Vláda USA sice pilně usiluje o zakázku v Temelíně, ale doma dobře ví, že s jadernou energií je konec. Na rozdíl od české vlády, která se odpovídá pouze svým oligarchickým chlebodárcům, musí americký protějšek zdůvodnit státní výdaje daňovým poplatníkům. Plně se to projevuje v případě sporu o vládní dotaci na jadernou elektrárnu v Georgii.

Dva reaktory elektrárny Vogtle mají cenu asi 14 miliard dolarů. Jde o významnou stavbu nových reaktorů, které by měly způsobit údajnou "renesanci" amerického jaderného programu. Ten nestaví nové reaktory od roku 1978. Dvě poradenské společnosti podnikající v energetice, Earth Track a Synapse Energy Economics, však prohlásily, že vládní půjčka v hodnotě 8.3 miliardy dolarů nadprůměrně zvýhodňuje stavbu a navíc nad touto půjčkou není dostatečný dohled federálních úřadů, do jejichž práce navíc zasahují lobbystické politické tlaky.

Firmy doložily přímý lobbistický tlak na Ministerstvo energetiky na základě publikovaných mailů. Obamova vláda má po skandálu se zkrachovanou solární firmou Solyndra na krku další problém. Podle ekonomických ukazatelů je jasné, že nukleární energie je pro USA příliš drahá a v zásadě již nemůže konkurovat alternativním zdrojům energie. Americký kontrolní úřad (US Government Accountability Office) již oficiálně prohlásil, že vládní dotace do nukleární energie, které mají dosáhnout celkové výše 36 miliard dolarů, nesou riziko ztrát ve výši 50 %.

Je zajímavé, že u nás riziko dostavby Temelína nikdo z vládních agentů nespočítal, ani se na to asi nechystá. A kam budeme tuto zbytečnou energii vyvážet? A za kolik? A co se stane s jaderným odpadem a v další generaci, která bude mít na krku odstavení nefunkční elektrárny a následné uskladnění radioaktivního odpadu z celého prvního okruhu?