Pokud čtenáři četli pouze prefabrikovanou zprávu o Obamově projevu ve West Pointu připravenou světovými agenturami (česky třeba zde), o mnohé přišli. Projev byl přednesen 28. 5. a celé znění najdete zde. Jeho význam je srovnatelný s Putinovým projevem v klubu Valdaj, viz článek Putin svým národům a USA. Podívejme se na zásadní body obratu, které je třeba číst mezi řádky:

  • Skončila Bushova éra bezhlavého intervencionismu, bezhlavého vraždění a tajného mučení. Tyto praktiky sice bude USA jistě provozovat i nadále (asi jako každá velmoc postavená nad zákony světa), ale přestaly být součástí vojenské doktríny.
  • Jestřábové dostali pragmatický náhubek novým principem, který má zhodnotit význam jakékoliv intervence: Zásah nesmí vyprodukovat více nepřátel, než měly Spojené státy před ním. Jak moudrá a geniální taktika, že ano. Ale řekl to prezident USA hlavním válečníkům.
  • Tento princip pronesený ve West Pointu také nepřímo kritizoval armádu za způsob, jakým prováděla vyhodnocování svých zásahů a jak plánovala své operace. Ale hlavní jádro kritiky jde na CIA, NSA a jiné zpravodajské služby. Pentagon byl jejich napůl slepým nástrojem, proto si na náklady daňových poplatníků zařídil další fízlovací službu navíc.
  • Dění ve světě nikde nepředstavuje přímou bezpečnostní hrozbu pro USA. Všechno jsou lokální konflikty řešitelné ve spolupráci s jinými státy.
  • Střední třída začíná formovat politiku zemí BRICS. To je nový faktor v mezinárodních vztazích a USA s ním musí počítat.
  • Vláda uvolní Pentagonu peníze na vybudování sanitárního kordonu kolem Sýrie zahrnujícího Jordánsko, Libanon, Irák a Turecko. Přitom bude, pochopitelně ve spolupráci s wahabitskými režimy z Perského zálivu, dál dovážet zbraně teroristům bojujícím v Sýrii.
  • Na Ukrajině se prý intervence bude dít v zásadě pouze ekonomicky a politicky: skrze EU, MMF a země G7. Připomeňme, že Rusko bylo z tohoto elitního klubu echtovních demokratů nedávno vyloučeno.

K tomu samozřejmě přišla všechna nezbytná chvála za hrdinství amerických vojáků v prohrané válce v Iráku a v Afghánistánu, což tvoří povinnou součást každého rétorického cvičení prezidenta ve West Pointu. Celkově lze ovšem konstatovat, že vojáci dostali studenou sprchu. Amerika na jejich drahé a nesmyslné války nemá, v roli jediného světového četníka zásadně selhala. Nyní už musí obrátit politiku tak, aby provedla nezbytnou "damage control" v zájmu vlastní sebezáchovy, protože světový řád již určují i jiné síly. Změna ovšem nebude ze dne na den, což ukazuje pokračování devastující politiky USA v Sýrii. Stejnou al-Kájdu, proti níž bojuje Pentagon v Afghánistánu, nyní Obama vyzbrojuje v Sýrii a podle jeho slov ve West Pointu v tom hodlá pokračovat. To vadí dokonce i americkým senátorům (viz Americký senátor poděkoval Assadovi za osvobození křesťanů v Malúle).