Dvě ženy, Ruby Montoya a Jessica Reznicek, se veřejně přihlásily k sabotážím potrubí Dakota Access, protože, jak řekly, vyčerpaly všechny legální cesty zastavit výstavbu ropovodu. Obě ženy byly zapojeny do domorodého boje proti výstavbě ropovodu.V letech 2016 a 2017 tento protest aktivizoval tisíce lidí v Severní Dakotě a Iowě. V té době ženy oznámily svůj plán násilného odporu jako obranu nezbytnosti, tedy z nemožnosti nenásilého odporu, který by vedl k zastavení výstavby ropovodu pod řekami a místy odběru pitné vody a dalšímu ohrožení celého ekosystému dvou států. Právní zástupci aktivistů si byli vědomi skutečnosti, že ve federálním právním systému týkajícím se změn klimatu a životního prostředí není takováto obhajoba přípustná. Pod tlakem veřejného mínění ve prospěch aktivistů však nižší, lokální soudy začaly přihlížet k jejich argumentaci. Tedy odporu na základě nezbytnosti.

Nepotrestání protestních akcí by však bylo v rozporu s politikou rozdělení společnosti na chudé a bohaté a tak po dvou letech od doby, kdy ženy veřejně přiznaly svoji roli v násilném odporu, byly zatčeny a obžalovány ze sabotáží s trestem nad 10 let nepodmíněně a k vysoké peněžité pokutě.

Pohled korporací na lidi hájící svoji zemi je znám z konference o energetickém průmyslu v roce 2018. Kelcy Warren, šéf Energy Transfer Partners, tehdy řekl: “Lidé jako oni musí být odstraněni z genetického fondu lidstva."

Trumpova administrativa se snaží ještě více rozšířit oblast působnosti tohoto typu legislativy. V navrhovaném zákonu o ochraně infrastruktury potrubí a zvýšení bezpečnosti z roku 2019 je uvedeno: „Kdo plánuje vandalské útoky, manipulaci, narušení nebo zabránění provozu na mezistátním potrubí ropy nebo plynu, bude čelit 20letému vězení a peněžité pokutě.“ Do seznamu zařízení, na něž se vztahuje zákon, je přidáno také zařízení staveništ.

V okamžiku, kdy byl nazdory všem formám odporu ropovod dokončen, ukončily obě ženy své akce, aby náhodou nedošlo k obávanému úniku ropy.

„Vystoupily jsme veřejně, předvedli náš přístup k demontáži infrastruktur, abychom pomohly ostatním jednat odvážně a s čistotou srdce. Infrastruktury (soukromých koncernů - pozn. překl.) nám popírají právo na vodu, půdu a svobodu“.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!