Starší článek Utopie, svoboda? Christiania! upozornil na jednu z prvních svobodných městských komunit, které jejich "město" skutečně patří. Toto hnutí svobodných lidí žijících a pracujících na jednom místě má velký význam v námi sledovaném kontextu přímé demokracie opřené o funkční trh. Viz tematické číslo Alternativní ekonomika (2013-12) a především článek věnovány lokálním měnám a komunitám (Lokální měny v praxi). Přímé demokracii bylo věnováno loňské tematické číslo (2012-42). Nyní se podobný projekt rozběhl i v USA. Jde o zajímavou variantu nazvané Free State Project. Jeho oficiální stránky najdete na freestateproject.org a heslo na wikipedii je zde.


Idea je chytrá a velmi jednoduchá, snadno realizovatelná v mobilní Americe dneška. Cílem je sezvat svobodomyslné lidi z USA do jedné řídce obydlené oblasti, tam vytvořit od určitého počtu lidí vlivovou svobodnou skupinu a tak si zařídit svobodný život v rámci autonomně bráněné a hlídané svobody. U nás se o podobné řešení v malém rozhodla skupina aktivistů, které dnes klidně žije na kotárech v ekologické a soběstačné osadě Hostětín (243 obyvatel) v Bílých Karpatech. Aktivisté v USA si vybrali oblast New Hampshire a zahájili osídlovací program. V současné době se do této oblasti přestěhovalo nebo závazně podepsalo přistěhování již 15.000 lidí, což představuje 75 % procent potřebného kvóra pro samosprávu a politickou reprezentaci ve státu New Hampshire. V jeho parlamentu má hnutí svobodných občanů již 11 poslanců. Aktivisté a obyvatelé svobodného území vysvětlují celý projekt na tomto videu.


Cílem je dosáhnout svobodného života již v této generaci, čemuž na úrovni dnešní korporátní USA nebo EU již nelze věřit. Ovšem soužití libertariánů s politickými a s mocenskými klikami státu New Hampshire se neobejde bez problémů. Zavedené skupiny vnímají příchod nových a promyšleně aktivních demokratů jako hrozbu pro své partajní posty a vliv. Viz výmluvný článek zdejší senátorky za Demokratickou stranu, která sama přišla do tohoto státu z Rhode Islandu (Cynthia Chase: Free Staters are the single biggest threat the state is facing today). Nevadí, v příštím kole bude Demokraty nejspíš reprezentovat skutečná demokratka nebo demokrat.