Vraždění v Gaze má dvě dějství. To první jsme popsali v článku Z Prahy do Gazy. Klíčová argumentace českých aktivistů staví na nepoměru ztrát. Izrael bombarduje koncentrační tábor, který sám vytvořil a který navíc neustále zmenšuje při stále vyšším počtu zde držených vězňů. Hamás zabil asi tři osoby, zatímco státní moc dotovaná miliardami dolarů a nejmodernějšími vojenskými systémy z USA a EU má na svědomí 2 tisíce zavražděných civilistů. Tři ku dvěma tisícům. Tento nepoměr je navíc zdůrazněn faktem, že agresor cíleně bombarduje i řádně označená a zdokumentovaná centra uprchlíků pod ochranou OSN. Je tedy jasné, že Izrael bude dříve nebo později souzen mezinárodním tribunálem za zločiny proti lidskosti.

O to jde především. Vraždit civilisty lze na způsob Porošenkovy vlády na Ukrajině. Dokud má tamější situaci pogromů v hrsti masová korporátní média kontrolovaná USA a EU, zatím to vraždícímu Kyjevu prochází. Dlouhodobě na tom bude Kyjev stejně jako Izrael, kterému se lhůta mezinárodního potrestání za zločiny proti lidskosti už hodně krátí. Tady jsou důvody.

1. Amnesty International a Human Rights Watch oznámily, že Izrael jako okupační mocnost pásma Gazy jim nedal oficiální souhlas k návštěvě tamějšího rozbombardovaného koncentráku. Obě organizace to marně zkouší už od 7. července, alespoň podle oficiálního izraelského listu Haaretz. To znamená, že válečné zločiny budou dokumentovány pouze Palestinci a jejich svědectví budou mít v případě tribunálu velkou váhu. Ale Izrael asi dobře ví, proč tam nepustil hlavní nezávislé organizace hlídající lidská práva na celé planetě.

2. Izrael má na výplatní pásce celý Al-Fatáh a východní část okupovaných území na západním břehu Jordánu pod vedením Mahmúda Abbáse, kterého platí USA a Izrael. Proto tam není válka a zdejší Palestinci v řádově větším koncentračním táboře mají zhruba 2x vyšší životní úroveň než jejich rodáci v rozstřílené Gaze. To je jediný rozdíl, protože jejich území a zdroje jsou zabírány úplně stejným způsobem. Abbás nařídil palestinskému ministrovi spravedlnosti (Saleem al-Saqqa), aby stáhl žalobu proti Izraeli na International Criminal Court (ICC), kterou mu pomáhalo připravit asi 130 mezinárodních právních expertů. Ministr však nepovolil tlaku zkorumpovaného Abbáse a žalobu údajně podal.

Výsledek je, že v případě mezinárodního uznání Palestinského státu bude Izrael obviněn za zločiny proti lidskosti a skončí na stejné lavici obžalovaných jako Rwanda a další africké genocidní režimy. A k tomu uznání. Valné shromáždění OSN již v listopadu 2012 přijalo Palestinu za nečlenský stát. Pro bylo 138 zemí, 41 se zdrželo hlasování a jen devět bylo proti a mezi nimi i Česká republika. Česká diplomacie vypadla z civilizovaných zemí světa, a nijak ji to netrápí.

3. A jsme u podstatného, totiž propagandy. Vraždit se dnes dá ve světě vcelku beztrestně, pokud se zločiny přikryjí hesly jako "boj za demokracii" nebo za "západní hodnoty". Viz země jako Sýrie, Libye nebo Ukrajina. Většinou se za demokracií nebo za západními hodnotami skrývají hodnoty typu nalezišť ropy, a v případě Izraele hlavně plynu pod mořským dnem, pak vody a hlavně půda zabraná nelegálním způsobem a pomocí násilí.

Pokud by Izrael byl obžalován mezinárodním tribunálem za zločiny proti lidskosti, pak by prohrál mediální válku. Již nyní dochází k bojkotu např. ze strany EU v případě zboží, které pochází z nelegálně okupovaných palestinských území. Viz článek Přemrštěná reakce Izraele na umírněné opatření EU. V případě přijaté obžaloby by i hodně proizraelské státy jako Česko měly velké problémy s tím, jak vysvětlit dodávky zbraní do režimu obžalovaného z genocidy, popř. by musely vysvětlovat veřejnosti důvody, proč s takovým režimem ekonomicky spolupracují. K tomu nesmí podle Izraele a USA v žádném případě dojít.

Takže rozstřílet Gazu i s civilisty a s uprchlickými centry pod ochranou OSN je jedna věc. Druhá věc je, aby tato zvěrstva nikdy nešla před mezinárodní tribunál. Dokud se to Izraeli bude dařit, pak s ním státy jako Česko budou moci trvale udržovat jménem nás občanů tzv. "přátelské vztahy".