitné vody na světě

Média stále píšou o tom, že Flint používal "detroitskou vodu". Ta je však pouze filtrována a upravována detroitskou vodárnou. Jedná se o ledovcové jezero, které vzniklo před deseti tisíci lety během poslední doby ledové a stále je napájeno čistou podzemní vodou. Flint je geograficky posledním místem na zemi, kde byste čekali, že se bude pít otrávená voda.

9. VŠECHNY děti byly vystaveny intoxikaci, stejně jako všichni dospělí včetně mě

To je skutečnost. Pokud jste byli ve Flintu kdykoli mezi dubnem 2014 a dneškem a pili jste tu vodu, jedli jídlo z ní připravené, myli v ní své šaty, dali si sprchu, čistili si zuby nebo jedli zeleninu z něčí zahrady, byli jste intoxikováni. Pokud média hovoří o "9000 dětech do šesti let, které byly vystaveny jedům," znamená to VŠECHNY děti, protože součet všech obyvatel mladších než šest let ve Flintu je... 9000!

Média by prostě měla napsat "všechny". Když říkají, že "bylo pozitivně testováno 47 dětí", jsou to jen ty, které pily vodu přibližně v posledním týdnu. Olovo se dostává do těla a poškozuje mozek okamžitě. Nezůstává v krevním oběhu déle než několik dní a po měsíci už jej nelze detekovat. Takže když slyšíte "47 dětí", jsou to jen ty, které byly zjištěny za posledních 48 hodin. Ve skutečnosti jsou to všechny.

10. Stalo se to, jako mnoho věcí v těchto dnech, proto, aby bohatí mohli dostat velkou daňovou úlevu

Když guvernér Snyder v roce 2011 nastoupil do funkce, jednou z prvních věcí, které udělal, bylo prosazení republikánské legislativy, která poskytla mnohamiliardové daňové úlevy pro bohaté a pro korporace. Vedlo to k menším daňovým výnosům a znamenalo to, že musel začít osekávat výdaje.

Mnoho věcí - školství, penze, sociální dávky, bezpečná pitná voda - tak bylo osekáno. A potom vyzval vládní úředníky, aby převzali města (všechny z nich měly většinově černé obyvatelstvo) poté, co vyházejí starosty a městské rady, které si místní lidé zvolili, a místo nich jmenoval své kamarádíčky, aby se v těchto městech chovali jako "diktátoři".

A jaké bylo jejich poslání? Ořezat veřejné služby, aby ušetřili peníze proto, aby bohatí mohli mít ještě více daňových úlev. To stálo za myšlenkou připojení Flintu na říční vodu. Uspořilo to 15 milionů dolarů! Bylo to snadné. Zruš demokracii. Osekej daně bohatým. Přinuť chudé pít otrávenou říční vodu. A všichni jsou šťastní.

Tedy kromě těch, co se v průběhu toho procesu otrávili. Tedy asi 102 tisíc lidí. V nejbohatší zemi na světě.

Klikněte zde, pokud chcete podepsat petici za uvěznění guvernéra Snydera.

Staňte se Michaelovými příznivci na Twitteru

Zdroj: Huffington Post

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 750 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!