Římské jedno procento před zánikem Říma také nevědělo roupama co dělat, viz slavné lukulské hody, gladiátorské hry a jiné nesmysly. Dnešní jedno procento je na tom dost podobně a vesele se baví za naše daně, které jim dali jimi koupení a námi volení politikové.

Série článků k offshore-leaks a k neplacení daní ukázala stav dnešní společnosti, kde jedno procento spravuje již 50 % bohatství celé planety. Například článek Apple platil ze zisku 36,8 miliard dolarů daň 1,9 % nepotřebuje komentář. Článek navíc ukázal systém, který se jmenuje "dvojitý irský a holandský sendvič". Používá jej firma Apple a další oligopoly jako Google, aby se vyhnuly placení daní ve svých zemích. Systém je technicky trochu komplikovaný, ale jeho zřízení a obsluhu zvládne každá větší makléřská firma. A nyní dobrá otázka: Kam s těmi penězi? No přece do hraček boháčů, které odpovídají jejich egu.

Článek Ukrajinský bojový dárek: výbuch rakety Antares ukázal první typ hračky pro miliardáře. K pochopení tohoto fenoménu je třeba číst starší článek Korporátní otroctví americké NASA. Americká soukromá společnost SpaceX představila se vší mediální parádou na barnumský způsob náhradu vyhořelé NASA. Nová verze raketoplánu má létat k ISS nejen s nákladem, ale i s kosmonauty. NASA kapitulovala a nechala privátním agenturám klíčovou část peněz na nejdůležitější technologický výzkum budoucnosti. Stát řízený korporacemi se tak vzdal dalšího pole suverenity, které dosud s úspěchem ovládal. Už zbývá jen předat korporacím vývoj a vedení armády, což bude rychle následovat. Vývoj nosných raket budou mít v hrsti korporace, které dostanou monopol na nosné části. Nejde tedy v pravém smyslu slova o hračku, ale návrat zpět do 70. let. Tyto společnosti vyvíjejí za daně amerických poplatníků technologii, která je zavedená již od 70. let. Jinak řečeno, objevují objevené, a to za miliardy. To platí doslova, protože musí projít celou cestu nezdařených pokusů.

Další výbuch hračky pro miliardáře proběhl ještě tento týden. Společnost The Spaceship Company je společným podnikem Scaled Composites a Virgin Galactic, která se baví vesmírnou turistikou pro milionáře. Jejich pokusná loď a budoucí hodinový hotel zvaný SpaceShipTwo havaroval nad Mohavskou pouští v Kalifornii dne 31.10.2014. Zkušební pilot se zabil a hračka miliardáře Richarda Bransona slouží jako úkryt chřestýšům.

Podobné nesmysly jsou logickým pokračováním nihilistické ekonomie jednoho procenta. Jenže zchudlý a technologicky upadlý Západ už na podobné pitomosti nemá zdroje. O tom viz článek Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem. Podívejme se na fakta, to jest na oficiální WIPO ročenku zvanou World Intellectual Property Indicators. Tato organizace sbírá data o patentech a intelektuálních právech ze všech zemí světa. Stáhněte si ročenku za rok 2013 a podívejte se na tyto pro nás důležité údaje:

  • patentový úřad Ruské federace zaznamenal v roce 2012 nejvyšší nárůst patentů ze 20 průmyslově vyspělých zemí světa, celkem o 29,5 %;
  • občané Číny usazení doma podali ve světě celkem 650,000 průmyslových patentů (rok 2012), Německo pouhých 76,369, Jižní Korea 68,737 a USA pouhých 45,245;
  • občané Číny podali 99 % jejich patentů u domácího úřadu, zatímco Američané si nechali většinu svých patentů registrovat v cizině (58,4 %).


Pak už neudivuje fakt, že Pentagon a NASA si musely do zásoby nakoupit ruské raketové motory, aby mohly za rozumnou cenu vypouštět své špionážní satelity proti Rusku. Až pak slavnostně vyhlásila USA embargo na Rusko. Privátní firmy provozující raketu Antares bohužel musely sáhnout po ukrajinské náhražce, která vybuchla za několik vteřin. Čína ve zrychlených výdajích na školství, výzkum, obranu a při zmíněném trendu patentů bude vládnoucí zemí v oblasti technologií již v příštím desetiletí. Obě tyto země nenechají miliardáře hrát si se strategickými hračkami. Klíčové programy řídí stát, stejně jako to dříve v USA dělala NASA. Rusko a Čína nemají tolik korporátních peněz a navíc mají víc rozumu.