Jsme svědky bezprecedentní války vůči Evropě prostřednictvím skutečné, nikým nezvolené vlády v Evropě, tzv Trojky. Viz film TV Arte, o němž jsme referovali (Bankovní Trojka: Moc bez kontroly (TV Arte)). Tento tříhlavý drak usídlený v ECB tiskne eura ostošest a žene evropský finanční systém do záhuby. A s ním pohřbívá i jakoukoliv naději na hospodářské oživení a pokles nezaměstnanosti. Prská síru, jen aby oslabil euro v poměru 1:1, nebo dokonce ještě níž. Odhad cíle některých analytiků je 0,80, viz článek zde.

Jak se ničí Evropa

Probíhá měnová a ekonomická válka, jejíž smysl je jasný. Přeliv kapitálu do USA a zničení celé generace evropských penzistů, kteří si šetřili na důchod v penzijních fondech a nyní budou okradeni o své celoživotní úspory. Krádež jede přes cílené snižování úrokové sazby ze strany ECB pod záminkou „boje proti deflaci“. Dojde k zavedení negativního úroku, kdy nejenom že střadatelé nedostanou žádné úroky, nýbrž za vklady v bankách se musí platit ještě bankám poplatky. Vytoužený efekt ECB pod povelem USA je ten, že zničení eura vede zákonitě k útěku od eura směrem k dolaru. A hádejte, kdo vymyslel tuto geniální teorii negativního úroku, která teď potopí Evropu? Larry Summers, tak zvaný ekonom, profesor na Harvardu, představitel servilní třídy pracující pro zájmy světového jednoho promile. Životopis tohoto pána najdete zde.

Od podzimu můžeme očekávat velkou krizi penzijních fondů, které tak dobře „investovaly“ 40-80 % úspor pracujících a odpovědných včeliček do spolehlivých a jistých cenných papírů na důchod. Ani výnosy státních dluhopisů země, jakou je Německo, nebudou schopny konkurovat americkým dluhopisům a akciová bublina se nafukuje dál. Úplně stejně jako v roce 2009, kdy také došlo k obratu a ke zpětnému útěku kapitálu do USA. Prohlédněte si graf Martina Armstronga důkladně, zejména ten konec.Jestli vám úrokové míry velké hospodářské krize a nástupu fašismu něco připomínají, tak to není podobnost čistě náhodná, protože my, ekonomové, na náhody nevěříme. Nebo se podívejte na předešlý článek redakčního kolegy (Tiché šílenství finančních trhů).

Znehodnotíme měnu a pak...

Takto se vyrábí krize a války a Mario Draghi z ECB plní úkoly svých nadřízených svědomitě. Ačkoliv všichni mluví o konci dolaru, ten má ještě čas. Nejdříve musí potopit definitivně Titanic zvaný "euro". Pak je třeba zničit nepřátele všude kolem, kterých exponenciálně přibývá. Množí se pokusy o barevnou revoluci ve všech zemích a po všech kontinentech, nepřátelské země vyskakují ze země jako houby po dešti. Zejména ty v Jižní Americe. Nepřítel číslo jedna je však Rusko, Číny se západní propaganda přece jenom příliš obává. Tento věřitel by totiž šmahem mohl položit ekonomiku USA na kolena. Jenže by si příliš rychlým rozhodnutím také přivodil značné šrámy. Ofenzívu proti devastujícímu systému západního korporátního fašismu nastoupilo korporátní, ale národně sjednocené Rusko. Jakkoli se to zdálo být nerealistické, sjednotilo řadu velkých nesourodých států v úsilí vymanit se z područí zkorumpovaných, nenažraných finančních elit, ovládajících dnešní mezinárodní organizace jako MMF, Světovou banku, ECB a další.

Marně volali politici jako Evo Morales (Bolívie) v roce 2014 po reformě Mezinárodního měnového fondu. Ten rovněž požadoval odklon od mrchožroutské neoliberální politiky MMF a odškodnění zemí, které byly touto doktrínou vážně poškozeny. Přidávají se k němu i další země, například Uruguay – kde jde o financování obrovského přístavu, nebo Kuba, které Rusko odpustilo dluh ve výši 36 miliard dolarů. Viz náš článek Rusko a USA bojuje o Kubu.

New Development Bank aneb Supové na ústupu

Od roku 2009 začala probíhat multilaterální jednání, která vyvrcholila loni v létě konferencí zemí BRICS (Brazílie, Indie, Čína, Rusko, Jihoafrická republika) ve Fortezze v Brazílii. Bylo přijato klíčové, základní rozhodnutí, k vytvoření nového měnového fondu - „New Development Bank“. Rozvojové banky, ve které žádná měna nebude světovou, protože se jedná o multilaterální financování projektů v národních měnách zúčastněných států. Jde především o rozvojové infrastrukturní projekty zemí, které měly v roce 2014 víc jak 3 miliardy obyvatel, což je 41% světové populace, a států, které v souhrnu vytváří 25% HDP celé planety a drží 42% světových devizových rezerv.

Centrální banky těchto zemí budou podřízeny mezinárodní smlouvě, která bude řídit detailně swapové devizové transakce v národních měnách. Rusko smlouvu ratifikovalo a Putin ji podepsal minulé úterý. Každá ze zúčastněných zemí vloží do New Development bank na začátku kapitál 50 miliard dolarů, později 100 miliard. Ruská duma již schválila zákon, kterým se Rusko stává zakládajícím členem s vkladem 100 miliard dolarů. První zasedání představenstva banky proběhne v dubnu v Rusku a budou ustanoveny orgány banky. Předsedou rady guvernérů se má stát ruský ministr financí Anton Siluianov, místo prezidenta banky obsadí Indie. Další zasedání v červenci má urychlit akceschopnost banky, která by měla již plně fungovat na konci roku 2015.