Londýn a Moskva jsou dějištěm velkých společných akcí. Každá z nich vyjadřuje své vlastní hodnoty. V Anglii se za okázalostí skrývá původ bohatých ornamentů, často ukradených bez jakýchkoliv skrupulí. V Rusku je oslava obětí Druhé světové války závazkem ke stejné oběti pro vlast. V Londýně se úspěch měří podle toho, co jste nashromáždili. V Moskvě se měří tím, co jste udělali pro svůj lid.

Inscenace ve Spojeném království

V Anglii jsme byli 6. května svědky korunovace nejmocnějšího současného monarchy. Britský tisk nás preventivně ujišťoval, že král nemá žádná politická práva, pouze reprezentativní funkci. Je tomu tak? Jak je tedy možné, že princ z Walesu dokázal během vlády své matky stokrát změnit program jednání Dolní sněmovny a nechat odstranit předměty, které se mu nelíbily? Odborníci nás ujišťují, že šlo jen o nepodstatné návrhy zákonů. Ale jakým právem je považoval za sporné princ a nikoliv poslanci?

Jako princ z Walesu se Charles stal patronem Muslimského bratrstva. Tuto tajnou politickou organizaci vytvořila britská MI6 během kolonizace Egypta. V mnoha muslimských zemích je Bratrstvo zakázáno kvůli teroristickým aktivitám. V roce 1993 se stal patronem Oxfordského centra islámských studií, z něhož mělo Bratrstvo a MI6 vyzařovat po celém Blízkém východě v tradici Lawrence z Arábie. Horlivost prince Charlese byla taková, že se Londýn stal Londonistánem, který hostil řadu vůdců Bratrstva, včetně saúdského občana Usámy bin Ládina. Princ se 120krát vydal na setkání s monarchy Perského zálivu podporujícími tuto organizaci.

Konec starého světa

Jako Charles III. byl princ z Walesu korunován monarchou Antiguy a Barbudy, Austrálie, Baham, Belize, Kanady, Grenady, Jamajky, Nového Zélandu, Papuy-Nové Guineje, Spojeného království, Svatého Kryštofa a Nevisu, Svaté Lucie, Svatého Vincence a Grenadin, Šalamounových ostrovů a Tuvalu. Oddíly armád z tohoto jeho jeho království ho slavnostním pochodem doprovodily do jeho paláce. Přijelo nebo bylo zastoupeno přibližně 100 hlav států a vlád. Na oficiálních záběrech BBC je nebylo možné vidět. Byli to hosté, nic víc. Severokorejci, Syřané a Rusové nebyli na korunovaci vítáni. Číňané pozváni byli, ale způsobili skandál tím, že vyslali viceprezidenta Han Zhenga, který byl ve Spojeném království vykreslen jako osoba odpovědná za protibritské akce v Hongkongu.

Obřad se od dekolonizace impéria, nad nímž "slunce nikdy nezapadá", příliš nezměnil. Z korunovačních klenotů bylo odstraněno pouze několik drahokamů ukradených z Indie. Je ovšem pošetilé hodnotit staromódní obřad měřítky jiné doby. Britové si však vybrali starobylé symboly, jako by byly přijatelné i v 21. století. Například krásná vyšívaná zástěna zakrývala krále při jeho pomazání arcibiskupem z Canterbury, aby světlo Boží neoslepovalo přítomné. Opravdu se někdo bál, že bude oslněn? Po korunovaci byl král Karel III. prohlášen za "Božího nástupce na zemi". Jak se k této maškarádě mohli připojit duchovní mnoha náboženství? Pompa a okolnosti neodpovídaly nástupu krále, ale spíše pohřbu jednoho světa. Tedy západního impéria ovládajícího lidstvo.

Den vlasti

Dnes, 9. května, Rusko slaví vítězství SSSR nad nacismem. Sovětské obyvatelstvo trpělo během druhé světové války stejně jako polské obyvatelstvo. Zahynulo 27 milionů lidí, z toho více než polovina v Rudé armádě. Celkově ve 2. světové válce padl každý sedmý Sovět. Srovnejme to s každým desátým Němcem, každým osmdesátým třetím Francouzem a každým pětašedesátým Američanem.

Aby čelila nepříteli, země se semkla. První tajemník Josif Stalin osvobodil vězně z občanské války. V gulazích byli disidentští komunisté, menševici. Ukončil náboženské pronásledování a uzavřel spojenectví s pravoslavnou církví. Toto tragické období je tedy zároveň znamením smíření a národní jednoty.

Oslavy 9. května jsou proto jak připomínkou hrůz války, tak i schopnosti zachránit se navzájem. Rusové si v této době uvědomují, že "integrální nacionalisté", proti nimž na Ukrajině bojují, jsou dědici těch, kteří se přidali k nacistům a vyvraždili maximum Židů, Romů a Slovanů. Podle současné oficiální ukrajinské ideologie nejsou Ukrajinci etničtí Slované, ale potomci vikingského kmene Varjagů smíšeného se Slovany.

Nesmrtelný pluk

Od roku 1965 tradičně pochodují Rusové na Den vítězství 9. května, aby uctili památku svých prarodičů a praprarodičů padlých v boji proti nacistům. Od roku 2012 byl tento průvod zobecněn po celé zemi a byl organizován pod názvem "Nesmrtelný pluk". Dnes už nejde ani tak o oslavu mrtvých, ale o to, aby se našli jejich nástupci. I ti mají prohlásit, že jsou připraveni zemřít na obranu druhých. Rusové jsou vlastenci, ne šovinisté, a jsou schopni obětí.

Vzhledem k ukrajinským útokům se většina těchto průvodů letos neuskuteční. Akcím, včetně tradiční přehlídky armád na Rudém náměstí, bude předsedat Vladimir Putin. Na Západě je popisován jako diktátor žijící v luxusu, daleko od svého lidu. Jeho spoluobčané vědí, že to není pravda. Tvoří součást ruské kultury, a proto se stejně jako oni domnívá, že by kvůli luxusu neměl zapomínat, že je občan.

Dva světy

Jestliže poddaní krále Karla III. byli fascinováni nádherou koruny, spoluobčané prezidenta Putina se domnívají, že zdobit se kradenými šperky není žádná vznešenost. Pro ně má hodnotu jen to, co si člověk sám vydobyl.


Zdroj článku: https://www.voltairenet.org/article219270.html, psáno 9. května 2023.