Tož dalo sa tu žit, a v klidu, tak do 16. 10. 2014. Pak přišlo varování od Zlínských hasičů, že došlo k požáru v muničních skladoch ve Vlachovicách. A tož občanom doporučili nevětrat a k dané lokalitě sa nepřibližovat.


Každý v okruhu 12km, kdo slyšel tu ranu, si to bude dlůho pamatovat. Baráky poskočily a kdo byl blíž nebo na kopci, tak si přesklil okna, samozřejmě za svoje. Strana a vláda nikomu na sklenářa nedala a co nebylo pojištěné, to bylo bez nároku.

Přijeli papaláši ministerští a řekli že to majú pod kontrólů. Že ty sprasené zákony, co za ten bordel možů, ty už prý brzo opravíjú. Tož hezké, že sa tak o ty zákony starajů, aj o ty havarijní plány a tak. Na mapách nadělali kolečka vyvěsili si to po nástěnkách a do hor nakomandovali policajty s vojákama a týdeň tahali pásky, jak na barumku. Páska na barumku je žlutá a je to na dva dny. Tož tyto sú červené, a budú tu až do dalšího podzima.

Jak dojeli poprvé eště s tím hejtmanem Myšákem, tož na vlastní uši sem slyšél tu pitomost. O tem, jak prý drobná zvěř a srnky běhajů po areálu a kopů paprčama do zápalek tých rozházaných granátů a ty pak po nocách bůchaly. Tož byl to takový pohádkový večer. Kdo jim tak pitomů výmluvu dal do huby? Když tady tak minimálně 15 kiláků dokola je už týdně tak akorát krtek v zahrádce. Možeš takovým neco věřit?1. výbuch - 16.10., sklad č.16
Dne 30.11. policie oznámila, že cesty v areálu byly vyčištěny a může dojít k odvozu 7 tisíc tun munice ze skladů. Sklad č. 12 byl otevřen a zběžně zkontrolován, nic ale nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout.

2. výbuch - 3.12., sklad č.12

Miroslav Pala - starosta obce Lipová 4.12.2014 wrote:

Ptám se jako zástupce občanů obce Lipová, co bude dál. Podotýkám, že v areálu se nachází ještě asi 26 takových skladů napěchovaných municí. To budeme neustále ve stresu, kdy vyletí do povětří další a neustále provádět evakuace obyvatel obce? Vzniklými evakuacemi, kdy občané musí během několika minut opustit své domy a zvířectvo, vznikají jednak škody na zdraví občanů a také na jejich majetku. Z vyjádření postižených občanů vyplývá, že pojišťovny odmítají takto vzniklé škody na majetku hradit a odkazují je na majitele uvedených vybuchlých skladů.

Ptám se, kdo nahradí škody našim občanům? Škody, které nejsou způsobeny nepředvídatelnými přírodními vlivy, ale je za nimi konkrétní viník? Ptám se, kdo uhradí celkové škody vzniklé touto situací, které půjdou do milionů korun. To budou opět daňoví poplatníci?


A tož sa ptajme. Proč ty baráčky najednú začaly búchat, jak na běžícím pásu? A není to náhodů také tím, že ty firmy odevzdaly policajtom papíry, kde je napsané, co tam je napsané, že v těch muničákách je echt to, co tam je? A co taky musí búchnút, aby to tam konečně nebylo?

Jak sa zametá v muničáku, aneb Viktor Čistič

Koncem roku 2013 bylo 202 právnických a jedna fyzická osoba držiteli povolení k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem, nových povolení bylo vydáno celkem 59. Současně bylo provedeno 75 úprav povolení.

Výroční zpráva o kontrole vývozu vojenského materiálu za rok 2013
K vývozu vojenského materiálu bylo v roce 2013 uděleno 1 128 licencí v hodnotě 12 638,9 mil. Kč (486,6 mil. €). Hodnota realizovaných obchodů na základě využití licencí, včetně licencí udělených v minulých letech, (dále pouze „využití“) činila 7 431,2 mil. Kč (286,1 mil. €). A tož to shrňme: je to o licenci k vývozu a překupování čehokoliv v reálném neoliberálním kapitalismu pro jedno procento. O lidi bydlící u muničáků jde až naposledy.

Dozorující státní zástupce Leo Foltýn překvalifikoval trestný čin na úmyslné obecné ohrožení. Ministr vnitra Chovanec potvrdil, že není v tuto chvíli možné úmysl vyloučit. Je to jedna z verzí vyšetřování. Zlínští kriminalisté už tuto událost nevyšetřují. Vše si po sebe vzalo Policejní prezidium. Podle ministerstva vnitra je to proto, aby na kriminalisty nepůsobily žádné "místní vlivy". Do vyšetřování se navíc mají zapojit specializované celostátní útvary policie.

Státní cirkus s ohňostrojem, a za naše peníze

A my se ptejme. Došlo jednoznačně k obecnému ohrožení v nejvyšší trestní sazbě.

Wikipedie wrote:
Obecné ohrožení podle §§ 272–273 trestního zákoníku je trestný čin, jehož se dopustí pachatel, který úmyslně (§ 272) nebo z nedbalosti (§ 273) vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že způsobí požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání (obecné nebezpečí), případně obecné nebezpečí zvýší anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění.

Výjimečný trest je na 20-30 let nebo na doživotí. Výbuchy rozmetaly dva lidi na molekuly a donutily celé vesnice k okamžité evakuaci. A nás by tady na vybuchujícím Valašsku strašně zajímalo, zda policie už někoho obvinila a kdy konečně půjde sedět do vazby jednatel té zbrojařské společnosti, jejíž sklady létají do vzduchu. A pokud je za to odpovědný stát, protože sepsal za Kalouska koncesionářské zákony pro blaho zbrojařů, tak by se mělo pilně pokračovat ve vyšetřování, třeba až k tomu Kalouskovi.

Zdroje:
Události 6.12.2014
Majitelé vybuchlého skladu se už v minulosti ocitli v hledáčku policie
MPO - publikování výročních zpráv o kontrole vývozu vojenského materiálu
Muniční sklad ve Vrběticích byl přetížen, tvrdí bývalý zaměstnanec


Psali jsme
Výbuch muničáku a spolek „Za zdravé Valašsko“