Momentální debata v New York Times (22.10.)ukazuje zajímavé napětí mezi vládní propagandou a zpravodajskými službami ohledně útoku na americký konzulát v Benghází dne 11. září 2012. Důvodem demonstrací a žhářství byl film urážející proroka Mohameda a následné demonstrace. Ty vedly k vypálení objektu a k tragické smrti velvyslance v Libyi a tří dalších zaměstnanců. Udusili se kouřem poté, co se schovali v krytu budovy.

Oficiální verze ražená Bílým domem a diplomatickými službami je jasná: útok byl připraven al-Kájdou. Tuto verzi umně rozvinutou do barvitého příběhu spiknutí si můžete přečíst v českém tisku, například zde.

Znechucení američtí zpravodajci jsou nuceni přejít do protiútoku jasným prohlášením, které se nyní omílá v tisku: "V současné době neexistuje žádný důkaz, že by útok na velvyslanectví byl připravován týdny nebo dny předem." Tolik neoficiální, leč nyní i oficiální vyjádření, které zpravodajci v sebeobraně pustili do novin, aby si zachránili věrohodnost. Tyto zprávy již ovšem dávno měla na stole také administrativa USA. Dostupné video z kamer konzulátu navíc ukazuje, že radikálové při útoku nebyli předem domluveni, jak se předtím tvrdilo.

Možná, že nenávist by šla vysvětlit i jednodušším způsobem než obvyklou teorií spiknutí. Mnozí Arabové už mají plné zuby destruktivní politiky, kterou USA vedou na Blízkém východě, včetně samotné Libye.