Zhruba před dvěma týdny se na webu objevil rozhovor se syrskou řeholnicí, sestrou Agnes od Kříže (Al Oum Agnès Mariam el Salib), která je představenou kláštera umučení sv. Jakuba ve městě Qara. Tato řeholnice pracuje v charitativních službách syrských klášterů už více než 18 let. Tato libanonská karmelitánka (a bývalá hippies) palestinského původu se rozhodla "dělat politiku", a to dokonce na několika frontách. Jako držitelka francouzského pasu mohla kdykoliv odjet ze země, ale to by musela opustit malé sirotky ubytované v klášteře a také klášterní sestry. To neudělala, i když měla teroristy z Al-Kájdy a Al-Nusry přímo v klášterní zahradě. A pustila se navíc do jiné práce. Nejprve upozornila na zahraniční původ a financování povstalců, které měla přímo v klášterní zahradě. Pak odsoudila lhostejnost a zbabělost západních zemí, které těmto povstalcům aktivně pomáhají. Toto video máte zde.


Mezinárodní senzaci ovšem vzbudila její mravenčí analýza desítek videí, které povstalci umístili na web jako doklady o údajném útoku sarinem, který měla spáchat syrská vládní vojska. Viz články Fakta o Sýrii, v nichž jsme postupně komentovali všechny důležité fáze tohoto vyšetřování. Sestra Agnes jasně dokázala, že mnohá videa jsou podvod. Je to trapné zejména pro USA, jejichž úřady a armáda se těmito záběry oháněly při počítání obětí. Viz komentář oficiální zprávy podané vládou USA o masakru. Podívejte se na postup práce týmu sestry Agnes, který analyzoval publikovaná videa následujícím způsobem.


Výsledek ukazuje manipulaci s jednotlivými záběry, na nichž řeholní sestry poznaly některé děti a sirotky, které 14 dní před údajným útokem zmizely z Latákie, a to z oblastí kontrolovaných povstalci. Viz první část rozhovoru s nálezy identických dětí na různých snímcích. Syrské úřady a sestra Agnes nyní vyzývají rodiče těchto "obětí" (pokud vůbec jsou na živu), aby na záběrech identifikovaly své děti. Klíčový nález této řeholnice již Rusové a syrská vláda poslali vyšetřovacímu výboru Rady bezpečnosti.