Vedoucí Národní banky Ukrajiny (NBU) Valerija Hontarevová (Валерія Олексіївна Гонтарева) odchází do důchodu a podala rezignaci k 10. květnu. Vedla v Národní bance Ukrajiny bankovní dohled velmi tvrdě a v USA to ocení tradičním úslovím "dobrá práce". Ona sama to tak hodnotí a dívá se do budoucnosti s pozitivním očekáváním. Má k takovému optimismu důvod? Když Hontarevová nastoupila, byl kurz 11,8 hřivny/USD (květen 2014) a na konci při mávání na rozloučenou ukazuje kurz NBU 27,15 hřiven/USD (duben 2017). Takže z pohledu Wall Street je to ideální, protože si celou Ukrajinu mohou koupit prakticky za babku a všechny zdejší žebrácky placené "pracovní síly" k tomu dostanou skoro zadarmo. Ukrajina náš vzor, viz dosavadní politiku ČNB.

Jak se tunelovaly ukrajinské banky

Vývoj kurzu nelze oddělit od vývoje politického a hospodářského. Příběh největšího finančního ústavu PrivatBank, který se Ukrajina se rozhodla zestátnit, je symbolický. Banka byla insolventní a její zestátnění bylo jediným způsobem, jak ochránit peníze 20 milionů Ukrajinců. Většinu úvěrů banka poskytla spřízněným firmám majoritních akcionářů. To jsou samozřejmě dva nejbohatší muži v zemi, tedy Ihor Kolomojskyj a Hennadij Boholjubov. Po krachu PrivatBank během poslední noci před znárodněním dokázali tamější kouzelníci prozatím beztrestně vyvést úvěry za 16 miliard USD propojeným osobám. Pokud vezmeme fakt, že Ukrajina je v bankrotu, je to pozoruhodný výkon, za který by se rozhodně nemuseli stydět ani zdejší amnestovaní klausovci.

Pak už nezbylo než začít tisknout peníze ve dvou směnách. Národní bance Ukrajiny zůstali dlužníci "Nadra" Dmitrij Firtaš (9,8 miliardy dolarů), "Delta" Nicholas Laguna (8 miliard), "Finanční iniciativa" a "VABаnk" Oleg Bachmaťuk (7,2 a 3 miliardy dolarů) a "Finance a Úvěr" Konstantin Ževago (6,3 miliardy dolarů). Celkový dluh je momentálně kolem 285 miliard USD. Stát je před krachem bankovního sektoru. V Národní bance Ukrajiny probíhá vyšetřování podvodu s likvidními aktivy dozorovaných bank v částce 315,6 miliard hřiven. Jde o umělé snížení hodnoty aktiv likvidovaných bank s cílem prodávat za hubičku. Krysy opouštějí loď a hledí rozkrást všechno, co je dosahu. Zkrátka, liberální ekonomika na východní způsob vedená janičáři, kteří navíc budou mít na krku stíhání za zločiny proti lidskosti.

Koně jsou pryč, tak zavřeme vrata od stáje

Ukrajinská Asociace na ochranu bank je hrubě nespokojena s kvalitou práce bankovního dohledu NBU. Požadují, aby činnost vedoucího bankovního dohledu byla vyšetřována pro korupci a zneužívání pravomocí, a to co nejdříve. Sdružení pro ochranu bank pod vedením Kateřiny Nazimkové připomíná, že za dobu práce Valerije Hontarevové na postu šéfa NBÚ bylo 89 bank staženo z trhu. Ztráty podniků a občanů jdou ke hranici 550 miliard USD. Počet vkladatelů, kteří museli vyzvedávat vklady prostřednictvím Fondu pojištění činil více než 1,6 milionů lidí, a zatížení Fondu pojištění vkladů se zvýšilo na 80,3 miliard hřiven,. A to jsou vyplacené prostředky pouze za rok 2016, tedy před výše uvedenými velkým zlodějnami. Uzavření bank vedlo k masovým protestům vkladatelů a poklesu důvěry v bankovní systém. 106 tisíc pracovníků bankovního sektoru bylo propuštěno v důsledku uzavření finančních institucí.

Zavřeme vrata a včas vezmeme americký pas

Šéfka NBU asi během velké přepadačky bank seděla na židli a dívala se zasněně z okna směrem na Wall Street. Jenže Valerija Hontarevová má skutečný problém a není to pouhé zneužití pravomoci a korupční lapálie. Je to obvinění z vlastizrady. Na Ukrajině je zakázáno dvojí občanství a je za to trest odnětí svobody na dobu až 15 let s konfiskací majetku. Dokud americká občanka Hontarevová seděla na plné kase, tak její dvojí občanství nikomu nevadilo. Janičáři mají jeden zákon pro kmány a jeden pro pány. Jenže teď je kasa prázdná, a to dosti beznadějně. Má se platit půjčka 3 miliard dolarů Rusům a MMF ani ECB nechtějí už janičářům půjčovat. K dovršení smůly a ukrajinské cesty do USA či do EU nedávno Trump řekl, že Ukrajina není jeho problém. Pochopitelně, protože Nulandovou z funkce hlavní ukrajinské demokratizátorky už dávno vyhodil.

Odvolací soud v Kyjevě nařídil hlavnímu státnímu zástupci znovu dohledávací vyšetřování šéfky Národní banky ohledně druhého státního občanství. Právě v této souvislosti byla obviněna z vlastizrady. O tom píše se v soudním dekretu č. 11сс/796/466/2017, který je k dispozici na oficiálním webu prokuratury. Valerije Hontarevová měla jenom dvě možnosti: Odchod do důchodu, nebo odchod do vězení. Zatím to vypadá, že si bude užívat poklidné penze asi někde v USA. Ale než se tam dostane, má skutečný problém s tvrdým jádrem ukrajinských vlastenců.

Poučení pro nás. Prodejme vlastní banky a finanční zájmy dobrodincům na Wall Streetu na způsob bývalých dobrodinců typu Klause, Kalouska a Dlouhého a můžeme klidně dopadnout jako na Ukrajině. O současné ČNB to zatím plně říci nelze. Zatím nedostala stát do krachu jako jejich pilná americko-ukrajinská kolegyně na Ukrajině.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!