Pojem "dedolarizace" je stejně vágní jako "neoliberalismus" nebo "fialová pětikolka". Jinak řečeno, můžete to dělat jako hrobař dolaru nebo jako prozíravý ekonom. Příklad z neoliberální pětikolkové současnosti. Víte, že čeští borci u vesla už jednu generaci lžou a kradou, a nyní dokonce zrychlili tempo. Právě tunelují Českou poštu, aby pak vletěli na důchody a na poslední zbytek sociálního státu, který jsme tu měli díky marxismu od 19. století. A lidem je to už úplně jedno. Jednak jsou naočkovaní proti kovidu, což je dost dostalo, na těle i na duchu. A k tomu je krmí tou nejhloupější propagandou, jaká vznikla od doby kamenné. A k ní drží hubu. Se smutkem v duši vědí, že krutě naletěli na to očkování; a teď jsou na neoliberálním pekáči a jedou do dolarové trouby. Lojzo a Mařko, tak si dejme další pivo.

Takže vy jednoduše doma "dedolarizujete" tím, že máte dál platební kartu, ale držíte si hotovost v bankovkách a zbytek dáte do nemovitostí, do zlata, nakoupíte pozemky na Měsíci a tak podobně. Normální státy v krizi dělají totéž, protože je nevede fialová pětikolka, ale zbytek ekonomicky zdravého rozumu. Takže diverzifikují své státní rezervy mimo dolar, nakoupí zlato a pozemky na Měsíci, což jsou dluhopisy ECB a FEDu. Pak je jasné, že vaše ekonomika může přežít. A pak, po dalším naočkování neoliberalismem a iracionální chamtivostí si znovu můžete koupit ten pitomý imperiální dolar, zvlášť když jeho úroková míra byla dlouhou dobu prakticky na nule. Takto pojatá "dedolarizace" má spíše konjunkturální charakter a cyklický, protože s dolarem se de facto moc nic neděje. To "dění" běží ve vaší hlavě a vzhledem k vašim či státním finančním spekulacím s dolarem jako každou jinou ceninou. Plus to ideologické a jiné naočkování, to je jasné, když máme ten neoliberalismus a kovid, že ano.

Pohřeb dolaru

Jenže skutečná dedolarizace, která nyní běží, znamená zánik dolarového impéria, kde po historicky krátkou dobu byly světovým hegemonem USA. Podívejte se na naše starší tematické číslo z roku 2019 nazvané Dluhový dolar, má láska a na jeho pokračování v trilogii Válečná ekonomika II: Rachitické euro v železném obětí umírajícího dolaru. Na ten nadpis jsem jako ekonomický básník hrdý. Je hezký, že ano. Takže střídání stráží u vrat světové měny vypadá následovně.Vidíte, že dolar je u vesla zhruba jedno století a celý cirkus pomalu končí, jako obvykle. Pak pojem "dedolarizace" znamená něco jiného, totiž pád dolaru jako světové měny. Prostě, na schlíplého koně sednou jen mentální chcípáci. Dolaru do času a pán bůh na věky, jako by řekla naše babička. Proč musí dolar padnout jako světová měna? To je tak jednoduché, že vám to žádný prorežimní a hlavně neoliberální ekonom neřekne nahlas, viz tento graf.Graf ukazuje nepoměr mezi průmyslovou produkcí či obecně produkcí bohatství v USA a kolotáním dolaru jako světové měny. Takže dolar funguje jako letadlo, které jednou musí spadnout. Máte papírky, a nemáte zboží. Vezměme fakt, že obě křivky jsou v rovnováze, což bylo plus mínus do roku 2000. Buď vyrábíte a prodáváte v dolarech, takže si každý musí nejprve obstarat ten vámi natisknutý papírek nebo na PC emitovaný dluhopis. Za ten papírek dá své poctivě vydělané zboží a skrze dolar jej prodá ve světě. Vy ty papírky tisknete a nemáte se špatně, protože kromě této činnosti už jako privátní bankéřský FED nemusíte dělat nic jiného. Jen žvanit, brát Nobelovy ceny za neoliberální ekonomiku a tak či onak si platit prodejné ekonomy, kteří ten humbuk vychvalují jako nejlepší ze všech možných světů.

Nebo musíte mít přístup k imperiálně naloupeným surovinám, které jste získali za cenu prolití cizí krve a zničených životů. Pak to naloupené jednoduše prodáváte za ty natisknuté dolary. Tedy, dokud nepřijde nějaký Putin a nezatne vám tipec. Nebo se jako Saúdská Arábie rozhodla, že začne ropu obchodovat v juanech místo v dolarech. Tím si vlastní suroviny kótujete v jiné měně, která je pro vás tak či onak výhodnější. Nebo jako Čína chcete za práci zlato, domácí měny a podíl na výhodných investicích do národní ekonomiky.

Takže je zásadní rozdíl mezi faktem, zda někdo provádí nominální účtování v dolarech, a přitom už dávno obchoduje jiným způsobem. Nebo si naopak dolar kupuje od USA jako platidlo nebo jako rezervní měnu, například v dluhopisech FEDu. Následující přehledný graf ukazuje podíl dolaru jako rezervní měny ve světě.Průměrná křivka spadla z 80 % podílu na 60 % a nyní jde stále více dolů. To už není konjunkturální dedolarizace, ale strukturální. Proč? Protože nemůžete pořád krást ve světě cizí suroviny, dělat barevné revoluce, zabavovat státům jejich vklady a uložené zlato a nechat na sebe dělat jiné, vámi podrobené ekonomické čimelíky. To samozřejmě každá imperiální velmoc dělala tak dlouho, dokud nepadla. Pak byla skrze války nahrazena jinou velmocí, která pak dělala totéž. Viz střídání stráží ve světových měnách, což jsou de facto výměny imperiálních velmocí. A nyní se podívejme, co se stane, když se státy začnou hromadně zbavovat dolaru. Graf ukazuje rozložení dolarových dluhopisů USA podle vlastníků.USA se tou vratkou dluhového dolaru jednoduše zadusí, protože dluhopisy patří především americkým institucím. USA jsou nejvíce absolutně zadluženým státem světa, protože mají manko 20 bilionů dolarů, což je přibližně 106 % jejich ročního HDP. A jak z grafu sami vidíte, jsou sami sobě hlavním dlužníkem. To je jak nějaká von der Leyenová, která za moje daně nakoupila 10 dávek Pfizeru na opíchání každého občana EU. Podle probíhajícího ne/vyšetřování přitom nekradla ani ona, ani její manžel. Ale poslancům z EP smlouvy s Pfizerem ukázat nechce, a korespondenci s Pfizerem z jejího úředního mailu, tu také nechce vydat. Jak běží opíchávání dluhovým dolarem?

Velikonoční mystérium dolarového pohřbu zvané CBDC

Podívejme se na temnou stránku držení 10 dávek Pfizeru v EU a dluhového dolaru v USA. Jak z toho ven? Jednoduše: strčíte chcíplého králíka do kouzelného klobouku a místo něj vytáhnete živou finanční žirafu. Ekonomičtí inteligenti k tomu zatleskají a obecný lid má za své poslední peníze hezký pohřeb.

  • Rychle rozjedete další války a barevné revoluce (tento týden v Súdánu), abyste se dostali k surovinám a zdrojům a přitom systémem "rozděl a panuj" oslabili vaše konkurenty. Viz proxy-válka na Ukrajině, která má za úkol oslabit Rusko a hlavně zničit EU, aby sloužilo jako US-otrok.
  • Tisknete US-dluháče jako diví (hotovost typu M2!) a s nimi ucpáváte díry po zkrachovalých bankách. Tím se vyhnete nejhorší panice typu "run on the bank", kterou už pak nemůžete manipulovat.
  • Válkami a ožebračováním lidí a předešlou nulovou úrokovou mírou necháte běžet inflaci, která vám spálí ty přebytečné dolary. Přitom lidem zničí dolarové úspory a vám zajistí nákup za ty předešlé laciné dolárky prakticky všeho. To na trhu bude za babku po těch chudácích ze střední třídy, kteří vám neoliberálně naletěli. Je to globální lichva ve velkém, prováděná za krachu dolarového impéria.
  • Jenže už teď polovina světa, která vyrábí (Asie, Afrika), nebo má suroviny (Rusko, Střední Asie) na lep neskočí a dolaru se rychle zbavuje. Pak musíte jet stylem Klause Schwaba a udělat "Great Reset". Jak říká tento prorok dedolarizace, hlavně modrým strakám: "Lidé (to jest vy a já) nebudou nic vlastnit a budou šťastní."


Jak na to? Za prvé, dolarové impérium se likviduje samo a to tak rychlým tempem, že i světoví finanční četníci dolaru jako IMF z toho mají obavy. Ministryně financí USA Janet Yellenová nepřímo přiznala, že sankce uvalené na Rusko spustily další vlnu dedolarizace (ZDE). Iracionální chamtivost jednoho procenta neoliberálů zdaleka překonává všechno, co jsme tu viděli u modrých strak a současné fialové pětikolky. Takže pokusy udržet dolarové impérium jsou už teď dlouhodobě odsouzeny k nezdaru. Proto je třeba dolar vyměnit na virtuální centrální měnu, která zruší klasické oběživo státu, jak je známe zhruba od 17. století.

K tomu jsme už psali dost článků, viz zkratku CBDC. Připomínám náš poslední článek: Finanční systém ve stavu nouze: Likvidace malých ryb a získání času pro zavedení CBDC? Jak tato měna bude vypadat v reálu, o tom jsme psali trilogii Jak shnít zaživa aneb V jaké zemi žijeme (3. díl). Článek jasně popisuje důsledky toho, co se nyní už tiše chystá, hlavně na úrovni současných elit v FEDu a ECB. S dolarem je konec, proto ať žije nové forma totálního státu, pod jinou formou finanční kolonizace.