Julian Assange, zakladatel Wikileaks se proslavil uveřejněním souboru dokumentů americké armády. Editace a zveřejnění probíhalo ve spolupráci s hlavními zpravodajskými agenturami z důvodů zachování bezpečnosti pro pracovníky rozvědek a osobních dat v dokumentech zmiňovaných.

Na mne zapůsobilo nejvíce video, kde posádka amerického vrtulníku kosí kulometem válečné dopisovatele z Reuters. Tímto zveřejněním se stal úhlavním nepřítelem vojensko-průmyslového komplexu, označen za špiona a zrádce a obžalován ze zločinů s možným úhrným trestem170 let vězení. Nejdříve byl však nařčen z sexuálního útoku, aby se všem lidem na světě zošklivil.


Teď, když cenzura nastupuje nejenom v České republice, ale po celém západním světě, vlivné deníky, které začínají ztrácet čtenáře, se tváří, jako by pochopily, že lhát se dá jen dočasně, protože čtenář na konci všeho nechce platit za povídačky jedné kačky.

A tak se New York Times, Guardian, Le Monde, El País a Der Spiegel po 12 letech pochlapili a připomněli si, že publikování není zločin. Je nepochybně, že jim jde o jejich vlastní krk, ale i tak je dobré si to přiznat.

U nás v české dolině to nejde rychleji. Na malé demonstraci před britskou ambasádou se sešla společnost napříč politickým spektrem. Demonstrovali jsme proti procesu vydání Juliána z anglického vězení Američanům. A samozřejmě také za jeho propuštění.


Optimismus byl v tom, že se našla jedna společná příčina k demonstraci. Na fotkách není pan Skála, i když tam byl, a Petr Uhl tam nebyl, i když je na fotce z celostátního sjezdu Diem 25, za který jsem tam vlastně byl já.

Teď, před volbou presidenta, by shoda k jisté spolupráci byla neobyčejně vítána. Mohla by se i objevit snaha mladých pochopit, že jde i o ně, že musí teď udělat vše, aby v blízké budoucnosti nedostali povolávací rozkaz, nebo aby, po právoplatném rozsudku z podvracení demokratického režimu, jim president dal milost.

Dnes a ještě pár dnů budeme mít příčinu se zase spojit. Tou příčinou je politická represe
prosazovaná současnou vládou po vzoru Ukrajiny spolu s morální a fyzickou přípravou na válku s Východem. Nemylme se, nejde o RF jako protivníka "svobodného světa", jedná se o souboj spojeného světa proti anglosaské hordě.

Připomeňme si, že špatný mír je lepší než válka a hlavně si uvědomme, který kandidát je nejenom proti válce, ale slibuje i milosti politickým vězňům. Jmenuje se Jaroslav Bašta.

Volba je pro mne jasná.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!