Francouzská média uvedla, že po propuštění Christine Lagardové, šéfce FMI, vyšetřování "aféry Tapie" dále pokračuje. Psali jsme, že Lagardová byla obeslána na dvoudenní výslech minulý týden. Po jeho skončení prokuratura oznámila, že prozatím nepodává trestní oznámení a Lagardová bude dále vyšetřována jako účastnice sporu (témoin assisté).

Nyní byla překvapivě provedena domovní prohlídka u bývalého soudního arbitra celého sporu a soudce jménem Pierre Estoup byl obviněn z celé řady deliktů, včetně zločinného spiknutí. Důkazy proti němu se týkají především jeho úzkých vztahů k advokátovi Bernarda Tapieho. Soudce navíc dostával odměny za to, že Tapiemu přímo prováděl finanční služby za úplatu. Tapieho advokát Maurice Lantourne již sedí ve vazbě, zatímco známý podnikatel je zatím na svobodě a Lagardová také.

Ve Francii toto vyšetřování spustilo celou řadu debat, které se týkají Sarkozyho prezidentování a jeho vztahu k finanční elitě země. Občany šokovalo vyjádření poslance UMP na debatě ve France 2. Henri Guaino na tvrdo prohlásil, že "boháči individuálně vyjednávají se státem placení daní, a my to přece všichni dávno víme". Podívejte se na klíčovou část skutečné debaty na veřejno-právní televizi, bohužel ve Francii, a ne u nás.


Slova před kamerou jen potvrzují celkový dojem ze stavu státu, který slouží jednomu procentu občanů. Tuto formu třídní daňové spravedlnosti jsme komentovali v nedávném článku o rozdělování vytvořeného národního bohatství. Francouzské noviny také průběžně zveřejňují všechny výsledky aféry Offshore-Leaks, protože deník Le Monde patří k hlavním aktérům vyšetřování. Viz naše tématické číslo Stíny šedé ekonomiky (2013-15) a jejich novinářskou analýzu praní špinavých peněz v bance Paribas.