Současný ministr vnitra Manuel Valls nařídil hloubkovou kontrolu policejní inspekce a to jejich obou složek: Inspection générale des services (IGS) a Inspection générale de la police nationale (IGPN). Píše o tom ve včerejším vydání deník Le Monde (12.11.). Důvodem bylo nespravedlivé obvinění čtyř policistů a jednoho prefekta, kteří byli postaveni mimo službu v roce 2007. Za jejich obranu se tehdy mimo jiné postavil právě deník Le Monde. V současné době je už téměř jisté, že jejich obvinění bylo neoprávněné a že za ním byly politické důvody. Všech pět funkcionářů bylo očištěno, dostali zpět původní služební postavení, i když nikoliv původní místa působení. Nyní se jedná o jejich finančním odškodnění.

Na policejní inspekci IGS a IGPN budou pravděpodobně padat hlavy, i ty nejvyšší. V současné době probíhá podrobná kontrola spisů všech neprávem obžalovaných. Podle neoficiálních zpráv se zdá, že ve spisech bylo účelově manipulováno s fakty. Na to konto bylo podáno disciplinární řízení proti pařížské prokurátorce na úrovni vyššího státního zastupitelství (juge d'instruction au tribunal de grande instance de Paris) jménem Michèle Ganascia. Tato prokurátorka dozorovala šetření a rozhodla o podání žaloby a je stíhána za delikt nadržování a nejednání v úřední věci. V současné době pracuje v oddělení civilních sporů.

Kárná komise pro soudce rozhodla 25. 10. o zahájení kárného a možná i trestního řízení proti této prokurátorce s odůvodněním, že její postup naplňuje skutkovou podstatu disciplinárního řízení. Její slepá poslušnost politickému vedení policie, tj. tehdejšímu sarkozystickému vedení IGS a IGPN, ji pravděpodobně bude stát postavení.

Poučení pro naši pilnou policejní inspekci jménem GIBS, která jedná na podobnou politickou objednávku, a to již v několika případech. Příklad z Francie varuje. Stačí, když se otočí politický kurz a hned je vše jinak. A příslušné podpisy pod dokumenty zůstanou. A naopak stranické telefonáty druhá strana v pohodě zapře, stejně jako za komunistů.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.