Liberec opět poznamenal mapu občanských iniciativ a sebral potřebný počet podpisů pro konání místního referenda. O jeho významu jsme mluvili s jedním z organizátorů akce, Pavlem Felgrem. Je aktivistou iniciativy Je čas nemlčet a jeho blog najdete zde. Požádali jsme ho o rozhovor pro náš web.

V Liberci se organizuje městské referendum, které má zamezit rozprodeji komunálního majetku pod cenou. Proč jste zvolili cestu místního referenda a co to znamená prakticky?

Cesta místního referenda byla jedinou možností, jak zastavit plánovaný prodej libereckého letiště, Technických služeb a také dalšího majetku, který byl k 1. únoru 2013 na seznamu majetku vyjmutém z privatizace. Věřím, že se nám potřebných 8 100 podpisů podaří získat do konce března, tak jak je plánováno. Všechny důležité informace o referendu jsou na webu www.referendumliberec.cz.

Kdo a jak organizuje sbírání podpisů?

Podpis sbírají jak členové přípravného výboru, tak brigádníci, kteří nám chtějí s touto akcí pomoci. Hlavním koordinátorem brigádníků je Jakub Macek, který současně kontroluje odevzdané podpisové archy.

Jaké jsou reakce lidí, od nichž podpisy žádáte?

Reakce jsou víceméně pozitivní, více nám lidé fandí. Ze začátku o tom nevěděli nic, tak si někteří vzali leták na prostudování. Některým vadí psát svůj datum narození. Jiní občané to chtějí podepsat, ale nebydlí v Liberci a mrzí je, že se k tomu nemůžou vyjádřit.

Opravdu menší počet lidí nechce podepsat, i když vědí o co jde - ti se bojí napsat své jméno, protože např. pracují třeba na magistrátě. Nebo jim vadí, že je obtěžujeme něčím, čemu nerozumí anebo jim vadí aktivistické skupiny jako např. Změna pro Liberec.  

Co byste poradil jiným aktivistům ve městech, které jsou vinou zlodějin stejně exekučně zadlužené jako Liberec?

Aby nepodléhali tlaku, že je jejich město ve finanční tísni a musí proto prodávat pod cenou svůj majetek. Město vždy musí vystupovat sebevědomě, aby se na jeho úkor neobohacovali různí spekulanti. Majetek je velmi silný a potřebný nástroj, bez něhož nelze efektivně hospodařit a dosahovat stanovených cílů a vizí.

Referendum je velmi vhodný nástroj, jak zabránit privatizaci majetku. Pokud by chtěl někdo poradit, jak vyhlásit referendum, doporučujeme spojit se s úspěšnými organizátory referenda v Praze 7 a v Plzni, nebo kontaktovat přímo nás.

Děkujeme za rozhovor. Redakce