Britská vláda slibovala svým důvěřivým poplatníkům zlatý kšeft s recyklací evropského jaderného odpadu. Výsledek? Vybudované zařízení Sellafield Mixed-Oxide (MOX) se uzavírá pro nedostatek zájmu. Tento špás stál daňové poplatníky Velké Británie celkem 2,2 miliardy liber. Navíc interní audit odhalil další frašku.

Zařízení nebylo projektováno pro správný účel a jeho výkonnost za poslední dekádu byla velmi nízká.


Vládu tato zpráva zaskočila, protože plánuje postavit další zařízení podobného typu opět v Sellafieldu tím, že rozšíří již existující kapacity. Již jsme psali o tom, že se musí zbavit největších civilních zásob plutonia na světě, které již nelze skladovat v zastaralých zařízeních, odkud uniká radioaktivní materiál. Viz článek Likvidace hazardně uskladněného jaderného odpadu ve Velké Británii přijde na 70 miliard.

Po odpisu 2 miliard se v parlamentu rozpoutalo další kolo debaty. Vláda byla obviněna z diletantismu, protože slepě poslouchala atomovou lobby a nenechala si vypracovat žádné oponentní posudky. Hlavně britští Zelení upozorňují na to, že plány na nové MOX zařízení v Sellafieldu jsou vypracovávány se stejnou tupostí jako předchozí projekt. Vláda je prý v této věci zcela nepoučitelná.

Navíc další interní vládní zpráva doložila, že po omezování jaderné energie v Evropě díky levnějším alternativním zdrojům by stavba nového centra na obohacování uranu byla naprostým debaklem. Nové zařízení se vyplatí jen tehdy, pokud bude ročně produkovat 120 tun jaderného paliva a bude schopné pro něj najít kupce. Jenže stávající funkční zařízení v Sellafieldu za celou dobu své existence (10 let) vyrobilo pouhých 14 tun hotového paliva. Závod, jehož výrobní cena byla 1,4 miliardy liber, byl uzavřen v roce 2011. Když byl plánován v roce 1993, jeho cena za výstavbu měla být 280 miliónů liber. Cena vzrostla během stavby o 500 %.

Tak hospodaří jaderná lobby s penězi daňových poplatníků ve Velké Británii a pochopitelně i u nás. Je jasné, že všechny tyto gigantické prodělky jsou zahrnuty v ceně britské elektřiny. V Česku ovládaném jadernou lobby to nebude jinak. Někdo ten nový Temelín zaplatit musí.