V Americe a ani nikde jinde na světě neexistuje jediná odrůda geneticky modifikované pšenice, která by byla schválena ke komerčnímu použití. Přesto se ve státě Oregon GM pšenice objevila a její výskyt byl potvrzen nejprve výzkumnou pracovnicí z Oregonské státní univerzity a poté Americkým ministerstvem zemědělství, které zahájilo formální vyšetřování. Vtipný tisk ji nazval "zombie wheat" neboli zombie-pšenicí.

Testovaný vzorek pšenice pocházející z pole oregonského farmáře byl geneticky modifikovaný k tomu, aby odolával herbicidu Roundup firmy Monsanto. V neschválené Roundup Ready pšenici byly nalezeny stejné genetické znaky, jaké byly v GM pšenici, kterou firma Monsanto testovala v Oregonu a patnácti dalších státech USA od roku 1998. Výzkumný program byl ukončen v roce 2004 kvůli tomu, že po GM pšenici není na trhu dostatečná poptávka.

Nyní po devíti letech od zrušení programu Monsanto přísahá, že veškerá geneticky modifikovaná pšenice byla zničena a pohřbena hluboko v poli. A zatímco firma Monsanto je z objevu GM pšenice tzv. "zmatená", farmáři přicházejí o stovky tisíc dolarů. Již jsme psali, že Japonsko a Jižní Korea do odvolání zrušili nákup americké pšenice.


Jakkoli Monsanto nepřestává zdůrazňovat, že se jedná pouze o jedno pole a jediného farmáře, oregonský farmář z videa se ptá, kolik dalších polí je ještě GM pšenicí kontaminováno. Podle jeho názoru je jen otázkou času, kdy se najdou další.

A nejde jen o pšenici. V roce 2006 se v dodávce rýže mířící do Francie našla GM odrůda Link Liberty, která nikdy nebyla schválena pro komerční použití. V roce 2000 musela firma Taco Bell stáhnout z prodeje produkt Taco Bell taco shells kvůli tomu, že obsahoval nepovolenou odrůdu GM kukuřice. V roce 2008 byla publikována studie, která potvrdila výskyt GM kukuřice na mexickém území, na kterém bylo její pěstování zakázáno už v roce 1998 kvůli ochraně krajových odrůd. Tato studie považuje za nejdůležitější nález fakt, že k šíření GM kukuřice došlo tak snadno.

Nedávný záhadný objev GM pšenice v Oregonu i další případy ukazují, že je nemožné výskyt GM plodin kontrolovat a že je tedy velmi pravděpodobné, že potraviny obsahují nepovolené odrůdy GM plodin. Studie z roku 2002 upozorňuje na fakt, že v západní Kanadě pšenice určená k vývozu obsahuje 0,6 – 2,4% odrůd, které nejsou registrované nebo jsou zastaralé.

Tisíce polních pokusů proběhlo, ale jen zlomek testovaných GM odrůd různých plodin (zhruba 100) byl legalizován. Každá z testovaných rostlin včetně těch, které nebyly povoleny, znamená roky polních pokusů a možnou kontaminaci potravinových zdrojů. A nikdo neví, zda tyto plodiny jsou bezpečné pro člověka, což nás přivádí zpět k oregonské GM pšenici a její údajné zdravotní nezávadnosti, kterou se Monsanto ohání. Ta sice byla potvrzena americkým úřadem FDA (U.S. Food and Drug Administration) už před více než deseti lety, ale tento dokument ukazuje, že potvrzení je založené na tom, že firma Monsanto dodala materiály, které zdravotní nezávadnost potvrzují.

Na závěr nutno říci, že jednoznačnou výhodou GM pšenice z Oregonu je to, že alespoň mohla být objevena. Farmář použil k postřiku herbicid Roundup a obilí prostě nebylo zničeno, což vedlo k jeho objevu. Profesor molekulární biologie Jack Heinemann si ale klade otázku, zda je vůbec možné objevit zdivočelé GM plodiny, které jsou modifikovány např. pro farmaceutické účely.

Zdroje:
http://www.newscientist.com/article/dn23638-monsanto-modified-wheat-mystery-deepens-in-oregon.html
http://www.alternet.org/food/more-rogue-ge-crops-monsantos-wheat?page=0%2C0