Kolegové zveřejnili čísla o dětské chudobě v USA, která tuto zemi řadí na jedno z posledních míst mezi vyspělými zeměmi světa (USA: Dětská chudoba v číslech). Není to náhoda, což dokazuje nedávná studie Harvardské univerzity (Harvard Business School). Studie se jmenuje velmi charakteristicky "Neřešené problémy a rozdělený národ" (Problems Unsolved and a Nation Divided). Harvardská ekonomka neoliberálním ideologickým dopingem pomohla krach US-společnosti úspěšně nastartovat a dlouho vedla peloton. Nyní, když pochopila, o jaký průšvih jde, tak se svým závodním kolem opatrně zajela do depa, a nechává veřejně řádit jiné politické a ideologické hlupáky. Nejspíš tu školu začal vést Putin, protože je plná obratně skryté proruské propagandy. Porno-bojovníci za Evropské hodnoty by ten Harvard měli nechat zavřít. A protože to jde těžko, tak korporátní média na tuto studii uvalila kompletní informační embargo.

Krach politiky

Studie je celkem rozsáhlá a každý z ní komentuje to, co se mu hodí do argumentační linie. My nebudeme postupovat jinak a začneme od konce studie, tedy politikou. K tomu viz náš článek Skutečná bitva o budoucnost Demokratické strany v USA. Z grafu jasně vyplývá, že zkorumpované partaje Republikánů a Demokratů prolezlé nepotismem, klany a politickou a ekonomickou korupcí už Američany nelákají.Stále více občanů chce mít v zemi politickou alternativu. U nás to bude podobné, ale celý proces bude trvat déle. Systém dvou stran se v myslích Američanů přežil, protože je úplně jedno, koho z těchto dvou komediantů volíte. Prezidentské volby to ukazují víc než jasně. Nemocná starší paní pravděpodobně postižená začínající mozkovou demencí je jasně republikánská kandidátka proti levicovému miliardáři, který kradl, nyní lže a nemá žádný problém slíbit cokoliv, kromě války s Ruskem. Do ní naopak verbuje starší unavená dáma vedená vojensko-průmyslovým komplexem. Není divu, že toho Američané mají dost. Další graf ukazuje rozpad společných amerických hodnot, což jistě nepotěší naše transatlantické bijce za čistotu neoliberální ideologie.Graf ukazuje názorové rozdělení na 10 vybraných ideologických otázek. Modří jsou demokraté, oranžoví Republikáni. Amerika je ideologicky rozbitá a polarizovaná jako nikdy předtím. A týká se to zejména střední třídy. Chudina ve městech se politizuje mnohem radikálnějším způsobem daným rasově a sociálně. Nepotrestané policejní vraždy černochů vedou k radikalizaci nespokojených a zchudlých mas uvnitř velkoměstských ghet. A když k tomu připočteme rozpadající se infrastrukturu, tak není divu, že Národní garda si kupuje klasickou vojenskou výstroj k budoucí válce ve městech. Viz náš článek Pentagon se připravuje na občanské nepokoje dané klimatickými změnami. Špionážní vojensko-policejní drony hlídkují například nad Baltimorem stejně jako nad Sýrií. US-režim se chystá na občanskou válku v ruinách ghett. Nákup levných plastikových rakví, který FEMA dělá za Obamy ve velkém, také o lecčem svědčí.

Ekonomická situace

K tomu jsme psali shrnující článek, jak dopadly Spojené státy za Obamova prezidentování (Skutečný stav USA po Obamovi v grafech). Proto se podívejme na jinou sérii grafů, které naše bijce za neoliberální zázrak příliš nepotěší.První graf ukazuje tempo zpomalení ekonomického růstu ve srovnání s předešlými dekádami. Koloniální války stály USA celkem 6 biliónů dolarů a uvrhly zemi do bídy. US-inženýři požadují asi 3 bilióny a dali by zemi do pucu, plus by miliónům lidí zajistili práci. Podívejte se na článek Zpráva o stavu infrastruktury v USA. Tuto zprávu každé 4 roky vydává Americká Inženýrská společnost (American Society of Civil Engineers). Ale když zemi vede skupina bojující za blaho korporátního fašismu, tak jsou války důležitější než blahobyt vlastních občanů. Pentagon má přednost, jak je vidět i na grafech ekonomického propadu. Další graf ukazuje úpadek USA v růstu produktivity, což je dnes nejdůležitější ekonomický ukazatel.V zemi, v níž upadá vzdělání a obecná úroveň, je třeba zajistit produktivitu investicemi v koloniích typu Česka. Tam jsou lidé vzdělaní ještě od komunistů, pracovití, poslušní a nechtějí za svou práci tolik, jako chce srovnatelně kvalifikovaná skupina v USA. V této zemi se naopak pracujícím příliš nedaří, což ukazuje další graf.Pak je jen logické, že podle srovnání dekád v USA trvale klesá i tvorba pracovních příležitostí. Zbrojní průmysl je vytvoří jen dočasně, protože v konečném součtu je neproduktivní, lidí ožebračí a zemi vede k ekonomickému kolapsu.

Kdo se pakuje na bídě a rozkladu společnosti

Grafy k propadu vzdělanosti uvádět nebudu, o US-školství jsme už psali (Kolik doopravdy stojí školné v USA). Zajímavý je tento graf, který v podobné verzi komentovaly naše články.

Kam vytvořené bohatství mizí, to ukazuje tento graf. Jde o percentilové rozdělení populace podle ročního příjmu. Můžete se sami podívat, kdo se pakuje a kdo chudne. Levá strana v absolutním příjmu ukazuje, kolik si daná skupina bere ze společného koláče.Tento graf demaskuje mytologické myšlení střední třídy, která se krmí sny a pohádkami o tom, jak pronikne do vyšších pater. Studie účelově vynechala růst bohatství jednoho procenta, které nyní vlastní skoro 50 % produkovaného zisku, což je nejvyšší míra koncentrace bohatství od 30. let. Jak vidíte, během dekády stagnace a krize si k bohatství pomůže jen 5-10 % obyvatel, a k pohádkovému bohatství jen jedno procento, popřípadě pouhé jedno promile. To v případě, že vypukne další kolo studené války s Ruskem. Tak je to s US-kapitalismem podle Harvardu, milé české děti.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!