Rodina Gilbertových v Texasu spokojeně nechala dva roky hlídat svou dvouletou holčičku Allyson přes tzv. baby monitor ovládaný přes domácí wifi-síť a router. Na jednou se v noci vzbudí a slyší, jak někdo volá její jméno a začíná k ní sprostě mluvit. Přišli do pokoje a zjistili, že hlídací kamera se otáčí směrem k nim. Evidentně byla hackovaná přes internet.

V USA se toto nezákonné vniknutí do soukromí nazývá „rattling“ čili chřestění. Nejčastěji ho používají muži, kteří dálkově ovládnou webové kamery na PC, kterými komunikují ženy. Snímky pak vystavují na soukromých internetových stránkách. Přidáváme příklad „ženského mučitele“ (sextortionist) z Kalifornie, Luise Mijangose, který se svými eskápadami chlubil na internetu.Záběr na hackerovu obrazovku ukazuje ovládanou kameru dívky z Malajsie. Software běží na pozadí útočníkova PC a hacker si může kdykoliv zapnout vybraný rozhovor s obrazem i se zvukem. Na pozadí obrázku je vidět seznam hacknutých obětí. Mnozí z hackerů nahrávek využívají k obtěžování svých obětí, vydírání a podobně. Ve slangu hackerů webových kamer se hackované osoby nazývají „otrokyně“ nebo „otroci“ (slaves). Klasický obrázek v hackerských „albech otroků“ pak vypadá následovně.Jiní úchylové špehují pomocí softwaru na dálkové ovládání kamer například kojence, viz úvod článku. Odborníci podle typu použité kamery pro hlídání kojenců u Gilbertových zjistili, že byla snadno napadnutelná. Firma před časem nařídila kvůli této kritické chybě upgrade softwaru a nabídla záplatu. Rodina řekla, že měli aktivovaný firewall a kamera i router byly zabezpečené heslem.

Nářadí na dálkové ovládání počítačů (remote administration tool, RAT) není nic nového. Poprvé bylo prezentováno skupinou zvanou Cult of the Dead Cow, která vypustila malware zvané BackOrifice v roce 1998. Pokračovalo se programy jako DarkComet a BlackShades, které se kvůli detekci zakryptovaly v PC tak, že jsou pro detekovací programy zcela neviditelné (fully undetectable, FUD). Hackeři s nimi ovládají i stovky počítačů s kamerami.